جامعه شعر در تدارك دویستمین سالمرگ جان كیتس

جامعه شعر در تدارك دویستمین سالمرگ جان كیتس جامعه شعر این هفته با اجرای نمایشنامه، شعرخوانی و سراییدن اشعار جدید، فرارسیدن دویستمین سالروز درگذشت «جان کیتس»، شاعر پرآوازه مکتب رمانتیک، را گرامی می دارد.


به گزارش گروه فرهنگی گروه ایرنا از روزنامه گاردین، جان کیتس شاعر معروف انگلیسی روز ۲۳ فوریه ۱۸۲۱ (۴ اسفند ۱۱۹۹) در ۲۵ سالگی بر اثر بیماری سل در شهر رم دارفانی را وداع گفت. او وصیت کرده بود روی سنگ مزارش بنویسند: اینجا آرامگاه کسی است که نامش روی آب نوشته شده بود. اما امروز با گذشت ۲۰۰ سال از روزی که کیتس درگذشت، نامش فراموش نشده است؛ گردشگران همچنان از مزارش در قبرستان پروتستان رم بازدید می کنند و اشعارش هنوز خوانده و تحسین می شود. با نزدیک شدن به دویستمین سالمرگ این شاعر پرآوازه، چندین رویداد، نمایش و محفل شعرخوانی برای گرامیداشت یاد وی در حال تدارک است.
انجمن شعر انگلیس و عمارت کیتس در تدارک برنامه های دویستمین سالمرگ این شاعر با هم همکاری می کنند. انجمن شعر انگلیس از چند شاعر معاصر خواسته با الهام از اشعار این شاعر انگلیسی چند شعر بنویسند. خانه یادبود کیتس-شلی در رم که کیتس در آن درگذشت هم به مناسبت این روز با حضور باب گلداف خواننده و ترانه سرای ایرلندی، یک تور ویدئویی از این موزه برگزار می نماید. گلداف همچنین در یک روایت ویدئویی، نامه هایی پیرامون دوره اقامت و مرگ کیتس در این عمارت را روخوانی می کند.
همچنین بامداد روز سالگرد همزمان با برگزاری یک مراسم شعرخوانی، دسته گلهایی روی مزار کیتس قرار داده خواهد شد. عصر این روز هم کیتس مجازی که توسط موسسه دیرینه شناسی دیجیتال دانشگاه آکسفورد طراحی شده است در یک اجرای زنده شعر ستاره درخشان از سروده های کوتاه و معروف این شاعر رمانتیک را قرائت می کند.
انگوس گراهام کمپبل (Angus Graham-Campbell) نمایشنامه نویس و استاد دانشگاه که نمایشنامه نوشته شده روی آب از او با مبحث چند هفته پایانی عمر کیتس، ۲۳ فوریه (۵ اسفند ۹۹) از رادیو فور بی بی سی پخش می شود، می گوید: در ۲۰۰ سال قبل شهرت کیتس افزایش یافته است در حالیکه بعضی از هم عصرانش دوره هایی از محبوبیت و افول را تجربه کرده اند. مرگ زودهنگام، عشق ناکام، شخصیت گیرا، چهره جذاب و شعر قابل فهم و فاخرش تخیل نسل ها را تسخیر کرده است. شهرت کیتس روزبه روز بیشتر می شود.
جان کیتس (زاده ۳۱ اکتبر ۱۷۹۵ - درگذشته ۲۳ فوریه ۱۸۲۱) یکی از شاعران بزرگ و برجسته مکتب رمانتیسم است و هم ردیف بایرون و شلی، از چهره های شاخص نسل دوم این مکتب به حساب می آید. کیتس در ۱۸۱۷ نخستین دیوان اشعارش را منتشر نمود و تلاش کرد در مدتی کوتاه خویش را به اوج شهرت در ادبیات برساند، در سال ۱۸۱۸ دومین و در سال ۱۸۲۰ سومین و آخرین جلد مجموعه شعر از او تالیف و منتشر گردید. بعضی از اشعار این شاعر برجسته به همت مترجمان آزاد به زبان فارسی هم ترجمه شده اند.منبع:

1399/12/04
13:27:48
0.0 / 5
604
تگهای خبر: آواز , ادبیات , استاد , خواننده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است