كتاب ها پاسخ می دهند؛

حاجی فیروز یك فرشته پیام آور یا ایزد چوپانی؟

حاجی فیروز یك فرشته پیام آور یا ایزد چوپانی؟ به گزارش آبی طرح سوال های زیادی درباره شخصیت حاجی فیروز وجود دارد که تنها کتاب ها می توانند به آن پاسخ بدهند، برای این که بدانید حاجی فیروز، فرشته بود یا ایزد چوپانان، کتاب های پیشنهادی این هفته را بخوانید.به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نوروز ۱۴۰۰، بیشتر از آن که سخن از عمو نوروز و فروهرها باشد و نام فروردین، بر زبان ها بیاید، حاجی فیروز، شخصیت پیروز نوروزی بود. با یک جست و جوی ساده متوجه می شویم که منابع دست اول برای مطالعه درباره این عنصر فرهنگی بسیار اندک است و حتی بسیاری پژوهشگران هم چون صادر کنندگان قوانین شهری از این شخصیت فرهنگی و تاریخی کم خوانده اند و کمترمی دانند، این آخر هفته، بعنوان اولین آخر هفته در سال ۱۴۰۰ کتاب هایی درباره حاجی فیروز بخوانیم.

ریشه های تاریخی حاجی فیروز

نوروز قبل از آن که به جمشید جم متصل باشد، رویدادی اسطوره ای و آیینی کهن سال با سرچشمه ای ناشناخته است، مهم ترین اثری که به تحلیل ریشه های حاجی فیروز در یک فصل بلند پرداخته، کتاب ریشه های تاریخی و اساطیری نوروز است.

نویسنده در این کتاب ضمن اشاره به ارتباط نوروز با ایزدان جوامع شبانی و چوپانی، به توضیح نظرات مهرداد بهار، آرتور کریستین سن، ابوریحان بیرونی و دیگران درباره عناصری چون رنگ سرخ، روی سیاه و آیین های پیشواز نوروز چون کوسه بر نشین و نیایش ایزد گرمای نیمروز یعنی رپیثوین می پردازد که همگی در ارتباط مستقیم با حاجی فیروز و به عبارت بهتر آیین فیروزی هستند.

نوروز جشن کشاورزان و چوپانان، نوروز سالگرد آفرینش انسان، دیدگاه دکتر ژاله آموزگار، گاهنبارها، نوروز و نیایش ایزد رپیتوین (رپیهوین)، پیوند جمشید با نوروز، ثابت ماندن نوروز از دوره داریوش هخامنشی، جمشید همزاد زمینی میترا، دیدگاه دکتر مهرداد بهار، درونمایه های نوروز، نوروز و بحارالانوار مجلسی، نوروز در زمان ساسانیان، نوروز و موسیقی، اسامی سی روز ماه در ایران باستان، اسامی و معانی دوازده ماه سال، درباره فرودین/ فروشی ها، دیدگاه ابوریحان بیرونی، جیمز فریزر و آیین کوسه بر نشین، دیدگاه کریستن سن و سیزده بدر و نمادهای آن، بخش های کتاب را می سازند.

کتاب ریشه های تاریخی و اساطیری نوروز، نوشته غلام محمد طاهری مبارکه در ۸۰ صفحه با شمارگان هزار نسخه از جانب نشر نامه خسروان منتشر گردید.حاجی فیروز، روایتی از استعفای یک فرشته

کتاب های بعد از اسلام، درباره حاجی فیروز، روایتی دارند که او را فرشته ای را می داند که برای آوردن پیام شادی به زمین آمده و از آمدن بهار خبر می دهد، این روایت دستمایه قصه ای شده است که محمد گلی آنرا به رشته تحریر درآورده است.

داستان کوتاه حاجی فیروز من، تا کنون برنده چند جایزه ادبی شده و از زبان یک فرشته که استعفا داده است، بازگو می شود، در بخشی از این کتاب می خوانیم: «فقط یک چیز می خواهم؛ یک چیز تازه تا کمی سرگرم شوم!» راستش را بخواهید، من هم هر چه برایش بردم. فایده ای نداشت؛ همه اش تکراری بود. آخرش می دانید چه کردم؟ بامداد روز بعد، وقتی هنوز فرشته های دیگر در خواب بودند، زود از فرشتگی استعفا دادم و آمدم به دنیای شما. و حالا مدام داستان می نویسم، داستان های قشنگ و تازه، تا آن پسربچه ی غمگین خوش حال شود و دیگر هیچگاه نگوید که چیز تازه ای وجود ندارد.

کتاب حاجی فیروز من، نوشته محمد گلی، با تصویرگی فرناز لباف، در ۲۴ صفحه خشتی توسط انتشارات علمی و فرهنگی به چاپ رسیده است.حاجی فیروز، یک قصه عاشقانه برای کودکان

مهم ترین راهی که برای حفظ آیین ها وجود دارد، انتقال آن به کودکان است، کتاب ها این فرصت را برای ما فراهم می کنند که بتوانیم فرهنگ را به کودکان بیاموزیم. کتاب عمو نوروز حاجی فیروز، یکی از کتاب های کوچک اما شیرینی است که می تواند ذهن کودک را نسبت به آیین ها آگاه کند. ارتباط قدیمی میان حاجی فیروز و عمو نوروز، از روز ازدواج عمو نوروز و بانوی زمین شروع می شود و این گونه همواره همراه با روایت نوروز، به جهان قدم می گذارد.

این کتاب، در مجموعه افسانه های قدیمی به قلم محسن میرایی آشتیانی، با تصویرگری سعید رزاقی و ترجمه امید آل آقا به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط انتشارات لوح دانش در ۱۲ صفحه خشتی انتشار یافته است.

1400/01/20
12:09:48
5.0 / 5
421
تگهای خبر: تصویر , چاپ , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است