نمایشگاه آثار هنری ایران در مسكو افتتاح می شود

نمایشگاه آثار هنری ایران در مسكو افتتاح می شود به گزارش آبی طرح رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام نمود: نمایشگاه هنر دوره قاجار در «موزه دولتی شرق» در شهر مسکو، آخر این هفته با حضور کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران بر روی دوستداران هنر و فرهنگ ایران افتتاح می ­شود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا قهرمان سلیمانی اعلام نمود این نمایشگاه که در برگیرنده مجموعه ای نفیس از هنرهای ایرانی دوره قاجار است از پانزدهم می ( ۲۵ اردیبهشت) تا بیست و پنجم جولای ( ۳ مرداد) برای دوستداران هنر و فرهنگ ایرانی برپا خواهد بود.
وی اظهار داشت: این نمایشگاه مشتمل بر ۳۰۰ اثر از مجموعه غنی هنر ایران در موزه دولتی شرق است و آثاری از بنیاد مرجانی و بایگانی دولتی فدراسیون روسیه و موزه انسان شناسی و قوم نگاری پتر کبیر به رسم امانت در این نمایشگاه در معرض دید مراجعه کنندگان قرار خواهد گرفت.سلیمانی اضافه کرد: این مجموعه شامل آثار نقاشی، مینیاتور، سرامیک، شیشه، آثار هنری چوبی و فلزی، فرش و پارچه های منقش دستبافت، دستنویس­ها و سلاح­های مختلف است.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو اشاره کرد: نمایشگاه در چند بخش شامل دولت و حکومت، اعتقاد مردمی و تجربه دینی، ارتباط با خارجی­ها و تاثیر مد اروپایی، رسوم نظامی و صنایع دستی و فرهنگ مردم که ترکیبی از نوآوری­ها و سنت­هاست، برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: در دهه های اخیر هنر دوره قاجار در سطح جهان مورد توجه قرار گرفته است و مجموعه ای از این آثار در موزه های بزرگ دنیا کشورهای مختلف به نمایش درآمده است. نخستین نمایشگاه از این دست در دهه هفتاد قرن بیستم در همین موزه برگزار شده بود.
در این موزه بیش از هزار شی هنری از دوره قاجار نگه­داری می­ شود.

نمایشگاه آثار نظامی گنجوی با عنوان «سوژه ها و آثار تصویری نظامی» نیز به مناسبت هشتصد و هشتادمین سالگرد تولد این شاعر ایرانی و پارسی گوی در موزه ملل شرق مسکو با همت وزارت فرهنگ روسیه نیز تا سوم می (۱۳ اردیبهشت) برپا بود.

به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا از مسکو، در نمایشگاه سوژه ها و آثار تصویری نظامی، ۵۷ اثر هنری شامل نوشته های خطی، تصاویر مینیاتوری از کتاب های نظامی گنجوی و چندین تخته فرش بزرگ و کوچک حاوی تصاویر با سوژه های کتاب های نظامی در ۴ سالن عرضه شده بود.

در آن نمایشگاه آثار شاعر پارسی گوی، تابلوها و بنرهای بزرگی از اشعار وی به زبان فارسی به نمایش در امده بود.
ایلیا زایتسف معاون موزه هنرهای ملل شرق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد که در بخش ایران موزه ملل شرق مسکو حدود دو هزار و ۵۰۰ شی و اثر هنری قرار دارد که خیلی از این آثار در انبارها در وضعیت مناسب نگهداری می شود و فقط بخش کوچکی در معرض دید عموم قرار می گیرد.منبع:

1400/02/20
23:30:42
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است