عذرخواهی نماینده مجلس، نتیجه بروز قدرت مردم از راه فضای مجازی بود

عذرخواهی نماینده مجلس، نتیجه بروز قدرت مردم از راه فضای مجازی بود به گزارش آبی طرح تحلیلگر مسائل اجتماعی و سیاسی گفت: عذرخواهی نماینده مجلس بعد از اتفاق نواختن سیلی به سرباز، ناشی از قدرت مردم و جامعه است که این قدرت از راه فضای مجازی بروز پیدا کرده است.


چند روز پیش ماجرای برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز نیروی انتظامی در رسانه ها خبرساز شد. نماینده قصد ورود به خط ویژه یکی از خیابان های تهران را داشت که با ممانعت سرباز راهنمایی و رانندگی مواجه گردید. او به گوش سرباز سیلی نواخت و ویدیوی این ماجرا از راه شبکه های اجتماعی منتشر گردید. عذرخواهی نماینده مجلس بار دیگر بحث قدرت تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را بر سر زبان ها انداخت.
عباس عبدی عصر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره جنبه های رسانه ای ماجرای تقابل سرباز و نماینده مجلس عنوان کرد: عذرخواهی های اخیر ناشی از قدرت فضای مجازی نیست بلکه ناشی از قدرت مردم و جامعه است. قدرت مردم از راه فضای مجازی بروز پیدا کرده و این قدرت می تواند در هر عرصه ای اثرگذار باشد.
وی با بیان اینکه این قدرت از سوی جامعه و از مجرای رسانه های مجازی اعمال شده اضافه کرد: رسانه های مجازی تحت سلطه قدرت رسمی نیستند و در وضعیت فعلی نقش واقعی رسانه ها در نظارت اجتماعی را فضای مجازی ایفا می کند. رادیو و تلویزیون کلا برکنار هستند و مطبوعات هم خیلی جرات این کار را ندارند. حاکمیت باید خیلی خوشحال باشد که فضای مجازی نظارت می کند و بخشی از فساد را می کاهد.
عبدی درباره علل زیاد دیده شدن این ماجرا در فضای مجازی اظهار داشت: این که نماینده مجلس در اوج ترافیک از منطقه ممنوعه رفته و به سرباز سیلی زده مثل یک فیلم سینمایی برای مردم جذاب است.
این فعال رسانه ای با بیان اینکه مسایل اجتماعی و سیاسی را در چارچوب های اخلاقی نمی توان تحلیل کرد بیان داشت: بنده اگر در خیابان به کسی تنه بزنم بعنوان یک امر اخلاقی عذرخواهی می کنم. اما گاهی اوقات این عذرخواهی مبتنی بر قدرت است و مبتنی بر اخلاق نیست. یعنی می بینم اگر عذرخواهی نکنم طرف مقابل با من برخورد می کند. این عذرخواهی مبتنی بر قدرت است. گاهی بعد از انتقام طرف مقابل عذرخواهی می کنم که این دفعه به صورت واضح عذرخواهی من مبتنی بر قدرت طرف مقابل است. عذرخواهی های اخیر هم مبتنی بر قدرت است نه مبتنی بر اخلاق.
وی اضافه کرد: مردم مترصد اتفاقی هستند که خشمی را از خودشان نشان دهند و این واقعه زمینه را برایشان فراهم نموده است. شاید اگر اتفاق در جای دیگری رخ می داد، این همه بازتاب را نداشتیم. آن خشمی که در صحنه اتفاق می بینید در رسانه ها و فضای مجازی هم شاهدش هستیم.منبع:

1399/11/08
23:42:20
0.0 / 5
740
تگهای خبر: سینما , فرهنگ , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است