اختتام بندی هنری برای تعطیلات آخر هفته

اختتام بندی هنری برای تعطیلات آخر هفته آبی طرح: با افزایش شمار مبتلایان به کرونا، سایه سنگین تعطیلی و کساد بر بسیاری مشاغل افکنده شد. این روزها اما با بهتر شدن شرایط، خیلی از گالری ها فعالیتشان را بصورت حضوری از سر گرفته اند؛ البته تعدادی از گالری ها نیز همچنان در فضای مجازی فعالیت می نمایند یا تعطیل هستند.


در همین راستا، این گزارش ایسنا مروری دارد بر تعدادی از نمایشگاه هایی که بصورت مجازی و حضوری در این روزها درحال برگزاری هستند.

*******

آرتیبیشن؛ آثاری در ابعاد کوچک
نمایش کالکشنی از آثاری در ابعاد کوچک روز جمعه (۲۱ خردادماه) در گالری آرتیبیشن افتتاح می شود و تا ۳۰ خردادماه نیز ادامه دارد. این گالری با همکاری هنرمندان و مجموعه داران آثاری با سایز کوچک را جمع آوری کرده و به معرض نمایش گذاشته است.
این نمایشگاه تا حالا با ۵۶ اثر از هنرمندانی چون عبدی اسبقی، احمد اسفندیاری، احمد امین نظر، نصرالله افجه ای، ناصر اویسی، فریدون آو، رضا بانگیز، فرامرز پیلارام، محمدعلی ترقی جاه، پرویز تناولی، قاسم حاجی زاده، مهدی حسینی، جواد حمیدی، بهرام دبیری، سمبات در کیورقیان، حسینعلی ذابحی، مجتبی رمزی، مصطفی سرابی، علی شایسته، کوروش شیشه گران، بهجت صدر، علی اکبر صنعتی، جواد علیمحمدی اردکانی، یعقوب عمامه پیچ، محمد فاسونکی، رعنا فرنود، مهدی فرهادیان، عبدالرضا قماشچی، مکرمه قنبری، علی گلستانه، فریده لاشایی، مقداد لرپور، رضا لواسانی، مهرداد محبعلی، حسین محجوبی، اردشیر محصص، علی مشهدی الاصل، سیراک ملکونیان، فرشید ملکی، فرخ مهدوی، وحید میرزامحمدی، احمد نصرالهی، علی نصیر، مهدی ویشکایی و آرمان یعقوب پور جمع آوری شده است.
بازدید از این نمایشگاه با هماهنگی قبلی امکان پذیر خواهد بود و علاقه مندان این آثار با رعایت پروتکلهای بهداشتی می توانند برای بازدید از این نمایشگاه به آدرس خیابان شریعتی، پایین تر از حسینه‌ی ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی(غرب)، میدان احمدی روشن(کتابی)، خیابان ساسانی پور، خیابان دریا(قندی)، پلاک ۶، گالری آرتیبیشن بروند.
همین طور نمایشگاه برای افرادی که در قرنطینه به سر می برند، بصورت آنلاین و همزمان با افتتاحیه دایر خواهد شد.
پروژه های آران؛ «تماشاگه»
نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «تماشاگه» با آثاری از پریسا و منیژه حجازی روز جمعه (۲۱ خردادماه) در گالری پروژه های آران افتتاح می شود و تا چهار تیرماه نیز ادامه دارد.
در قسمتی از بیانیه این نمایشگاه آماده است: «موقعیت غیرواقعی در این تجربه مشترک، توالی تکراری وقایع تاریخی به هم می ریزد و روزگار کهن و معاصر در هم تنیده می شوند. در این مجموعه آثار، ارتباط بین عناصر محسوس و واقعی به شکلی به تصویر درمی آید که موقعیت غیرواقعی آفریده شده، الهام بخش معانی نمادین باشند. نیروهای اسرار آمیز آدم ها، حیوانات، گیاهان و اشیا را از همه سو در بر می گیرند.»
امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم گشته است.
گالری «پروژه های آران» در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیلست.
۵ نمایشگاه در خانه هنرمندان ایران
نمایشگاه های «مرزی برای دیدن»، «زیبایی در جنگ»، «رویداد هنری فاصله»، «نگاهی دیگر» و «مرثیه ای برای یک رویا» از روز جمعه (۲۱ خردادماه) در گالری های خانه هنرمندان ایران شروع به کار می کنند.
نمایشگاه «مرزی برای دیدن» شامل ۳۲ طراحی چاپ دستی و کلاژ است و آثاری از سارا کاوه نقاش را دربرمی گیرد که از ۲۱ تا ۳۱ خرداد در گالری «میرمیران» برگزار است. «زیبایی در جنگ» نیز عنوان نمایشگاه عکسی از فاطیما حسینی در گالری «ممیز» است.
همین طور نمایشگاه «رویداد هنری فاصله» نیز به همت گروه «سفر هنر» و با موضوع فاصله گذاری اجتماعی در وضعیت شیوع بیماری کرونا در گالری های «نامی» و «بهار» میزبان علاقه مندان است. نمایشگاه عکس «نگاهی دیگر» نیز با آثاری از ندا شیرازی در گالری «تابستان» دایر خواهد بود.
نمایشگاه ابراهیم برفرازی، هنرمند نقاش نیز با عنوان «مرثیه ای برای یک رویا» شامل منتخبی از ۶ مجموعه او و ۵۴ اثر فیگوراتیو و پرتره با محوریت به تصویر کشیدن چهره اشخاص در مرزی میان واقعیت و رویا با تعبیر خالق آنست.
بازدید از نمایشگاه های خانه هنرمندان ایران از ۲۱ تا ۳۱ خرداد از ساعت ۱۵ تا ۲۱ برای عموم علاقه مندان با رعایت پروتکلهای بهداشتی امکان پذیر است.

موزه هنرهای معاصر تهران؛ «نهان بر عیان»
نمایشگاه «نهان بر عیان» این روزهای در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار است.
بهگ فته شهریار حاتمی، کیوریتور نمایشگاه «نهان بر عیان»، این نمایشگاه پژوهشی را درباره نگارگری ایران در موزه هنرهای معاصر تهران نشان میدهد. این نمایشگاه مساله تاریخ دیدن در نقاشی ایران است و این که هنر ایران از چه ریشه گرفته است که ریشه اصلی هنر ایران از علم است. این پژوهش بر آرای ریاضی دانان ایرانی متکی است و تشریحی بر ۱۲۰ نسخه مصور در دوره زمانی ۳۰۰ سال نقاشی ایران است که با نگاره های نسخه جامع التواریخ رشیدی(۷۰۷ه. ق) شروع می شود و با شاهنامه مشهور به شاه عباسی (۱۰۰۶) اختتام می یابد.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا ۱۷ شهریورماه، همه روزه به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۰ بامداد تا ۶ عصر به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.
گالری آب/ انبار؛ «شب آباد»
نمایشگاه انفرادی نقاشی «شب آباد» با آثاری از بیژن اخگر تا ۱۸ تیرماه در گالری آب/انبار برقرار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها از ساعت ۱۰ تا ۱۹ فراهم گشته است.
گالری آب/انبار در دروازه دولت، خیابان انقلاب، خیابان خاقانی، کوچه روشن منش، پلاک ۲ واقع شده است.
گالری باوان؛ «اختلال خاطره»
نمایشگاه انفرادی نقاشی «اختلال خاطره» با آثار از ترلان تبار تا ۲۸ خردادماه درگالری باوان برقرار است.
نمایشگاه «اختلال خاطره» در ادامه ی نمایشگاه پیشین هنرمند با عنوان «یادزدودگی» است. تبار در گذشته بیشتر از تصاویر خانوادگی خود و دوستانش استفاده و با کلاژ کردن آنها ترکیب بندی آثارش را خلق می کرد؛ اما در مجموعه ی «اختلال خاطره» منابع تصویری گسترش یافته، پرتره ها اضافه شده و از عکسهایی که در فضای مجازی با آنها برخورد داشته نیز بهره برده است.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند هر روز از ساعت ۱۲ تا ۲۰ به گالری باوان در خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ مراجعه کنند.


گالری آرت سنتر؛ «انگاره ها»
نمایشگاه انفرادی با آثاری از حمید هادی نژاد تا ۲۵ خردادماه در گالری آرت سنتر برگزار است.
در توضیح این نمایشگاه آمده است که «در مقابل کادر سفید زمان می ایستد، و مکان در راه آرام و پرشتاب ذهن آغاز به ذوب شدن می کند. فقط من هستم با کادر سفید و آواری از نقش و خیال. زمان توقف کرده و همه چیز در سکون متمرکز شده و انتزاع در نهایت قوت و خلوص به باورهایم نزدیک می شود و مرا در یک وهم و رویایی بی زمان گرفتار می کند. عقربه ساعت ها ایستاده اند و فاصله ها همه با هم در یک اندازه هستند. دور و نزدیک وجود ندارد و هر آنچه که حس می نماییم رنج ترسیم است با تمامی خم و تاب خود.»
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۱: ۳ تا ۲۰: ۳۰ فراهم گشته است.
این گالری در بلوار اندرزگو، سلیمی شمالی، پلاک ۱۴۵، باغ انجمن خوشنویسان واقع شده است.


گالری ٱ؛ «در پرده ی زمان»
نمایشگاه انفرادی نقاشی با عنوان «در پرده ی زمان» با آثاری از علیرضا معصومی تا ۲۴ خردادماه در گالری ٱ برگزار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها و یکشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ برقرار است.
گالری ٱ در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.
حوزه هنری؛ «سوگ آفتاب»
نمایشگاه نقاشی «سوگ آفتاب» با ۲۸ اثر از ۱۴ هنرمند نقاش به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی در گالری عالی حوزه هنری درحال برگزاری است.
قدیمی ترین اثر در این نمایشگاه مربوط به سال ۱۳۵۸ و اثر محمدعلی ترقی جاه، تازه ترین اثر مربوط به سال ۱۳۹۸ اثر غلامعلی طاهری با عنوان پرتره حضرت امام (ره) است. بزرگترین اثر به ابعاد ۲۰۰ در ۲۰۰ متعلق به حسین خسروجردی با عنوان رحلت امام(ره) است که سال ۱۳۶۸ خلق شده است. همین طور کوچکترین اثر به ابعاد ۵۵ در ۴۰ متعلق به محمدعلی ترقی جاه با عنوان حکومت اسلامی است که در سال ۱۳۵۸ خلق شده است.
علاقه مندان برای تماشای این آثار می توانند از روز چهارشنبه ۱۲ تا ۳۰ خردادماه روزهای شنبه تا چهارشنبه به جز روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۸ به گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به آدرس خیابان سمیه نرسیده به خیابان حافظ مراجعه کنند.

گالری هما؛ «می دانیم و نمی دانیم»
نمایشگاه انفرادی «می دانیم و نمی دانیم» با آثاری از غزل مروی، تا سه شنبه (۲۵ خردادماه) در گالری هما برگزار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری هما در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک ۸، واحد یک واقع شده است.

منبع:

1400/03/20
21:09:47
5.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است