گشتی در اخبار تئاتر

از برنامه های حمایتی تئاتر تا برگزاری آزمون جامع ادواری هنر

از برنامه های حمایتی تئاتر تا برگزاری آزمون جامع ادواری هنر همزمان با استمرار اجرای گروه های نمایشی، رویدادهای تئاتری نیز پس از مدت ها به شکل مستمر خود بازگشته و در این میان برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی توسط اداره کل هنرهای نمایشی و اعلام جزییات برگزاری آزمون جامع ادواری هنر اهم اخبار تئاتر طی سه روز اخیر محسوب می شود.هم زمان با گرم شدن تنور رقابت های انتخابات روز بیست وهشتم خرداد ماه، این شور و هیجان به تمامی ارکان و بخش های جاری در جامعه نیز سرایت کرده است. در این میان عرصه هنرهای نمایشی و هنرمندان آن نیز در کنار تمامی دغدغه های خود تلاش می کنند تا چرخ به حرکت درآمده تئاتر پس از تعطیلی های گوناگون به جهت انتشار کرونا را که از ۱۸ اردیبهشت ماه بار دیگر حرکت خودرا شروع کرده به شکل مستمر و پیوسته در حرکت نگاه دارند.

همچنین در این میان مسئولان و متولیان هنرهای نمایشی کشور نیز ضمن مرور کارنامه فعالیت چهار ساله خود در دولت دوازدهم تمام تلاش خودرا به کار بستند تا برنامه های بر زمین مانده را تا سر حد امکان اجرائی و عملیاتی کنند.

در کنار فعالیتهای گره خورده هنرمندان و مسئولان تئاتر با موارد ذکر شده، عرصه هنرهای نمایشی کشور طی روزهای ابتدایی هفته تا لحظه تنظیم این گزارش از دیگر رخدادها و رویدادهای دیگر نیز خالی نبود.

از جمله با اهمیت ترین رویدادها و فعالیتهای این حوزه طی روزهای هفته جاری از ۲۰ تا ۲۴ خردادماه، می توان به برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی، افزایش اعتبار تئاتر استان ها به ۸ میلیارد تومان، اعلام جزئیات برگزاری آزمون جامع ادواری هنر، لزوم توجه به قصه های ایرانی در تئاتر امروز، «بابا آدم» در تئاترشهر، دست به «اسطرلاب» تئاتر برای سرنوشت تراژیک خانواده، بسته نمایشی پردیس تئاتر تهران برای ایام دهه کرامت، میزبانی پردیس تئاتر شهرزاد از دو نمایش، نمایش های یک دقیقه ای رادیویی در کتاب «شصت ویک» و تمدید نمایش های هار و سگک در ایرانشهر اشاره نمود.برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در دو دوره مدیریتی خود در اداره کل هنرهای نمایشی در اواخر دولت ها شاهد بحران اختلاف عمیق بین دولت و هنرمندان بودم، اظهار داشت: حالا هم که بعد از ۱۰ سال برگشتم شاهد مشکلات کرونا و بدهی مرکز هنرهای نمایشی هستم.

آشنا ضمن اشاره به اقداماتی در بحث مدیریت تئاتر خاطرنشان کرد: تئاتر را خوب می شناسم، باورم بر این است که انجمن هنرهای نمایشی استان و شهرستان ها باید قوام و دوام داشته باشد و طبق همان اساسنامه عمل کنند تا انجمن شهرستان ها تعطیل نشود.افزایش اعتبار تئاتر استان ها به ۸ میلیارد تومان

در سال قبل سعی کردیم ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بودجه مرکز را به استان اختصاص دهیم، امسال هم بعد از احیای تفاهمنامه پس از سه سال، ۸ میلیارد تومان به استان ها تخصیص دادیم، البته تا الان توانسته ایم با حمایت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بدهی ۱۱ میلیاردی مرکز را تامین و پرداخت کردیم.

آشنا اضافه کرد: در دوره جدید گام بعدی ما این بود که بین گروه های مستقر در کشور جشنواره ای برپا نماییم ولی نشد، به انتشار کرونا برخوردیم، تلاشم نهادینه شدن حوزه هنرهای نمایشی است روی این حوزه تعصب دارم.اعلام جزئیات برگزاری آزمون جامع ادواری هنر

دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش های فرهنگی هنری وزارت ارشاد دومین آزمون جامع و ادواری مهارتی بخش فرهنگ و هنر را در ایام دوم، سوم و چهارم تیر برگزار می نماید.

دومین آزمون جامع سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ و سی وچهارمین آزمون ادواری مهارتی بخش فرهنگ و هنر، روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه (دوم تا چهارم تیرماه) سالجاری (۱۴۰۰) بطور همزمان در سرتاسر کشور بصورت آنلاین برگزار می شود.

آزمون های استانداردهای مهارتی بخش فرهنگ و هنر، هر سال تحصیلی در سه نوبت، در سرتاسر کشور بصورت هماهنگ برگزار می گردد و امسال به منظور حفظ سلامت و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، آزمون های جامع و ادواری بصورت غیرحضوری برگزار می گردد.لزوم توجه به قصه های ایرانی در تئاتر امروز

نرگس آبیار با حضور در تماشاخانه سنگلج و مراسم شب چراغ (افتتاحیه) نمایش خانواده آقای هاشمی و تماشای این اثر ضمن تمجید از بازی های قدرتمند گروه اجرائی اظهار داشت: تئاتر امروز بیش از هر زمانی به قصه های ایرانی نیازمند است.

کارگردان فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد شامگاه یکشنبه (۲۳ خرداد ماه) با حضور در تماشاخانه سنگلج به تماشای نمایش خانواده آقای هاشمی به کارگردانی علی هاشمی نشست.

آبیار بعد از تماشای این نمایش ضمن تمجید از توانایی گروه اجرائی این نمایش اظهار داشت: این که در این روزها اعضای این گروه نمایشی کنار هم هستند و با قصه ای ایرانی نمایشی را خوب و زنده روی صحنه آورده اند، اتفاقی خیلی خوب است. آبیار همین طور بازی های بازیگران را فوق العاده توصیف کرد.

در ادامه علی عامل هاشمی نویسنده و کارگردان نمایش خانواده آقای هاشمی در سخنانی با ابراز خرسندی از این که توانسته به همراه گروه نمایش در شرایط سخت کرونائی این نمایش را برای اجرا آماده کنند، اظهار داشت: من در طول این سال ها از برادر بزرگم هدایت هاشمی بسیار آموختم و بسیار خوشحالم که امشب او با ما این نمایش را می بیند.

نمایش خانواده آقای هاشمی هر روز جز شنبه ها ساعت ۱۹: ۱۵ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می رود.بابا آدم در تئاترشهر

لیلی عاج از اجرای نمایش بابا آدم در سالن چارسوی مجموعه تئاترشهر اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است از آغاز شهریور ماه نمایش بابا آدم را در تالار چهارسوی مجموعه تئاترشهر به صحنه ببرم. این نمایشنامه اسفند ماه توسط انتشارات نمایش و در چارچوب مجموعه قلم روشن انتشار یافته است.

وی اظهار داشت: این نمایش ۱۰ بازیگر دارد. این اثر نمایشی نیز مانند کارهای قبلی ام نمایشنامه ای کارگری است اما این دفعه کاراکترها در موقعیتی دیگر با چالش روبرو شده اند.

عاج سال قبل نمایش کجایی ابراهیم؟ را که به زندگی شهید ابراهیم هادی و ساعتهای آخر سقوط کانال کمیل می پردازد در تماشاخانه سرو روی صحنه برد. این اثر نمایشی جایزه سردار سلیمانی را از جشنواره تئاتر «مقاومت» از آن خود کرد و در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر نیز روی صحنه رفت.دست به اسطرلاب تئاتر برای سرنوشت تراژیک خانواده

نمایش کمدی_تراژدی اسطرلاب، نگاهی است باردیگر به بنیان خانواده و پدید آمدن وضعیت هایی که معناباختگی این واژه را تداعی می کنند. این نمایش می خواهد در ایام منجمد و ویروسی تعاملی دگرباره برقرار کند بین بازیگران و تماشاگران. تلاشی در جهت بازنمایی شادی و مصیبتی که همزمان و بدون هشدار امکان وقوع دارد؛ بازتاب پارودی زندگی بر صحنه تئاتری که آیینه زندگی است.

نمایش، داستان خانواده ای را روایت می کند درگیر بر سر میراثی که در پی مرگ عموی شان باید به آنها برسد. عمویی که قرار بوده نباشد اما هست و همین وضعیت بر روابط افراد تاثیری تیره و تار گذاشته و سرنوشت همه را تغییر می دهد.

نویسنده، طراح و کارگردان، صدرا صباحی؛ تهیه کننده، یاسمن اسمعیل زادگان؛ و مهدی سقا، محمد صادقی، زهرا بهروزمنش، مژده قربانی و الناز اسمعیل زادگان بازیگران این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه داستان اسطرلاب آمده است: بزرگ خاندان در سن ۱۰۰ سالگی بعد از سکته سوم و پس از قطع امید کردن پزشکان از او به خانه می آید. ورثه او دورش گرد آمدند و منتظر رو به احتضار رفتن او هستند اما بر خلاف پیشبینی پزشکان حال او رو به بهبودی می رود که این وضعیت به مزاج برخی ورثه خوش نمی آید و….

انتخاب بعنوان نمایش برگزیده بخش رقابتی بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران و نامزدی بهترین نمایشنامه بخش مسابقه صحنه بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران از افتخارات این نمایش به حساب می آید.

نمایش اسطرلاب در سال ۹۹ بعنوان پرمخاطب ترین اجرای سالن کوچک مرکز تئاتر مولوی ارائه شد.بسته نمایشی پردیس تئاتر تهران برای ایام دهه کرامت

پردیس تئاتر تهران به مناسبت ایام دهه کرامت برنامه تئاتر آن لاین را اجرا می کند.

همزمان با ولادت با سعادت کریمه خاندان برنامه تئاتر لاین شروع می شود و شهروندان می توانند از روز شنبه ۲۲ خرداد به مدت ۱۰ شب نمایش های این بسته نمایشی را از راه سامانه دانش آموزی شاد، کانال مدرسه پیشتازان و یا اینستاگرام پردیس تئاتر تهران به تماشا بنشینند.

این برنامه شامل نمایش هایی با محوریت کودک و نوجوان، آموزش، نمایش عروسکی، مسابقه مجازی، اجرای نمایش های زنده رادیویی، کلاکت های کوتاه نقد و بررسی فیلم است. پخش کلیپ های مناسبتی و هنری از دیگر بخش های این برنامه است.میزبانی پردیس تئاتر شهرزاد از دو نمایش

نمایش بالاخره این زندگی مال کیه؟ به کارگردانی سعید حشمتی از ۲۳ خرداد ماه هر روز ساعت ۱۹ در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می رود. نمایش درباره کن هَریسن مجسمه ساز و استاد دانشگاه است که در پی یک سانحه رانندگی برای همیشه فلج می شود. وضعیت جسمانیِ درمان ناپذیرش چنان است که او تصمیم می گیرد از بیمارستان مرخص شود. مبارزه او برای به دست آوردن این امتیاز، مسائل بسیار مهمی را در زمینه اراده آزاد، حرمت انسانی و اخلاق اجتماعی مطرح می کند.

نیما هاشمی سرشت، الهام سالاری، کیمیا خلج، نیما ثبوتی، آناهید ادبی، آرمین همتی، فاطمه توانا، علی سیبی، عاطفه غضنفری، پریا یعقوبی، محمدجواد آصفی، ایمان عمادی و نیلوفر پارسا بازیگران این نمایش هستند.

نمایش بالاخره این زندگی مال کیه؟ نوشته برایان کلارک است که ترجمه آن را احمد کسایی پور برعهده داشته است.نفس کشیدن میهمان دوم شهرزاد

نمایش نفس کشیدن به نویسندگی و کارگردانی سپهر حیدری نژاد در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه رفت.

نفس کشیدن که اثر برگزیده نوزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشجویی است تا اختتام تیر ماه در سالن صنوبر پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود.

بهار رضی زاده و سپهر حیدری نژاد بازیگران این اثر نمایشی هستند.نمایش های یک دقیقه ای رادیویی در کتاب شصت ویک

کتاب شصت ویک (نمایشنامه های یک دقیقه ای رادیویی) به کوشش شهرام گیل آبادی برای تولید یک صد نمایش یک دقیقه ای توسط دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی منتشر گردید.

عنوان شصت ویک بر مبنای نگاه و تعریفی بود که در گروه طراحی این اثر شکل گرفت. نگارندگان بر این باور بودند که باید تلاش خودرا بر تولید نمایش هایی معطوف کنند که از نظر زمانی بیشتر از شصت ثانیه به طول نینجامد. این مجموعه شامل ۵۵ نمایشنامه از ۱۳ نمایشنامه نویس است.

کتاب شصت ویک (نمایشنامه های یک دقیقه ای رادیویی) به همراه لوح فشرده اجرای نمایشنامه های رادیویی در قطع رقعی و به قیمت ۲۰ هزار تومان در پیشخوان کتابفروشی ها عرضه می شود.تمدید نمایش های هار و سگک در ایرانشهر

نمایش های هار به کارگردانی حسین پوریانی فر و سگک به کارگردانی رضا بهرامی تا ۲۸ خرداد در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه خواهند بود.

نمایش هار و سگک مطابق جدول زمان بندی شده در تماشاخانه ایرانشهر به ترتیب از روزهای ۲۶ و ۲۸ اردیبهشت اجراهای خودرا در سالن استاد سمندریان شروع کردند و با عنایت به استقبال مخاطبان تا روز ۲۸ خرداد در این سالن به صحنه می روند.

همچنین نمایش های لوله به کارگردانی علی رضا اجلی و عمو لاوروف به کارگردانی امیر امیری که به ترتیب از روزهای ۲۵ و ۲۳ اردیبهشت اجراهای عمومی خودرا در سالن ناظرزاده کرمانی شروع کرده بودند تا روز جمعه ۲۸ خرداد میزبان مخاطبان خواهند بود.


1400/03/24
22:41:22
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است