كشف بقایای اجساد انسانی تا نمایشگاه 50 سال هنر فلزكاری

كشف بقایای اجساد انسانی تا نمایشگاه 50 سال هنر فلزكاری آبی طرح: کشف بقایای اجساد انسانی در گورستان هایی در فارس و خراسان بزرگ و گشایش نمایشگاه هنر و فلز در تهران را می توان از اخبار برگزیده حوزه میراث فرهنگی در هفته گذشته برشمرد.


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سفرهای استانی رفت و پروژه های عمرانی را در مشهد و سنندج افتتاح کرد؛ مونسان در حاشیه آیین افتتاح یک هتل چهار ستاره در مشهد عنوان کرد: بسیار خوش بین هستیم که با توسعه و گسترس واکسیناسیون در کشور و بخصوص با ورود واکسن های ایرانی، وزارت بهداشت موفق به افزایش واکسیناسیون شود و بدین سان در ماههای آینده با محدود شدن انتشار کرونا در کشور اجازه پیدا نماییم فعالیتهای حوزه گردشگری را به حالت عادی بازگردانیم.
وی با اشاره به اینکه تمهیدات خوبی برای پساکرونا اندیشیده شده است، افزود: مردم به اندازه کافی مطالبه سفر را دارند ولی به علت محدودیت های فعلی سفرهایشان را محدود کرده اند که بمحض اعلام اجازه سفر، شاهد اوجگیری گردشگری داخلی خواهیم بود.
وی همینطور در آیین افتتاح مجتمع تفریحی گردشگری اقامتی و پارک آبی سپهر تابناک دیواندره اظهار داشت: توجه به بخش اسکان و تخصیص امکانات مختلف باعث شد غرب کشور و کردستان مسیر و کریدور گرشگری شود.
تعلیق شرکت متخلفی که مسافران ایرانی را در فرودگاه مسکو سرگردان کرد
پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران با بیان این خبر اظهار داشت: کمیسیون نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به استناد ماده ۳۰ آئین نامه نظارت بر تاسی و نظارت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به یک ماه تعلیق این شرکت متخلف رای داد.
او ضمن اشاره به ماده ۱۹ آئین نامه اضافه کرد: این شرکت موظف است در زمان تعلیق از قبول تعهدات جدید خودداری و طبق دستورالعمل های این اداره کل به تعهدات قبلی خود عمل کند.
جانفشان خاطرنشان کرد: با عنایت به بررسی تمامی مدارک و اسناد برگزاری تور به کشور روسیه توسط شرکت مذکور و شنیدن صحبت برخی مسافران تور برگشت داده شده از کشور روسیه، همینطور صحبت های رئیس هیئت مدیره شرکت، کمسیون به چهار دلیل تصمیم به این رای گرفت.
عدم تطبیق هدف با روش استفاده شده فروش تور سیاحتی با استفاده از هدف بازدید مسابقات، عدم همراهی راهنمای آشنا به زبان محلی برای تورهای مقاصد خارجی از مبدا سفر با تور و عدم برگزاری جلسه توجیهی برای مسافران پیش از سفر و عدم عرضه مدارک کافی به مسافران در جهت توجیه مرزبانی کشور روسیه برای برگشت مسافران به کشور ایران علل یاد شده جانفشان بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران همینطور متذکر شد: در صورت اعتراض به حکم تعلیق صادره، شرکت موظف است ظرف مدت ۲۰ روز درخواست تجدیدنظر خویش را به صورت مکتوب به دبیرخانه این اداره کل تحویل دهد در غیر اینصورت رای صادره قطعی و قابل اجرا خواهد بود.
رئیس هیات مدیره شرکت مذکور در واکنش به این خبر به ایرنا اظهار داشت: تا کنون هیچ نامه ای در خصوص تعلیق دریافت نکرده و اگر دریافت کند، شکایت می کند. چون این آژانس تمام قوانین برای اعزام توریست را رعایت کرد و مدارک کافی در این خصوص دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که دلیل بازگرداندن مسافران ایرانی از فرودگاه روسیه چه بوده است، اظهار داشت: پلیس مرزبانی روسیه همانند دیگر کشورها مرجع چنین تصمیم گیری هایی است و تصور کرده این ۳۶ توریست به قصد تماشای فوتبال نیامده اند و آنها را به کشور بازگردانده است.


نمایشگاه ۵۰ سال هنر فلزکاری و آثار قلمزنی گشایش یافت
نمایشگاه «۵۰ سال هنر فلزکاری» با آثاری از هنرمندان فقید، پیشکسوت و معاصر رشته قلمزنی در پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح شد.
در این نمایشگاه تعداد ۱۳۶ اثر از آثار قدیمی و نفیس فلزکاری اساتید و هنرمندان کارگاه قلمزنی پژوهشکده هنرهای سنتی شامل: آثار قلمزنی در تکنیک های مختلف (برجسته کاری، جنده کاری، عکسی، ریز قلم ) و اثر تلفیق با مینای نقاشی و ملیله کاری به معرض نمایش گذاشته شده است.
سامانه استعلام آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی رونمایی می شود
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرجع نهایی تعیین آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی را ستاد وزارت و شورای ملی ثبت آثار دانست و اظهار داشت: سامانه مجازی سامانه مجازی استعلام آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی رونمایی خواهد شد.
طالبیان اضافه کرد: سامانه مجازی استعلام آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی رونمایی و علاوه بر تسهیل در بررسی و اعلام آثار واجد ارزش، شفاف سازی فرایند پاسخگویی به استعلامات آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی باعث تسریع این فرایند خواهد شد.
وی اضافه کرد: حالا اداره کل ثبت و حریم معاونت میراث فرهنگی کشور، به صورت منظم نسبت به برگزاری جلسات شورای ملی ثبت آثار اقدام نموده است. به باعث ابلاغیه ای که سال ۱۳۹۸ برای همه ادارات کل استانی ارسال شده و ابلاغ دستورالعمل تعیین آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی از جانب وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرایند مشخصی برای اعلام آثار واجد ارزش تبیین شده است.


موزه ها برای بازدید مردمی تعطیل و به روی پژوهشگران باز است
در حالی که دو سالی است بازدید مردم از موزه ها به علت انتشار کرونا گاهی مجاز و گاهی مجاز نمی باشد، درب موزه ها برای دانشجویان و پژوهشگران به منظور انجام فعالیتهای تحقیقاتی باز است.
محمد رضا کارگر مدیر کل موزه های وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه برای باز و یا تعطیل کردن موزه ها نامه و ابلاغیه ای از وزارت خانه لازم نیست، به خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا تنها مرجع برای باز و یا تعطیل بودن موزه ها است.
وی با بیان اینکه سهم بلیط فروشی موزه های تحت نظر وزارت میراث فرهنگی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان است، اظهار داشت: با تعطیلی موزه ها حدودا این اعتبار را از دست دادیم. اما برای جبران آن از اعتبارات دولتی استفاده می نماییم تا صدمه ای به موزه های کشور وارد نشود.
کارگر در ادامه با بیان اینکه موزه ها در این دوران تنها امکان بازدید بازدیدکننده نداشتند، اظهار داشت: فعالیتهای داخلی موزه ها در این زمان انجام می شود و اگر دانشجو و پژوهشگری احتیاج به انجام تحقیقات در موزه داشته باشد، درهای موزه بر روی آنها باز خواهد بود و محدودیتی برای پذیرش این افراد نخواهیم داشت.
دبیرخانه شهرملی شیشه و آبگینه در ورامین راه اندازی شد
ژیلا خدادادی رئیس دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ورامین اظهار داشت: دبیرخانه دائمی شهر ملی شیشه و آبگینه بعد از ثبت ورامین بعنوان شهر ملی آبگینه کشور در این شهرستان افتتاح شد.
خدادادی اظهار داشت: شهرستان ورامین با داشتن حدود صد کارگاه تولید شیشه و آبگینه و فعالیت حدود ۶ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۷۰ درصد از مصنوعات شیشه ای کشور را تولید و به بازار عرضه می کند.
وی اضافه کرد: هنرمندان شیشه گر شهرستان ورامین، با برخورداری از علم روز و با استفاده از تجارب اساتید فن، باکیفیت ترین محصولات شیشه ای را تولید می کنند ازاین رو، خیلی از این محصولات به صورت مستقیم و غیرمستقیم از شهرستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بعضی از کشورهای اروپایی صادر می شود.
کشف گورستان هایی با فرهنگ اقوام کوچ رو برای اولین بار در خراسان
حامد طهماسبی زاوه سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: طی پروژه بررسی دیرینه شناسی محدوده دژ طبیعی کلات نادر ۱۲۷ اثر تاریخی همچون کاخ های دوره افشاریه و گورستان های پیش ازتاریخ با فرهنگ اقوام کوچ روی اوراسیا برای اولین بار در خراسان بزرگ شناسایی شد.
طهماسبی زاوه، با بیان این خبر اظهار داشت: به دنبال لزوم انجام مطالعات هدفمند دیرینه شناسی در پهنه فرهنگی-تاریخی دژ طبیعی کلات نادر، بررسی دیرینه شناسی محدوده دژ طبیعی کلات با مجوز پژوهشگاه و همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی شروع شد.
به گفته این باستان شناس، در خلال این بررسی تابحال ۱۲۷ اثر تاریخی شناسایی شد که بازه زمانی عصر مفرغ تا دوره قاجار را در برمی گیرد.
طهماسبی زاوه اضافه کرد: در خلال این بررسی گورستان قبل از تاریخی (عصر مفرغ و عصر آهن)، آسیاب ها، آسبادها، سیستم آبرسانی با استفاده از تنبوشه های سفالی، قنات، چندین مجموعه ذخیره آب (آب انبارها و حوض انبارها و بند تاریخی) پنج دروازه اصلی (دروازه ارغوان شاه، دروازه نفطه، دروازه دهچه، دروازه چوب بست و دروازه کشتنی)، چندین راه فرعی تاریخی، راه ها سنگ فرش پله ای، یک معدن تاریخی سنگ در روستای نفطه، دیوارهای تاریخی، برج و باروها، قلعه ها، مساجد، حمام ها، پل ها و باغ های تاریخی شناسایی شده است.


کشف تدفین های انسانی در استان فارس
سپیده جمشیدی یگانه سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: کاوش دیرینه شناسی محوطه هیربدان داراب به شناسایی نهشته هایی از دوره کفتری و یافته هایی از قبیل تدفین های انسانی، سازه های معماری و چند کتیبه روی لبه ظرف سفالی منجر گردید.
جمشیدی یگانه با بیان این خبر اظهار داشت: شهرستان داراب در استان فارس با عنایت به موقعیت جغرافیایی، دشت حاصلخیز و منابع آب کافی همواره در طول دوران مختلف مورد توجه جوامع انسانی بوده اما علیرغم غنای فرهنگی، چندان مورد پژوهش قرار نگرفته و معدود پژوهش های دیرینه شناسی معطوف به دوران تاریخی و اسلامی بوده، از این روی کاوش و پژوهش در دوره های قدیمی تر ضروری به نظر می آید.
این دیرینه شناس با اشاره به اینکه پروژه کاوش در این محوطه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به انجام رسید اضافه کرد: به منظور شناخت شاخصه های فرهنگی این منطقه در طول هزاره های سوم و دوم قبل از میلاد و همینطور شناخت برهمکنش های فرهنگی منطقه ای و فرامنطقه ای تپه هیربدان جهت کاوش انتخاب گردید.
۱.۶ هزار میلیاردریال سرمایه گذاری در بناهای تاریخی کشور جذب شد
هادی میرزایی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور اظهار داشت: ۱۵۰ بنای تاریخی و گردشگری کشور تابحال به ارزش یکهزار و ۶۵۰ میلیاردریال به بخش خصوصی واگذار شد.
میرزایی اضافه کرد: با وجود صدمه های ناشی از انتشار کرونا و کاهش جذب گردشگران، در زمینه واگذاری بناهای تاریخی کشور از آغاز واگذاری به صندوق تاکنون، یکهزار و ۶۵۰ میلیاردریال جذب سرمایه مستقیم و حدود سه هزار میلیاردریال سرمایه گذاری غیرمستقیم در بناهای تاریخی کشور محقق شد.
وی افزود: صندوق توسعه، حفظ و احیا با هدف بهره برداری و ارتقای بناهای تاریخی، از زمان تاسیس تابحال طی ۱۵ سال گذشته ۷۵۴ مجموعه را در اختیار خود قرار داده است که تابحال ۱۵۰ مجموعه تاریخی از این تعداد به بخش خصوصی واگذار شد.


تجهیز ۸ موزه و مخزن اموال فرهنگی مجموعه سعدآباد به وسایل حفاظت تصویری
کیا پارسا مدیرمجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اظهار داشت: هشت موزه و مخزن اموال فرهنگی این مجموعه به تجهیزات حفاظت فیزیکی تصویری مجهز می شوند.
پارسا، عنوان کرد: این تجهیزات با اعتباری بالغ بر یازده میلیاردریال، با هماهنگی و تایید کمیته ستادی راهبری حفاظت الکترونیک و اداره کل موزه ها و از راه سامانه تدارکات الکترونیک دولتی تأمین شده و بزودی نصب و به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرمجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اضافه کرد: حفاظت و تجهیز موزه ها و مخازن مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از مهم ترین دغدغه ها و از اولویت های برنامه های سال قبل مجموعه سعدآباد بود که خوشبختانه حالا بخش قابل توجهی از آن محقق شد و در برنامه سال ۱۴۰۰ هم رقم قابل توجهی به همین مبحث اختصاص پیدا کرده و امیدواریم امسال تمام موزه های مجموعه سعدآباد به صورت کامل به این سامانه حفاظتی مجهز شوند.
اعلام جزئیات برگزاری آزمون جامع گردشگریزاهد شفیعی مدیرکل دفتر برنامه ریزی، آموزش و مطالعات گردشگری اظهار داشت: آزمون جامع دوره های کوتاه مدت گردشگری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی ۱۵ مرداد جاری همزمان در سرتاسر کشور برگزار می گردد.
شفیعی با بیان این خبر اظهار داشت: ثبت نام از متقاضیان این آزمون از ۱۲ تیر جاری شروع شده و تا ۲۸ تیر ادامه خواهد داشت و این زمان قابل تمدید نخواهد بود.
وی افزود: افرادی که دوره های آموزش حضوری و یا غیرحضوری خویش را پیش از این در موسسات آموزش گردشگری گذرانده اند جهت شرکت در این آزمون باید در سامانه ثبت نام و تمام فرآیند آن شامل ثبت مشخصات فردی، تائید موسسه آموزشی، تائید اداره کل میراث استان و واریز وجه و نهایتاً دریافت کد رهگیری را طی کنند.


صنایع دستی باید در زندگی کاربردی شود
پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اعتقاد دارد تاکید بیش از اندازه بر کاربردی نبودن و تکیه صرف بر جنبه های زیبایی شناختی یا نوستالژیک آثار و محصولات که عملاً با حقیقت امروزی صنایع دستی در تضاد قرار گرفته چرخه تولید، فروش و مصرف محصولات صنایع دستی را کند یا متوقف می کند و باید برای پیشگیری از رکود، محصولات صنایع دستی در زندگی و در جامعه کاربردی شوند.
وی عنوان کرد: بجز آثار منفی برخی نگاههای ضدفرهنگی، اشکالات طراحی و رعایت استانداردهای بهداشتی و بسته بندی، نه تنها سبب کاهش اعتماد مصرف کننده و عدم اقبال به صنایع دستی می شود، بلکه حیات رشته های صنایع دستی را در معرض تهدید قرار می دهد.منبع:

1400/04/18
14:03:49
5.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است