برگزیدگان هفتمین دوره سوگواره بر آستان اشك عرضه شدند

برگزیدگان هفتمین دوره سوگواره بر آستان اشك عرضه شدند به گزارش آبی طرح هفتمین دوره سوگواره شعر آیینی «بر آستان اشک» به همت فرهنگسرای اندیشه سال جاری در سطحی ملی برگزار شد و برگزیدگان از هفت استان معرفی گشتند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا از اعلام روز چهارشنبه فرهنگسرای اندیشه، سوگواره شعر آیینی «بر آستان اشک» از جانب سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به همت فرهنگسرای اندیشه برای هفتمین سال پی در پی در محرم و صفر سال ۱۳۹۹ برگزار شد.
فراخوان این جشنواره در شهریورماه سال ۱۳۹۹ همزمان با ایام عزاداری سید و سالار شهیدان منتشر و از شاعران اقصی نقاط کشور درخواست شد تا آثار خویش را به دبیرخانه این سوگواره واقع در فرهنگسرای اندیشه ارسال نمایند.
هفتمین دوره این رویداد ادبی به علت اتفاقات مهمی که در کشور رخ داده بود، با حال و هوایی کاملا متفاوت برگزار گردید. در این دوره، علاوه بر پرداخت به اشعار عاشورایی که نمادی از فرهنگ عظیم و پرارزش تشیع و کربلا است، در چند محور مهم دیگر هم فراخوان دریافت اشعار منتشر گردید که در همه این بخش ها اشعار بسیار ارزشمندی از شاعران آیینی کشور به دبیرخانه سوگواره رسید.
یکی از مهم ترین تفاوت های سوگواره «بر آستان اشک» سال جاری، پرداخت دقیق شعری و ادبی به سوژه های روز کشور و اتفاقات مهمی است که در یکی دو سال گذشته رخ داده است. خیلی از شاعران کشور دارای آثار ارزشمندی در این موضوعات هستند اما کمتر مجالی برایشان فراهم گشته است تا بتوانند این اشعار را به مسابقه، سوگواره و یا فراخوانی ارسال نمایند.
«بر آستان اشک» کوشش کرد تا محفلی برای دیده شدن این اشعار پرارزش که دارای سوژه هایی ناب و خلق ادبی فاخری هستند، باشد.
یکی از مهم ترین اتفاقات در سال ۱۳۹۹ داغ فراق زیارت اربعین به علت انتشار ویروس منحوس کرونا بود؛ بنابراین بخش «اربعین و انتظار» قرار داده شد. همینطور در سوگ یک ساله شدن شهادت مظلومانه «قهرمان شکست استکبار» و «مرد میدان عمل» حاج قاسم سلیمانی، بخش ویژه ای با عنوان «بی سردار» در این سوگواره طراحی شد تا شاعران بار دیگر عرض ارادت خویش را به ساحت این تربیت یافته مکتب امام خمینی(ه) و رهبر انقلاب نشان دهند.
پرداخت به مدافعان سلامت که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند، سبب شد تا بخش ویژه ای برای دریافت شعرها با عنوان «مدافعان سلامت» قرار داده شود. بخش پایانی هفتمین سوگواره ادبی «بر آستان اشک» هم به مبحث مساوات امام حسن(ع) اختصاص پیدا کرد.
اکنون همزمان با ماه میهمانی پروردگار و در آستانه لیالی پرفضیلت قدر، این سوگواره ادبی با معرفی اشعار برگزیده و برندگان خود به کارش آخر می دهد.
براساس این گزارش، هیات داوران این سوگواره ادبی متشکل از شاعران برجسته کشور، احمد بابایی، علی داودی و محمود حبیبی کسبی ضمن اشاره به برگزاری این دوره از سوگواره در سطحی ملی در بیانیه خود نوشتند:
«هفتمین دوره سوگواره شعر بر آستان اشک در چارچوب شب شعر محدود نماند و در قامت یک جایزه ادبی رخ عیان کرد تا به برکت این تغییر، بر آستان اشک از سطح شهر و استان تهران فراتر رفته و شاعران سراسر کشور را به این نهضت مبارک ادبی فرابخواند. شاعران گرامی هم از اقصا نقاط کشور عزیزمان و از استان های متعدد در لبیک گویی به فراخوان سوگواره شعر بر آستان اشک آثار ارجمند و ارزشمندی را به دبیرخانه سوگواره ارسال کردند. در مجموع ۳۲۵ اثر رسیده به دبیرخانه سوگواره در چهار محور محتوایی «اربعین و انتظار»، «محرم بی سردار»، «مدافعان سلامت» و «مساوات امام حسن» به شکل جداگانه مورد بررسی و شاعران برگزیده در چهار بخش مذکور به شرح زیر معرفی می شوند»:
بخش اربعین و انتظار
نفر اول: علی سلیمیان با ۲۴۰ امتیاز/ اصفهان
نفر دوم: علی ذوالقدر با ۲۲۰ امتیاز/ تهران
نفر سوم: زهرا سپه کار با ۲۰۶ امتیاز/ اصفهان
بخش محرم بی سردار
نفر اول: عمار موحد با ۲۲۵ امتیاز/ تهران
نفر دوم: محسن کلهر با ۲۱۰ امتیاز/ همدان
نفر سوم: ریحانه کاردانی با ۲۰۳ امتیاز
بخش مدافعان سلامت
نفر اول: سعید تاج محمدی با ۲۴۹ امتیاز/ خراسان رضوی
نفر دوم: علی فرزانه موحد با ۲۴۳ امتیاز/ قم
نفر سوم: میثم داودی با ۲۳۳ امتیاز/ قم
بخش مساوات امام حسن (ع)
نفر اول: محمدحسین مهدویان با ۲۳۲ امتیاز/ قم
نفر دوم: عباس همتی با ۲۳۰ امتیاز/ قزوین
نفر سوم: عاطفه جوشقانیان با ۲۱۹ امتیاز/ قم
با توجه به محدودیت های ناشی از شیوع کرونا که امکان برگزاری برنامه حضوری وجود ندارد جوایز نفیس به همراه لوح تقدیر سوگواره «بر آستان اشک» برای نفرات برگزیده ارسال خواهد شد.منبع:

1400/02/15
22:48:48
5.0 / 5
279
تگهای خبر: جشنواره , سازمان , شعر , طراح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است