معاون وزیر فرهنگ:

اهتمام به توسعه كتابخوانی ادامه دار باشد

اهتمام به توسعه كتابخوانی ادامه دار باشد معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن اشاره به اهمیت رویدادهای حوزه فرهنگ و بخصوص کتاب که محدود به مناسبت ها نشوند، اظهار داشت: اهتمام به توسعه کتابخوانی باید ادامه دار باشد.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن جوادی عصر یکشنبه در آیین رونمایی از پوستر سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برگزاری مستمر جایزه کتاب در سی و هشت سال، اظهار داشت: این امتداد از ابتدا و از دوران جنگ تابحال و در دوره کرونا نشان داده است کتاب از ذهن و ضمیر ایرانی ها و سیاستگذاران فرهنگی خارج نبوده و در داخل و خارج از کشور از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار می باشد.

وی، با اشاره به اینکه جایزه کتاب سال از داوران و دبیران علمی و شناخته شده ای بهره مند است، ابراز امیدواری کرد اهتمام به توسعه مطالعه کتاب ادامه دار باشد تا شاهد شکوفایی فرهنگ مکتوب کشور بخصوص کتاب و کتابخوانی باشیم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: روزی خاطره و ذاکره مردم ایران را با کتاب های مختلف حوزه پزشکی، ریاضیات و... با کتاب هایی همچون شاهنامه و آثار مولانا و حافظ پیوند می دادند. امیدوارم کتاب های برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از چنین اعتباری برخوردار شوند تا از این مسیر، رشد کتاب و کتابخوانی در کشور افزایش پیدا کند.

هیچ سفارشی از وزارت فرهنگ نشده است

دبیرعلمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: کتاب و نوشتن، میراث مکتوب در ادبیات ایرانی اسلامی است. در دوران کنونی وضع ما در حوزه کتاب خوب است و کمیت در عناوین کتاب ها این مورد را تایید می کند. در کنار آن، کیفیت هم باید افزایش پیدا کند که به نظرم سال جاری در جایزه کتاب سال، بهتر از سال قبل بود.

محمدعلی مهدوی راد، تصریح کرد: تمام قد از داوری داوران جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنم چون که داوران از فرهیختگی برخوردار می باشند و داوری را فارغ از مباحث مادی و صرفاً بر اساس فعالیتهای علمی انجام می دهند. داوران جایزه کتاب سال از استادان درجه اول در هر گروه هستند که کار داوری و ارزیابی کتاب های ارسالی به دبیرخانه را انجام می دهند.

وی اظهار داشت: داوران جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به خاطرعلم، فکر، نوشتن، پژوهش، دین و ایران به داوری آثار می پردازند و لازم است باردیگر تاکید کنم که در مدتی که دبیری علمی این جایزه را برعهده داشتم هیچ سفارشی از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه جهت بررسی کتاب به ما اعلام نشده است و ما طبق اصول و خط قرمزها به بررسی و ارزیابی کتاب ها پرداخته ایم.

دریافت آثار جایزه جهانی کتاب سال به صورت دیجیتال

دبیرعلمی بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هم با اشاره به اینکه به یمن همکاری و همراهی همه دست اندرکاران جایزه کتاب سال احساس نقیصه ای در برگزاری این جایزه نمی کنم، اظهار داشت: با وجود محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، مراحل داوری و ارزیابی کتاب های جایزه جهانی کتاب سال به خوبی برگزار شد.

احمدعلی حیدری، اضافه کرد: بخش قابل توجهی از آثار بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را به صورت دیجیتالی دریافت کردیم. در کنار همه جنبه های منفی ویروس کرونا، یک بخش از الطاف پنهان ویروس این بود که توانستیم بخش قابل توجهی از داوری ها را به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار نماییم.

دبیر علمی بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در انتها اظهار داشت: به لحاظ زمانی در برگزاری فرایند جایزه گرفتار مشکل نشدیم و کارها به خوبی پیش رفت و در حوزه های مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی آثار خوبی را شناسایی کردیم که امیدواریم با عنایت به شرایط کرونایی حاکم بر کشور و جهان، آیین اختتامیه این جایزه را به نحو مطلوب و شایسته برگزار نماییم.

شفافیت عملکرد از سیاست هاو اولویت های خانه کتاب و ادبیات ایران است

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران هم در این مراسم ضمن اشاره به همزمانی تاسیس خانه کتاب و ادبیات ایران با ویروس کرونا اظهار داشت: پس از تاسیس این مجموعه نگرانی هایی درباره چگونگی اجرا و برگزاری برنامه ها و فعالیت ها در دوران کرونا داشتیم اما هیچ کدام از فعالیت ها و برنامه های روتین متوقف نشد بلکه با استفاده از بستر فضای مجازی شاهد برگزاری برنامه ها بودیم.

ایوب دهقانکار، افزود: گاهی فضایی که شبکه های اجتماعی در اختیار ما قرار می دهد بزرگ تر و فراخ تر از فضای واقعی و حقیقی است. بعنوان نمونه، کارگاه های آموزشی که هر ساله در جشنواره شعر فجر برگزار می شد معمولا در گذشته سه روزه و محدود بود و به علت بعد مسافت خیلی از علاقه مندان نمی توانستند در آن شرکت نمایند و شرکت برای علاقه مندان از شهرهای دور بسیار دشوار بود اما سال جاری با استفاده از فضای مجازی، کارگاه ها در سه بخش به مدت دو ماه برگزار شد و ما حتی شرکت کنندگانی از خارج کشور داشتیم.

وی اظهار داشت: ازاین رو با بهره مندی از امکانات فضای مجازی دستاوردهای شایسته ای داشتیم که قابل قیاس با دوره های قبل نیست. نمونه بارز آن برگزاری اولین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران در بستر فضای مجازی بود.

دهقانکار در انتها یکی از سیاست های خانه کتاب و ادبیات ایران را شفافیت عملکرد عنوان نمود و اظهار داشت: از۳۰ مهر ماه تا به امروز و با احتساب ۱۰ روز آینده با ۶ نشست خبری با اهالی رسانه در ارتباط بوده ایم. علاوه بر این در این زمان به صورت جداگانه با اهالی رسانه مکتوب و برخط به شکل مجزا هم گفت وگوهایی داشته ایم. همینطور هفته آینده، نشست خبری سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال را برگزار خواهیم کرد. با این حساب، خانه کتاب و ادبیات ایران در ۱۲۰ روز، شش نشست خبری برگزار کرده است.

در این آیین از پوستر سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران رونمایی گردید.
جایزه کتاب سال در یک نگاه
به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عنوان یک جایزه نیمه دولتی ایرانی است که هر ساله در بهمن ماه، طی روزهای برگزاری آئین های بزرگداشت انقلاب سال ۱۳۵۷ در این کشور (دهه فجر)، با تأیید نهایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نویسندگان برگزیده و شایسته تقدیر در بخش های کلیات، فلسفه و روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم کاربردی، هنر، ادبیات و تاریخ و جغرافیا اعطا می شود.
سی و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی ایران، حفظ استقلال و هویت فرهنگی در بهمن ماه ۱۳۹۹ برگزار می گردد.


1399/11/19
21:41:44
0.0 / 5
789
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , استاد , پوستر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است