بهره ای از دعاهای روزانه ماه رمضان(۲۰)؛

زندگی معنوی در سایه آرامش الهی ایجاد می شود

زندگی معنوی در سایه آرامش الهی ایجاد می شود یک پژوهشگر مذهبی اظهار داشت: زندگی معنوی در سایه آرامش الهی ایجاد می شود و طوفان های حوادث با این آرامش، انسان را از مسیر صحیح منحرف نمی نماید.پیامبر اکرم (ص) در بیستمین روز از ماه مبارک رمضان اینطور دعا کردند: اَللّهُمَّ افْتَحْ لِی فِیهِ أَبْوَابَ الْجِنَانِ وَ أَغْلِقْ عَنِّی فِیهِ أَبْوَابَ النِّیرَانِ وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِتِلاوَةِ الْقُرْآنِ یا مُنْزِلَ السَّکینَةِ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ. خدایا در این ماه درهای بهشت هایت را به رویم باز کن و درهای آتش دوزخ را به رویم ببند و به تلاوت قرآن موفقم بدار، ای فرو فرستنده آرامش در دل مؤمنان.

حجت الاسلام علی رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: در نخستین فراز از دعای امروز از خدا می خواهیم درهای بهشت را به روی ما باز کند. منظور از بازشدن درهای بهشت این است که به ما توفیق عمل خیر عنایت کند تا به این وسیله زمینه ورود به بهشت برای ما فراهم شود. بدین سبب فراهم شدن زمینه برای انجام کارهای نیک و ایجاد انگیزه برای انجام این کارها از مصادیق باز شدن درهای بهشت است.

در ادامه این دعا از خدا می خواهیم درهای آتش جهنم را به روی ما ببندد. یعنی برای ما زمینه ای فراهم آورد تا از انجام کارهای گناه دوری نماییم. فراهم شدن زمینه گناه می تواند انگیزه فعل گناه را در انسان تقویت کند و فراهم شدن زمینه انجام کار خیر نیز انگیزه کار خیر را در انسان به وجود می آورد.

شاه فضل افزود: نکته مهم در این دو فراز این است که انجام هر کار خیر زمینه را برای کار خیر دیگر فراهم می آورد و انجام کار زشت زمینه انجام کارهای زشت دیگر را فراهم می آورد. زهی توفیق و سعادت برای انسان است اگر خدا با وجود اینکه کار خیر نمی نماییم، زمینه کار خیر را برای ما فراهم آورد و اگر گناه می نماییم خدا به ما لطف کند و زمینه کارهای شر دیگر را از بین ببرد. یکی از نقش های دعا این است که این زمینه ها را برای فرد به وجود می آورد.

در فراز دیگر این دعا از خدا توفیق تلاوت قرآن را طلب می نماییم. رمضان ماه نزول قرآن است و تلاوت قرآن در این ماه برکات زیادی دارد. بسیار نیکو است انسان با برنامه ریزی در این ماه حداقل یک دور کامل قرآن کریم را تلاوت کند و به قدر وسع خود در فهم آیات قرآنی بکوشد. در آخرین آیه سوره مزمل سفارش شده است که فاقروا ما تیسر من القرآن یعنی در حد توان خود قرآن بخوانید.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان اضافه کرد: امروزه با وجود وسایلی مانند تلفن همراه، قرآن به آسانی در دسترس انسان است و می تواند هر گاه علاقه داشت آنرا بخواند یا آیات قرآن را گوش کند و هر گاه آمادگی داشت، با رجوع به نرم افزارهای تفسیر قرآن در فهم معانی قرآن کوشا باشد. ماه رمضان می تواند بهترین زمینه برای انس با قرآن باشد تا فرد بتواند با لذت بردن از این انس پس از ماه رمضان نیز به تلاوت روزانه قرآن ادامه دهد.
شاه فضل افزود: در آخرین فراز دعا، خدا بعنوان آرامش دهنده قلوب مومنین مورد خطاب قرار می گیرد. اگر آرامش الهی در قلب انسان ایجاد شود، می تواند یک زندگی معنوی در سایه این آرامش داشته باشد و طوفان های حوادث زندگی او را از مسیر صحیح زندگی بازندارد.منبع:

1400/02/13
19:03:11
5.0 / 5
224
تگهای خبر: استاد , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است