دست پر شبكه یك، دو و سیمافیلم در فینال سریالیست؛

دوپینگ شبكه سه جواب نداد!

دوپینگ شبكه سه جواب نداد! به گزارش آبی طرح بررسی فینالیست های برنامه «سریالیست» در مورد انتخاب بهترین سریال های سال ۱۳۹۹ از نگاه مردم، نشان داده است برخلاف شبکه های یک، دو و سیمافیلم که نامزدهایی در فینال دارند دست شبکه سه در این بخش خالی است.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، برنامه سریالیست که شب ها از شبکه یک سیما پخش می شود، کلیه تولیدات سریالی تلویزیون در سال ۹۹ را بررسی و تحلیل می کند تا به تعبیری، تقدیری باشد از عوامل این سریال ها که در ایام سخت کرونائی سال قبل برای مردم زحمت می کشیدند و سریال تولید می کردند. رای گیری برای این سریال ها علاوه بر سایت و اپلیکیشن تلوبیون با سرویس پیامکی هم صورت می گیرد تا تمام بیننده ها بتوانند در رای گیری شرکت نمایند.

در سال قبل ۳۰ سریال در ژانرهای مختلف از شبکه های مختلف تلویزیون پخش گردید که به همین دلیل سریال ها در ۶ گروه متشکل از ۵ سریال تقسیم بندی شدند. در هر گروه یک سریال که بالاترین آمار مخاطب طبق نظرسنجی های سازمان صدا و سیما را داشته بعنوان سرگروه انتخاب شده تا سریال های پرمخاطب در مرحله اول با یکدیگر رقایت نکنند و حذف نشوند.

نگاهی به فینالیست های هر گروه نکات جالبی درباب سریال ها و روند فعالیت سازمان صدا و سیما در حوزه سریال سازی در سال قبل را روشن می سازد.

در گروه یک سریال های بچه مهندس۳ (سرگروه)، کامیون، پرگار، سرباز و سرزده جای گرفتند که بیشترین آراء مخاطبان به سریال بچه مهندس۳ از تولیدات شبکه دو سیما، اختصاص یافت.

در گروه دو سریال های دوپینگ (سرگروه)، دخترم نرگس، شاهرگ، بوم و بانو و از سرنوشت قرار گرفتند که بیشترین آمار به سریال ازسرنوشت اختصاص یافت. این سریال نیز از تولیدات شبکه دو سیماست و از این شبکه پخش گردید.

در گروه سه سریال های پایتخت۶ (سرگروه)، چای نت، دادستان، ایلدا و شرم قرار گرفتند که در بین این سریال ها پایتخت۶ نظر بینندگان را به خود جلب کرد. این مجموعه در شبکه یک سیما تولید و پخش گردید.

در گروه چهار سریال های نون خ۲ (سرگروه)، آخر خط، چوب خط، صفر بیست و یک و میانبر جای گرفتنند که بیشترین رای به سریال نون خ۲ اختصاص یافت. این مجموعه از شبکه یک سیما پخش و در آن شبکه به تولید رسید.

در گروه پنج سریال های خانه امن (سرگروه)، روزهای ابدی، افسانه هزارپایان، نجلا و زمین گرم قرار داشتند. در بین این سریال ها مردم به سریال جاسوسی امنیتی خانه امن بیش از بقیه رای دادند. این مجموعه در «مرکز سیمافیلم» تولید و از شبکه یک سیما روی آنتن رفت.

در گروه ۶ سریال های زیرخاکی (سرگروه)، باخانمان، جلال۲، پدر پسری و بیگانه ای با من است جای گرفتند که سریال زیرخاکی توانست نظر مخاطبان را به خود جلب نماید. این مجموعه نیز از تولیدات «مرکز سیمافیلم» است که از شبکه یک سیما پخش گردید.

طنزها در رده نخست انتخاب مخاطبان

با بررسی فینالیست ها که با انتخاب مستقیم مردم انتخاب شدند و موید نظرسنجی های سازمان صداوسیما در طول سال نیز بود، می توان به نتایج جالبی دست یافت.

سه سریال زیرخاکی، پایتخت۶ و نون خ۳ با موضوعات طنز نظر مخاطبان را با فاصله آماری بالا نسبت به سریال های هم گروه خود، جلب کردند که البته تا حدود زیادی قابل پیش بینی بود.

اما سریال خانه امن که با موضوع امنیتی پلیسی در مرکز سیمافیلم تولید شد، هم نظر مخاطبان را با خود همراه کرد. برگزیدن خانه امن نشان از این مهم دارد که مخاطب به مسائل روز جامعه و اتفاقات پیرامون خود آگاه است و مشتاق دیدن آثاری در این خصوص است و از طرف دیگر نشان میدهد برای پرمخاطب شدن نیازی به استفاده از سوپراستارها نیست و می توان با استفاده درست از بازیگرهای کاربلد و انتخاب سوژه جذاب (داعش)، سریالی پرمخاطب ساخت.
نکته جالب دیگر درباره انتخاب های مردم، انتخاب سریال ازسرنوشت و عدم انتخاب سریال دوپینگ بود. تنها در یک گروه این صورت گرفت که سریال سرگروه بعنوان سریال برتر گروه انتخاب نشد و آن هم گروه دو سریالیست بود که سریال از سرنوشت جای دوپینگ را گرفت. این انتخاب نشان میدهد سریال دوپینگ به مدد پخش در زمان پرمخاطب نوروز و ایام کرونا دیده شده بود و اگر در زمان دیگری پخش می شد به مخاطبی نمی رسید که بتواند بعنوان سرگروه انتخاب گردد.

انتخاب از سرنوشت و بچه مهندس نشان میدهد مردم نسبت به سریال های اجتماعی و ملودرام توجه ویژه ای دارند.

همچنین در فینالیست ها «شبکه یک سیما» با دو سریال نون خ۲ و پایتخت۶، «شبکه دو سیما» با دو سریال ازسرنوشت و بچه مهندس۳ و «مرکز سیمافیلم» با دو سریال زیرخاکی و خانه امن مورد توجه ویژه مخاطب قرار گرفته اند و شبکه های «سه» و «پنج» هیچ نماینده ای در فینال ندارند و حتی سریال دوپینگ شبکه سه که بعنوان سرگروه انتخاب شده بود نتوانست نظر مردم را جلب نماید.

این آمار نشان میدهد شبکه سه که قبل تر شبکه ای پربیننده و جوان پسند بود، با وجود داشتن شرایط بهتر بودجه ای نسبت به برخی شبکه ها، در انتخاب مخاطبان جایی ندارد و گروه فیلم و سریال این شبکه دستش از تولیدات موثر و پرمخاطب خالی است و اساسا با سریال های ضعیفی همچون صفر بیست و یک، سرباز، شرم، باخانمان و زمین گرم نمی توان مخاطب را جذب کرد.

از سوی دیگر شبکه پنج سیما هم که در مقطعی از زمان های گذشته سریال های طنز خوبی با بهره بردن از افرادی چون مهران مدیری می ساخت، باید برای مخاطب خود ارزش قائل شود و سریال هایی را بسازد که علاوه بر استاندارد سریال سازی، مخاطب را با خود همراه کند.


1400/01/14
19:32:55
5.0 / 5
681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است