پدر نقاشی معاصر آذربایجان و عضو فرهنگستان هنر ایران، درگذشت

پدر نقاشی معاصر آذربایجان و عضو فرهنگستان هنر ایران، درگذشت آبی طرح: «طاهر صلاحوف» نقاش مشهور آذربایجانی که از پیشگامان هنر مردمی و واقع بینانه محسوب می شد و سال ها عضو افتخاری فرهنگستان هنر ایران بود در سن 92 سالگی جهان را بدرود گفت.


طاهر صلاحوف نقاش و سیاست مدار آذربایجانی که عضو فرهنگستان هنر ایران بود، در سن ۹۲ سالگی در شهر برلین پایتخت آلمان ۳۱ اردیبهشت درگذشت.
وی ۲۹ نوامبر ۱۹۲۸ در باکو در آذربایجان پیش از فروپاشی شوروی زاده شد و پدر او یکی از قربانیان پاکسازی بزرگ ژوزف استالین در اواخر دهه ۱۹۳۰ بود، که در سال ۱۹۳۷ بازداشت و بعد از مدتی کوتاه به اعدام محکوم شد. مادرش فرزندان خودرا به تنهایی بزرگ و تربیت کرد و این خانواده تا مرگ استالین در سال ۱۹۵۶ در جهل از سرنوشت مرد خانواده به سر برد.
صلاحوف هنرمند معاصر هویت نقاشی معاصر در آذربایجان را بر روی ارزش های ملی بنا کرد و توانست خلاقیت و زیبایی معنوی آثار نقاشی را در خدمت تعهد به جهان پیرامون خود بگیرد.
این نقاش در کار خود بسیار غنی بود و با پیوند ارزش های سنتی ملی در کنار مترقی ترین ارزش های هنر جهانی توانست مکتب ملی نقاشی در آذربایجان بوجود آورد.
صلاحوف در کنار نقاشی به هنرهای نمایشی نیز اشراف داشت و توانست آثار به یاد ماندنی روی صحنه ای ببرد.
صلاحوف به نماینده برجسته و پیشتاز «سبک سخت»، جریان نوینی در هنر شوروی در دهه ۱۹۶۰، تبدیل شد؛ جریانی که هدف آن شکل دهی دیدگاه سخت، تبلیغاتی و واقع بینانه ای نسبت به حقاقق دوره ژوزف استالین بود، که تطهیر شده بود.


آثار صلاحوف در موزه ها و گالری های مشهور جهان نگهداری می شود در مجموعه های خصوصی نگهداری می شوند.
از آثار ممتاز صلاحوف می توان تصویرگری های وی دربارهٔ زندگی و کار کارگران نفتی باکو همچون «تعمیرکار» که در سال ۱۹۶۱ در موزه ملی هنر جمهوری آذربایجان به معرض نمایش گذاشته شد، اشاره نمود.
اثری با عنوان «تعمیرکار» از طاهر صلاحوف


منبع:

1400/03/04
22:00:45
5.0 / 5
198
تگهای خبر: تصویر , زندگی , زیبایی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است