معماری شهر تاریخی اهر بازیابی می شود

معماری شهر تاریخی اهر بازیابی می شود آبی طرح: نایب رییس انجمن میراث فرهنگی اهر از اجرای پروژه علمی-فرهنگی ˮاهر، ۱۳۳۷ تا امروزˮ به منظور بازیابی معماری این شهر تاریخی اطلاع داد.


بابک جلیلی نیا روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اشاره کرد: چندی قبل، مطلبی و عکسهایی از یکی از شهروندان در فضای مجازی در مورد اهر قدیم منتشر گردید و بازخوردهایی که داشت برآن شدیم به همراه یک تیم مطالعاتی و عملیاتی از شهرهای مختلف، پروژه ای را که از چند سال پیش در فکر آن بودیم، عملیاتی نماییم.
وی اظهار داشت: با تشکیل گروه تخصصی ویژه در حوزه معماری و بهره گیری از صاحبان تجربه و اهل فن و جمع آوری مستنداتی علمی و تاریخی درصدد بازسازی "شهر تاریخی اهر" هستیم.
جلیلی نیا اعلام نمود: در جهت تکمیل این پروژه عظیم فرهنگی- تاریخی به اسناد و اطلاعات همه اهریهای مقیم اقصی نقاط کشور نیاز داریم و دست یاری به سمت همه همشهریان و اساتیدی و اهر پژوهانی که اسناد و آیا اطلاعاتی دارند، دراز می نماییم.
وی از تک تک علاقمندان خطه قهرمان پرور و تاریخی ارسباران (قره داغ) خواست این تیم علمی-پژوهشی را در شناسایی افرادی که در این شهرستان زندگی کرده اند، مالک خانه ای بوده اند و یا خاطره ای از معماری و شهر دارند، یاری کنند.
سرپرست تیم معماری پروژه فرهنگی-تاریخی " اهر ۱۳۳۷ تا امروز" اضافه کرد: تصاویر و مستندات قدیمی در جهت شناسایی ارتفاع ساختمانها، حدود و مرزها، تزئینات، مصالح به کار رفته، پوشش گیاهی مورد استفاده در فضای خانه ها و سایرشاخصه های معماری به کار رفته، خاطرات در چارچوب نوشته، فایل صوتی و تصویری می تواند این تیم را در احیای هویت جمعی و منظر تاریخی، شهرستان یاری کند.
وی اعلام نمود: این بازسازی معماری- شهری بر روی اسناد تاریخی سال ۱۳۳۷ و تصاویر هوایی ۱۳۴۲ منطبق شده و محصولی حجمی را با توسعه شهر در نهایت عرضه خواهد کرد.
جلیلی نیا ضمن قدردانی از خدمات پرارزش محقق و پژوهشگر اهری مرحوم استاد اصغر محمود آبادی که تمام همت خویش را صرف جمع آوری مستندات اجتماعی شهر کرده است، اظهار داشت: نام استاد محمودآبادی در طول تاریخ بعنوان مستند نگار معاصر ارسباران در یادها همیشه زنده خواهد بود و یافته های این پژوهشگر بعنوان اصلی ترین منابع مطالعاتی تاریخ معاصر قره داغ و اهر قرار خواهد گرفت.
وی در انتها اعلام نمود: علاقمندان می توانند هر گونه اطلاعات و اسناد پرارزش تاریخی خویش را در مورد این پروژه به آدرس اینترنتی Babak.jalilinia@gmail.com و یا شماره واتساپ ۹۱۴۶۱۳۸۷۸۵ و یا به دفتر انجمن واقع در محل خانه فرهنگی تاریخی دکتر قاسم خان اهری ارسال نمایند.
اهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در منطقه ارسباران (قره داغ) و در شمال شرق این استان واقع شده است و بعنوان بزرگ ترین شهر منطقه ارسباران شناخته می شود.
این شهر در راه ارتباطی تبریز به باکو و قفقاز قرار گرفته است و با دارا بودن ۱۰۵٬۶۴۱ نفر جمعیت ( بر مبنای سرشماری سال ۱۳۹۵ ) و ۱۲٫۷۶ کیلومتر مربع مساحت چهارمین شهر پرجمعیت استان بعد از تبریز، مراغه و مرند شمرده می شود.
در آغاز جنگهای روسیه - ایران بخش مهمی از مردم قره داغ زندگی عشایری داشتند و آن زمان، اهر بعنوان مرکز ناحیه ۳۵۰۰ نفر جمیعت داشت.
در میانه های دهه ۱۸۳۰ جمعیّت شهر در میان ۵ تا ۶ هزار نفر و تعداد خانه ها ۹۰۰ واحد تخمین زده شده است.
جمعیّت اهر در سال ۱۳۳۵ به ۱۹ هزار و ۸۱۶ نفر رسید.منبع:

1400/01/03
13:09:36
5.0 / 5
465
تگهای خبر: استاد , اینترنت , تخصصی , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است