گزارش پژوهشی بنیاد ملی بازی های رایانه ای از آمار سال ۹۸؛

۱۳۱ میلیارد تومان هزینه خرید نرم افزار بازی در یك سال

۱۳۱ میلیارد تومان هزینه خرید نرم افزار بازی در یك سال به گزارش آبی طرح بنیاد ملی بازی های کامپیوتری در پژوهش «مصرف بازی های دیجیتال در مورد پلت فرم رایانه» به اطلاعات متنوعی همچون صرف ۱۳۱ میلیارد تومان هزینه برای خرید نرم افزار بازی کامپیوتری در سال ۱۳۹۸ و اختلاف ناچیز سهم بازیکنان روستایی نسبت به بازیکنان شهری در این پیمایش ملی دست یافته است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، بنیاد ملی بازی های کامپیوتری پژوهشی با مبحث بررسی و تجزیه و تحلیل داده های حاصل از پیمایش ملی مصرف بازی های دیجیتال در مورد پلت فرم رایانه به صورت تلفنی و با جمع آوری اطلاعات بیشتر از ۹۲ هزار خانوار و بیشتر از ۳ هزار بازیکن انجام داده است. یکی از یافته های این تحلیل آماری نشان داده است که ۱۳۱ میلیارد تومان برای خرید نرم افزار بازی کامپیوتری در سال ۱۳۹۸ هزینه شده است که از این مبلغ ۲۱ میلیارد تومان سهم بازی های بومی (بازی های توسعه یافته یا بومی سازی شده توسط شرکتهای داخلی) بوده است. این آمارها همینطور سهم بازیکنان روستایی نسبت به بازیکنان شهری اختلاف ناچیزی را نشان داده است.
در این گزارش آمده است: باآنکه رشد بازی های موبایلی در جهان افزایش پیدا کرده و کنسول ها روزبه روز پیشرفت می کنند، همچنان کامپیوتر به رشد خود ادامه می دهد و علاوه بر میزبانی بازی های AAA ، پلتفرمی جذاب برای بازی های کوچکتر و مستقل است. در ایران اما متاسفانه به علل مختلف از قبیل نبود قانون کپی رایت و قیمت بالای قطعات کامپیوتری که پیش نیاز بازی های جدیدتر است، این پلت فرم مورد کم توجهی قرار گرفته و آنطور که از آمار و ارقام این گزارش هم پیداست، هم تعداد بازیکنان کامپیوتری رو به کاهش است و هم میانگین سنی آنها رو به افزایش.
با این حال با همه گیری بازی زولا در سال های اخیر و انتشار بازی سفیر عشق در سال ۱۳۹۹، جان تازه ای به این پلت فرم بخشیده شد. بازی زولا از آن جهت برجسته است که نمونه موفقی از مدل درآمدی درون پرداخت روی پلت فرم کامپیوتر به حساب می آید و همینطور تجربه جدیدی از تبلیغات و بازاریابی برای بازی های کامپیوتری بوجود آورده است. بازی سفیر عشق هم عملا یکی از مهم ترین تولیدات کامپیوتری تاریخ بازی سازی کشور است که نشان از توانمندی بالای بازی سازان ایرانی دارد. بازی های کامپیوتری باآنکه در فراز و نشیب بحران ها قرار دارند؛ اما بخشی از سبک زندگی ما شده اند و در روزمره های ما رسوخ کرده اند. بازآفرینی این بازار حیاتی با اصلاح رویه های تقنینی در سطح سیاستگذاری و اصلاح مدلهای تولید و درآمدزایی در سطح بنگاه ها می تواند منجر به شکوفایی مجدد پلت فرم کامپیوتر و ظهور پدیده های قدرتمند در این حوزه شود.
گزارش نمای نزدیک پلت فرم کامپیوتر سال ۱۳۹۸ از سری گزارش های به دست آمده از تجزیه وتحلیل داده های پیمایش ملی مرکز تحقیقات بازیهای دیجیتال دایرک در سال ۱۳۹۸ است. این پیمایش برای اولین بار به علت همه گیری ویروس کرونا به صورت تلفنی و با جمع آوری اطلاعات بیشتر از ۹۲۰۰ خانوار و بیشتر از ۳۰۰۰ بازیکن انجام شده است. لازم به ذکر است در این پیمایش از روش نمونه گیری طبقه ای خوشه ای استفاده شده است که در تمامی استان ها، خوشه ها شامل مراکز استان، شهرهای غیر مرکزی و روستاها هستند.
در مطالعه این گزارش، توجه به نکات زیر ضروری بوده است: بازیکن بازی دیجیتال، فردی است که حداقل یک ساعت در هفته با حداقل یکی از پلت فرم های اصلی بازی دیجیتال بازی می کند و به تبع آن بازیکن کامپیوتری هم فردی است که حداقل یک ساعت در هفته با یکی از دستگاههای کامپیوتر شخصی و یا لپتاپ بازی می کند. با هدف تسهیل در خواندن گزارش، ارقام تا حد امکان بدون اعشار، به اصطلاح گرد و در صورت ضرورت تا ۲ رقم اعشار نمایش داده شده اند. با عنایت به کوچک بودن نمونه آماری در برخی از زیر نمونه ها، تمرکز گزارش به انتشار اطلاعات معنادار از لحاظ آماری بوده است و از گزارش آمارهای جزیئ بنابراین صرف نظر شده است. با عنایت به این که در مواردی، داده های پرت و دور افتاده در بین اطلاعات جمع آوری شده وجود داشته است، به منظور گزارش این اطلاعات از روش های استوار برای محاسبه استفاده شده است.
گزارش این پژوهش با مبحث «بررسی و تجزیه و تحلیل داده های حاصل از پیمایش ملی مصرف بازی های دیجیتال در مورد پلت فرم رایانه» با صورت اینفوگراف و نمودار تحلیلی در کتابچه ای با عنوان نمای نزدیک ۹۸ به چاپ رسیده است که تنها به بعضی از اطلاعات آن در این گزارش عرضه می شود.
۶ میلیون و پانصد هزار بازیکن با کامپیوتر بازی می کنند

1400/02/11
23:41:47
5.0 / 5
285
تگهای خبر: اصلاح , بنیاد , چاپ , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است