خط بنایی ظاهری ساده، ترسیمی پیچیده

خط بنایی ظاهری ساده، ترسیمی پیچیده به گزارش آبی طرح اصفهان دبیر مجمع طراحان انقلاب اسلامی (آیه) علاوه بر بیان توضیحاتی درباره‌ی خصوصیت های خط بنایی، از تلاش هایی اظهار داشت که طی سالهای اخیر برای قاعده مند کردن آموزش این خط انجام شده و نتیجه هم داده است.


مجتبی مجلسی، در حاشیه کارگاه یک روزه طراحی نام و القاب حضرت علی (ع) که در خانه هنرمندان اصفهان برگزار شد، در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: خط بنایی یکی از خطوط خوشنویسی ایرانی اسلامی است که بر پایه شبکه های هندسی و ترسیمی استوار است. این خط، ظاهر خیلی ساده ای دارد ولی ترسیم آن بسیار پیچیده و دارای قوانین سختی است. بنابراین اینکه خوشنویس بتواند در این هندسه خشک و زاویه دار، حروف را خوانا و خلاق و زیبا درآورد به داشتن خروجی خوب کمک می نماید.
وی افزود: اغلب اساتید معتقد بودند که خط کوفی بنایی را می شود یاد گرفت و نمی گردد یاد داد، اما استاد حمیدرضا کشاورزی میاندشتی این خط را قاعده مند کرد.
دبیر مجمع طراحان انقلاب اسلامی (آیه) خاطرنشان کرد: آقای کشاورزی، حدود چهار یا پنج سال پیش ادعا کرد می تواند این خط را آموزش دهد و ما به جهت اینکه اثبات شود این کار امکان دارد یا نه، یک دوره آموزشی با حضور افراد مختلفی که با خوشنویسی آشنا و ناآشنا بودند ترتیب دادیم.
مجلسی اضافه کرد: پس از گذشت ۱۰ جلسه و به واسطه آموزش های این استاد، حاضران به خروجی های خوبی رسیدند و بدین سان آموزش های ایشان در سرتاسر کشور بخصوص شهر اصفهان گسترش پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه در اصفهان با نسلی مواجه هستیم که به خوبی از خط بنایی استفاده می نمایند و آنرا می شناسند، اظهار داشت: قبل از قاعده مند شدن خط کوفی بنایی، وقتی در مساجد با این خط برخورد می کردیم گمان می کردیم که عالی و بدون نقص است اما حالا می توانیم عیوب و نقطه ضعف های کار قدما را هم اصلاح نماییم.
این گرافیست تصریح کرد: امروزه طراحان ما نشان های نوشتاری و اتفاقات بصری و نوشتاری زیادی را در کشور بر مبنای فیگور حروف کوفی بنایی رقم می زنند و جالب اینکه خط کوفی بنایی بیشتر بر پایه شبکه مربع کار شده اما حالا استاد کشاورزی در شبکه های غیرمربع با این خط کار می کند و اتفاقات جدید را رقم می زند.
مجلسی، ضمن اشاره به اینکه حامی برگزاری بیشتر ایده های مجمع طراحان انقلاب اسلامی (آیه) حوزه هنری استان اصفهان است، توضیح داد: گرافیست های این مجمع ایده های زیادی در سر دارند و به این علت که مجمع مستقل عمل می کند و از جایی حمایت مالی نمی گردد، برای پیشبرد کارها احتیاج به حمایت دارد. علت اینکه مجمع آیه بیشتر در کنار حوزه هنری دیده شده هم به خاطر فهمی است که این نهاد از برنامه های ما دارد.1399/11/28
20:56:23
0.0 / 5
704
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است