مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماكن تاریخی و فرهنگی:

رویكردها را به كاربری بناهای تاریخی تغییر دادیم

رویكردها را به كاربری بناهای تاریخی تغییر دادیم مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، در تغییر کاربری ها احیای بناها را متناسب با اصالت، شأن بنا و ضرورت های باززنده سازی مقدم بر مرمت دانست و اظهار داشت: رویکردها را نسبت به کاربری ابنیه تاریخی تغییر دادیم.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، تفاهم نامه همکاری میان صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و سازمان اوقاف و امور خیریه بمنظور احیا و مرمت ابنیه و بافت های تاریخی تحت اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه و ترویج فرهنگ وقف و راندمان حداکثری موقوفات با ارزش تاریخی ظهر روز شنبه (۸ خرداد) در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به امضا رسید.

این تفاهم نامه با موضوع همکاری در مرمت، احیا، بهره برداری و واگذاری (حق بهره برداری با مدت مشخص) بناهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی ثبت ملی آثار یا واجد ارزش با مالکیت شش دانگ وقفی یا مشاعی سازمان اوقاف و صندوق توسعه (به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران) توسط هادی میرزائی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و مهدی پندار معاون راندمان اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه به امضا رسید.حدود یک میلیون اثر تاریخی واجد ارزش تاریخی و ثبت ملی داریم

هادی میرزائی در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: این تفاهم نامه باتوجه به تفاهم نامه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۸، بمنظور هم افزایی ظرفیت ها و توانمندی ها در احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه و تحقق وظایف ذاتی صندوق احیا در مرمت، احیا، بهره برداری در حفظ و صیانت از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور (موضوع بند ز ماده ی ۱۱۴ قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور) به امضا رسید.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اضافه کرد: همچون دغدغه های علاقه مندان به حوزه مواریث تاریخی و فرهنگی در گذشته تبدیل کردن بناهای تاریخی و فرهنگی فقط به بنای قهوه خانه و سفره خانه است. در دوره مدیریت خود توانستیم نوع نگاهمان را نسبت به کاربری ابنیه تاریخی تغییر دهیم.

میرزائی اشاره کرد: ۱۳۹ طیف کاربری داریم، تلاش می نماییم متناسب با اصالت، شأن بنا و ضرورت های باززنده سازی در احیای بناهای تاریخی با تاکید بر این مساله که احیا مقدم بر مرمت است، تغییر کاربری های صورت گیرد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی بیان کرد: خیلی از بناهای تاریخی در طول سالیان متمادی توسط علاقه مندان به میراث فرهنگی و مسئولان ذی ربط مرمت شدند، اما پس از دوره ای به سبب آن که فقط مرمت شدند و احیایی روی آن انجام نشده است به این بناها لطمه وارد می شود و با یک چرخه معیوب روبه رو می شویم.

او اضافه کرد: از سال ۱۳۷۵ در طرح پردیسان احیای ابنیه تاریخی و اعطای کاربری متناسب با شأن آن در دستور کار قرار گرفت و در سال ۱۳۸۴ این مساله به صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تفویض شد تا بتواند پروسه اقتصادی را که چرخه فراموش شده در حوزه بناهای تاریخی بود، باردیگر بوجود آورد.

میرزائی اشاره کرد: حدود یک میلیون اثر تاریخی داریم که واجد ارزش تاریخی و ثبت ملی هستند. صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با نقشی که دارد، در کنار سازمان اوقاف و امور خیریه می تواند به اعطای کاربری متناسب و در شان اثر و تصویب طرح های احیا و بهره برداری متناسب با نیاز امروز کمک نماید تا یک بنا با نگاه به موضوع وقف احیا شود و به چرخه اقتصاد بازگردد.

امیدواریم در وضعیت پساکرونا شاهد باشیم که بسیاری بناهای تاریخی بتوانند به مردم خدمات زیادی عرضه کنند ضمن این که اهداف و منافعی که ایجاد می کنند بتوانند برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه را در امتداد اهداف پیش بینی شده عملیاتی کند.

او اشاره کرد: صندوق توسعه به استناد بند (ز) ماده (ی) ۱۱۴ قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور موظف شده تا نسبت به تعیین و اعطای کاربری و بهره برداری مناسب و خردمندانه از بناهای تاریخی اقدام نماید، این مساله توانسته طی ۱۵ سالی که صندوق فعالیت کرده، جریانی را تحت عنوان احیای ابنیه تاریخی بوجود آورد که از نمونه های موفق آن می توان به کاروانسرای سعدالسلطنه، مجموعه سرای عامری ها اشاره نمود. این موارد نشان میدهد احیای ابنیه تاریخی علاوه بر این که موجب معرفی شاهکارهای بی بدیل تاریخی ما می شود، زمینه ارائه خدمات را فراهم می آورد.حدود ۲۲ درصد واگذاری ها به بناهای روستایی تعلق دارد

میرزائی با تاکید بر این که اگر همکاری و نگاه ژرف مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه نبود تفاهم نامه امروز پس از سالیان متمادی تحقق پیدا نمی کرد، اظهار داشت: در مجموعه مصوباتی که هیات وزیران برای صندوق توسعه داشته است، تعدادی از ۲۷۳ مجموعه فرهنگی تاریخی که با نگاه احیا یا ارائه خدمت بعنوان زیرساخت گردشگری در اختیار این صندوق قرار گرفته پس از انجام اقدامات مرمتی بر روی برخی از آنها متوجه شدیم که سازمان اوقاف و امور خیریه مالک آن بوده یا بصورت مشاعی در وقف بوده که باعث شده یک اثر بلاتکلیف بماند.

او اضافه کرد: صندوق توسعه، انتفاعی از این مساله ندارد و می خواهد با احیای بناهای تاریخی وحدت و همگرایی در حوزه احیا بوجود آورد. اگر بتوانیم تمام بناهای تاریخی را به سبب ظرفیت هایی که دارند، کاربری اعطا نماییم و باتوجه به نیازسنجی هایی که در حوزه طرح های تفصیلی و طرح موضوعی اتفاق می افتد، می توانیم زمینه اشتغال پایدار را در همه بناهای تاریخی فراهم نماییم.

در سال قبل با همکاری چهار نهاد میان بخشی صندوق توسعه، معاونت روستایی رییس جمهوری، سازمان دهیاری ها و شهرداری ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این ظرفیت بوجود آمد. در گام اول اشتغال روستایی را هدف گذاری کردیم و امروز می بینیم روند پیاده سازی این مساله درحال شکل گیری است.

او اضافه کرد: حدود ۲۲ درصد از مجموع واگذاری های صندوق توسعه طی دو سال قبل به بناهای روستایی تعلق پیدا کرده این در حالیست که طی ۱۵ سال گذشته، حداکثر تعداد واگذاری ها در بناهای تاریخی حدود ۱۰ درصد یعنی ۶ بنای تاریخی روستایی بوده است و در دوره جدید حدود ۱۵ بنا به بخش خصوصی با نگاه احیای بناهای تاریخی روستایی با بهره گیری از همگرا کردن ظرفیت سه نهاد دیگر تحقق پیدا کرد.

امضای تفاهم نامه سبب هم افزایی میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان اوقاف و امور خیریه می شود.از اجاره داری به سمت انواع روش های مشارکت حرکت می کنیم

مهدی پندار ادامه داد: تا پیش از امضای این تفاهم نامه دید هم افزایی وجود نداشت. خوشبختانه موضوع مالکیت و بهره برداری ذیل این تفاهم نامه حل خواهد شد.

معاون راندمان اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: علاوه بر راه اندازی کارگروه مشترک با صندوق توسعه، کارهای دیگری را نیز ذیل کارگروه مشترکی که با معاونت میراث فرهنگی داریم، در حال انجام می باشد تا به امید خدا تمام موضوعات حل شود.

آنچه تا امروز در اداره موقوفات بر طبق قوانین موجود قبل و پس از انقلاب داشتیم، روح حاکم بر آن قوانین اجاره داری بود. واقعیت این است آنچه از موقوفات در ذهن داریم اجرای نیت است، پیش از اجرای نیت برمبنای قوانین، حفظ عین از اهمیت زیادی برخوردارست.

با حضور سرمایه گذاران خوشنام بناهای تاریخی موقوفه را احیا می کنیم

معاون راندمان اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: با اجاره داری حفظ عین اتفاق نمی افتد. برمبنای سیاست گذاری که بتازگی با حضور رییس سازمان اوقاف و امور خیریه اتفاق افتاده است، از اجاره داری به سمت انواع روش های مشارکت حرکت می نماییم.

او اضافه کرد: فضاهای میراث فرهنگی زیادی در مالکیت و اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد، به کارگیری روش های جدید مشارکت سبب می شود، احیای این بناها به بهترین نحو ممکن صورت گیرد و چه بسا بتواند کارهای اقتصادی در این اماکن، راه را برای اجرای نیت فراهم آورد.

پندار ابراز امیدواری کرد با تفاهم نامه ای که امروز به امضا رسید بناهای تاریخی موقوفه احیا شده و از دانش فنی صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به بهترین نحو ممکن استفاده گردد.


1400/03/08
22:27:34
5.0 / 5
618
تگهای خبر: بنیاد , خدمات , سازمان , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است