هفت اثر تاریخی و طبیعی همدان آماده ثبت در میراث جهانی یونسكو است

هفت اثر تاریخی و طبیعی همدان آماده ثبت در میراث جهانی یونسكو است به گزارش آبی طرح ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از آماده سازی پرونده هفت اثر تاریخی و طبیعی کهن دیار همدان برای ثبت در میراث جهانی یونسکو اطلاع داد و اظهار داشت: پرونده بعضی از این آثار تکمیل و به یونسکو ارسال شده و برخی مراحل پایانی مطالعه را می گذرانند.


«علی مالمیر» روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: ایده ثبت جهانی «تپه باستانی هگمتانه» در نتیجه مذاکراتی و رایزنی با کارشناسان یونسکو به «منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان» تبدیل شد و به سرعت مراحل تکمیل این پرونده در حال انجام می باشد.
وی افزود: پرونده «غار علیصدر» بعنوان یک اثر طبیعی از آثار مهم استان همدان به حساب می آید که در لیست موقت یونسکو قرار گرفته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان تصریح کرد: پرونده کاروانسراهای «تاج آباد» و «فرسفج» هم در چارچوب زنجیره کارونسراهای ایران به یونسکو ارسال شده و تیرماه سالجاری ارزیابان برای بازدید این آثار به همدان می آیند.
مالمیر با اشاره به اینکه «منظر تاریخی فرهنگی دره ارزانفود، سد اکباتان و ورکانه» یکی از پرونده های پیشنهادی ما برای ثبت جهانی است اضافه کرد: مطالعات اولیه این اثر هم انجام شده است.
به گفته او مطالعات اولیه «ارگ باستانی نوشیجان» هم به اتمام رسیده و پرونده این اثر برای ثبت جهانی تشکیل شده است.
«قنات قاسم آباد» از دیگر آثاری است که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان به آن اشاره نمود و اظهار داشت: الحاق این قنات به زنجیره قنات های ثبت شده ایرانی موضوعی است که در حال پیگیری آن هستیم و به موازات این طرح کار مطالعات عرصه و حریم قنات را برای ثبت جهانی انجام می دهیم.
همدان دارای یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی است که بیشتر از یک هزار آن ثبت ملی شده است.
میراث جهانی یونسکو نام پیمان نامه ای بین المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر سال ۱۹۷۲ به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید و مبحث آن، حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص است.
بر اساس این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خویش را نامزد ثبت بعنوان میراث جهانی کنند و هر کشور در هر سال فقط می تواند یک نامزد برای ثبت میراث فرهنگی یونسکو درخواست دهد.منبع:

1400/02/14
20:48:55
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است