آسباد تاریخی پطرو در شهرستان زاوه خراسان رضوی ثبت ملی شد

آسباد تاریخی پطرو در شهرستان زاوه خراسان رضوی ثبت ملی شد به گزارش آبی طرح ایرنا- رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تربت حیدریه از ثبت ملی اولین آسباد در شهرستان زاوه به شماره ۲۷۷ در لیست آثار ملی ایران اطلاع داد.


علی محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: آسباد پطرو نماد هنر، خلاقیت و ابتکار مردمان گذشته منطقه زاوه بوده است که به علت شدت بادهای موسمی از اواخر فصل بهار تا اواخر تابستان در این منطقه، ساکنان، با مهار نیروی باد و به کارگیری آن برای خردکردن غلات، این انرژی را به نفع خود به کار گماردند و مهم ترین نیاز خویش را که تولید نان بوده است را با ساختن و به کار انداختن این دستگاه برآورده کردند.
وی افزود: این آسباد که تشابه زیادی با آسبادهای سایر مناطق شرقی ایران بخصوص منطقه نشتیفان خواف دارد بنایی است شکل گرفته از خشت و گل و متشکل از محفظه چرخ و پره و آسخانه که متاسفانه به مرور زمان فضاهای داخلی و چرخ و پره های آن از بین رفته و درحال حاضر بقایای دیوارهای بیرونی آن و سنگهای آسیاب باقی مانده است.
رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تربت حیدریه اظهار داشت: مهم ترین خصوصیت معماری این بنا قسمت درگاه باد در آن است که طوری ساخته شده که قابلیت استفاده از بادهای مختلفی که در منطقه می وزیده را داشته باشد.
محمدی اضافه کرد: در جنب این آسباد، بقایای یک آسیاب هم وجود دارد که نشان داده است اهالی در سایر فصول سال که باد سرعت کمتری داشته است از مهار انرژی آب برای خرد کردن غلات استفاده می کرده اند که این شگرد صنعتی مبین توسعه فنی و دانش کاربردی ساکنان این منطقه بوده است.
شهرستان زاوه دارای ۱۷۰ اثر تاریخی شناسایی شده است که تابحال ۱۸ اثر از این تعداد در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این شهرستان هم اکنون فاقد اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و کارهای در ارتباط با آن در اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه انجام می شود.
دولت آباد مرکز شهرستان زاوه در فاصله ۱۸۹ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.منبع:

1400/01/28
15:19:12
5.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است