معاون هنری وزیر فرهنگ:

هنرهای ایرانی ۳۷ درصد از فروش حراج های اروپا را تشكیل می دهد

هنرهای ایرانی ۳۷ درصد از فروش حراج های اروپا را تشكیل می دهد معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست «تجلی آرمان های انقلاب اسلامی از منظر هنرهای اسلامی و صنایع خلاق» اظهار داشت: سال گذشته، بیشتر از ۳۷ درصد از فروش حراجی ها در کشورهای اروپایی، در ارتباط با آثار ایرانی بوده است.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، نشست «تجلی آرمان های انقلاب اسلامی از منظر هنرهای اسلامی و صنایع خلاق» شب گذشته (سه شنبه ۲۵ فروردین) به صورت مجازی در دانشگاه سوره برگزار شد.
سید محمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید سعید احمدی زاویه دانشیار دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی دانشکده هنر، مینا صدری استادیار گروه نقاشی و مجسمه سازی دانشگاه تهران با میزبانی مهران هوشیار عضو هیات علمی دانشگاه سوره در این جلسه به عرضه نظرات خود پرداختند.
در ابتدای جلسه، مهران هوشیار ضمن خوش آمدگویی وتبریک ماه رمضان به حضار جلسه به یاد و خاطره استاد عزیز شهید آوینی اشاره نمود و اظهار داشت: امیدوارم همه ما بتوانیم رهرو راه همه شهیدان و عزیزان انقلاب باشیم.
سپس، سید محمد مجتبی حسینی به جایگاه صنایع فرهنگی و مرور وضعیت هنر امروز ایران و بعد از انقلاب پرداخت و اظهار داشت: کشور ما یک درصد از خاک و جمعیت این جهان را دراختیار دارد ولی میراث دار فرهنگ و هنر است؛ یکی از صفاتی که سبب می شود دیگر کشورها کشور ما را بشناسند، پایگاه هنرست. در چهل سال قبل کشور در زمینه هنر و فرهنگ رشد بسیاری داشته ولی باید بدانیم با چه اقتضا هایی مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در طول این سال ها همه فعالیت ها کنار یکدیگر قرار گرفت تا بتواند تصویر درستی از حقیقت عرضه نماید تا خدمات درستی برای هنر داشته باشیم، بدین منظور از منظرهای مختلف باید به این مورد بنگریم.
وی در ادامه به آمارهای عددی از لحاظ آموزشی اشاره و تصریح کرد: حوزه فرهنگ، هنر و تربیت بدنی ۲ درصد از کل بودجه کشور را شامل شده اند و سهمی که به وزارت فرهنگ تعلق میگیرد یک سوم از این آمار است؛ متاسفانه اعتبار حوزه هنر چیزی کمتر از یک درصد اعتبارات عمومی کشور است.
حسینی نیز، در انتهای صحبت های خود به درآمدزایی از هنر اشاره نمود و اظهار داشت: خیلی از نیازهای ما در چارچوب تدوین یافته عرضه نشده و تنها الگوی درآمدزایی را آموزش دیدیم و راه های دیگر نادیده گرفته شده است؛ پشتیبانی از هنر اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه قوانین تدوین شده داشته باشیم و قوانین موجود باید بازآفرینی شود، صنایع پیشرو میتواند بهترین فرصت برای اقتصاد کشور ما باشد چون که سال قبل در کشورهای اروپایی آثار حراجی ها بیشتر از ۳۷ درصد از فروششان در ارتباط با آثار ایرانی هم بوده است.
در ادامه این نشست نیز، سید سعید احمدی زاویه در باره تنگناهای خلاقیت در عرصه هنرهای سنتی اضافه کرد: خلاقیت پدیده ای بسیار پرارزش است که در خیلی موارد خلاقیت همان نوآوری تلقی می شود در حالیکه این دو مفهوم متفاوت می باشد، ما در واقع بیشتر از صد تحلیل متفاوت از خلاقیت میتوانیم در آراء دیگران پیدا نماییم بعنوان نمونه فرانکن در کتاب انگیزه انسانی سه دلیل انگیزه افراد برای خلاقیت را بیان کرده است که احتیاج به تحرک جدید، احتیاج به انفعال ایده ها و احتیاج به حل مشکلات دارد.
احمدی زاویه در ادامه به نقش هنرمندان در خلاقیت اشاره نمود و اظهار داشت: اگر ما بخواهیم نقش هنرمندان را بررسی نماییم رسانه، سطح هنری و فرهنگی ما را نشان نمی دهد ولیکن اصلا قابل استناد نیست؛ مقصر وضعیت موجود هم وزارت ارشاد نیست بلکه مشکلی ست که بخاطر عدم توجه و عدم خلاقیت به وجود آمده است بدین منظور پیتر برگر، بیشتر از صد تحلیل در مورد خلاقیت بیان کرده که شامل فرایند حساس شدن به مشکلات و کمبود ها جستجوی چاره، ایجاد حدس و آزمایش و موارد دیگر که قابل تامل می شود.
وی به تعریف خیال و تخیل پرداخت و اضافه کرد: گریگوریکاری میگوید ما یک خیال داریم یک تخلیل، هنرمندان باید کار کنند تا بتوانند تخیلات خویش را بروز دهند ما خیال میکنیم که داریم کار موسیقی، تئاتر یا هر هنری انجام میدهیم اما این چنین نیست چون که ذوق و خلاقیت ها کاهش پیدا کرده ودر آخر باید گفت صنایع دستی معرف مناسبی برای نمایش خلاقیت بالا و کم هستند.
احمدی زاویه اذعان کرد: ما خلاقیت را در میان هنرمندان کشتیم و این وضعیت مناسب نمی باشد یکی از دلایلش گماردن کسانی بود که در سیستم مدیریتی حضور داشتند که نه تنها خلاق نبودند بلکه کارنامه مناسبی هم عرضه ندادند وما باید در فرهنگمان میل به دانستن را پرورش دهیم.
مینا صدری بعنوان آخرین سخنران این نشست در مورد نقش بانوان نگارگر و آرمانهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: نگارگری بعنوان یکی از هنر های اصیل ایرانی که مصورکننده رویداد های اجتماعی و مذهبی و حقیقت ها بوده است، بعضی از آثار به جا مانده و مکاتب نشان داده است که زنان نقش موثر و فعالی در تاریخ هنر داشته اند و نقطه نظرهای قابل تاملی بدست میاریم که در دوره انقلاب اسلامی هم اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به اینکه اسم هنرمندان زن نگارگر از قرن ۱۰ یعنی دوره صفوی ثبت شده است اضافه کرد: در دوره انقلاب اسلامی با راه یافتگی به نمایشگاه های تخصصی مشاهده می شود که بیشتر از ۳۰۰ بانوی نگارگر داریم و ما پیش از انقلاب، مباحثی که به شهادت و پاسداری بپردازد را نداشتیم.


1400/01/25
21:50:58
5.0 / 5
534
تگهای خبر: آموزش , استاد , تخصصی , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است