گشتی در اخبار تئاتر در روزهای كرونایی؛

حضور میهمان ویژه در تئاتر فجر تا حضور ۹ تعزیه در جشنواره آیینی و سنتی

حضور میهمان ویژه در تئاتر فجر تا حضور ۹ تعزیه در جشنواره آیینی و سنتی تئاتر با اخبار دیگری چون حضور کشوری بعنوان میهمان ویژه در تئاتر فجر و معرفی 9 تعزیه برای حضور در جشنواره نمایش های آیینی روزگار می گذراند.پشت سر گذاشتن نیمه تیر ماه ۱۴۰۰ در کنار تب و تاب تعطیلی چند باره تالارها و تماشاخانه های کشور به جهت شیوع و شیب افزایشی موج پنجم ویروس کرونا بار دیگر اما و اگرهای شرایط ادامه حیات تئاتر و معیشت هنرمندان این عرصه را همسو با جولان گونه ها و موج های جدید کرونا بر سر زبان ها انداخت.

دراین میان در شاخه هنرهای نمایشی نیز شاهد تکاپوی مسئولان در دو جبهه متفاوت هستیم. نخست کوشش برای افزایش حمایت و کمک به خانواده تئاتر در این روزها که کرونا اقتصاد و معیشت اهالی این خانواده را هدف قرار داده و کوشش برای برگزاری جشنواره ها و رویدادهای تئاتری که با رسیدن به ماه آخر تابستان و ورود به نیمه دوم سال شاهد برگزاری آنها به شکل مستمر و متوالی خواهیم بود.

نزدیک ترین جشنواره در تقویم رویدادهای نمایشی کشور به بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی باز می گردد که گام اولین آن (سمینار و کارگاه ها) در شهریور و بخش اجرائی رویداد در مهر ۱۴۰۰ در تهران برگزار می شود.

در کنار تمام این روزهای پرمشغله برای مدیران و دست اندرکاران عرصه تئاتر کشور، دیگر بخش ها و شاخه های این هنر نیز طی هفته جاری خالی از رویداد و اتفاق نبوده است. از با اهمیت ترین رویدادهای هفته ای که آخرین روز آنرا می گذرانیم می توان به حضور یک کشور بعنوان میهمان ویژه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، استفاده از ظرفیت بین المللی نظام جمهوری اسلامی ایران، معرفی ۹ نسخه شبیه خوانی برای حضور در جشنواره نمایش های آیینی-سنتی، انتخاب هیات مدیره و رئیس انجمن صنفی کارگردانان تئاتر ایران، معرفی نخستین هیات مدیره انجمن صنفی سراسری تئاتر کودک و نوجوان، اجرای صحنه ای در حضور باد بهرام بیضایی، اجرای نمایش بچه های اکباتان با حضور کودکان کم توان ذهنی و حرکتی و خوک هندی در تماشاخانه مهرگان اشاره نمود.حضور یک کشور بعنوان میهمان ویژه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

قادر آشنا مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت بهره بردن از تمام ظرفیت بین المللی ایران در جهان، از حضور یک کشور بعنوان میهمان ویژه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر آگاهی داد.

وی درباره صحبت های مطرح شده در تازه ترین جلسه شورای سیاست گذاری تئاتر فجر در خصوص دعوت از یک کشور مانند نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بعنوان میهمان ویژه در چهلمین جشنواره بین الملل تئاتر فجر به ایرنا، اظهار داشت: هم اکنون همراه با اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره چهلم مشغول بحث و نبادل نظر هستیم و محور گفت وگوها درباره مبحث انتخاب کشور موردنظر برای دعوت از آن بعنوان میهمان ویژه این دوره از جشنوارهستیم.

برای تحقق و اجرائی شدن این مساله بنا داریم از ظرفیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استفاده نماییم. تا امروز یک جلسه برای برگزاری بخش سمینار حشنواره نمایش های آیینی-سنتی به شبکه بین المللی با دوستان و همکاران دراین سازمان داشتیم و جلسه آتی ما که طی همین هفته خواهد بود به بخش بین المللی جشنواره تئاتر فجر مربوط است.استفاده از ظرفیت بین المللی نظام جمهوری اسلامی ایران

آشنا اشاره کرد: بنا داریم از ظرفیت رایزن های فرهنگی مان در سراسر جهان استفاده نماییم. برای دعوت از یک کشور و گروه های نمایشی آن بعنوان میهمان ویژه جشنواره چهلم تئاتر فجر در گام نخست کشورهای مد نظر توسط اعضای شورای سیاست گذاری پیشنهاد داده شد و امیدواریم پس از حصول اتفاق نظر و جمع بندی درباره کشور انتخابی در گام بعدی جلساتی را با دوستان در وزارت امور خارجه داشته باشیم.

مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: همان تجربه موفق من را بر آن داشت بار دیگر از تمام توان و ظرفیت بین المللی نظام جمهوری اسلامی ایران این دفعه در جشنواره بیبن المللی تئاتر فجر بهره ببریم. هم اکنون درحال بحث وتبادل نشر با اعضای شورای سیاست گذاری جشنوتاره هستیم و در ادامه امیدواریم شاهد حضور معنادار کشوری بعنوان میهمان ویژه در جشنواره چهلم تئاتر فجر باشیم.معرفی ۹ نسخه شبیه خوانی برای حضور در جشنواره نمایش های آیینی-سنتی

دبیرخانه بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، اسامی ۹ نسخه پذیرفته شده در بخش مجالس شبیه خوانی این جشنواره را اعلام نمود.

سیدعظیم موسوی، سیدمحسن هاشمی و علی عزیزی بعنوان اعضای هیئت انتخاب این بخش نسخ تعزیه مجلس شبیه خوانی آقا علی عباس به شبیه گردانی احمد عزیزی از تهران، مجلس شبیه خوانی جنگ نهروان به شبیه گردانی امیر عباسی فر از تفرش، مجلس شبیه خوانی دلقک و فرعون به شبیه گردانی عنایت قاسمی از تهران، مجلس شبیه خوانی لیلی و مجنون به شبیه گردانی مهدی دریایی از اراک، مجلس شبیه خوانی داوود نبی (ع) یا (طالوت و جالوت) به شبیه گردانی اسدالله مؤمن زاده از اصفهان، مجلس شبیه خوانی شاه عباس و مرد نابینا به شبیه گردانی قوام الدین قاسمی از تهران، مجلس شبیه خوانی مور و سلیمان به شبیه گردانی محمد فراهانی از فراهان، مجلس شبیه خوانی مهمانی امام علی در خانه شیعیان به شبیه گردانی اسماعیل مجللی از اراک و مجلس شبیه خوانی نبرد سرکش به شبیه گردانی امیرسلیمانی مقدم از تهران را برای حضور در بیستمین جشنواره نمایش های آیینی-سنتی انتخاب کردند.

ارزیابی اجرائی نسخ نامبرده نیمه اول شهریور ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت.

بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی مهر و آبان ماه ۱۴۰۰ به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار می گردد.انتخاب هیات مدیره و رئیس انجمن صنفی کارگردانان تئاتر ایران

نخستین نشست مجمع موسسان انجمن صنفی سراسری کارگردانان تئاتر ایران هجدهم تیرماه ۱۴۰۰ با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با حضور کارگردانان و پیشکسوتان کارگردانی تئاتر کشور در محوطه مجموعه تالار وحدت انجام شد.

در این مجمع بعد از تصویب اساسنامه انجمن، انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرسان با حضور نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد تا انجمن صنفی سراسری کارگردانان تئاتر ایران، اولین هیات مدیره خودرا بشناسد.

شهرام گیل آبادی، محمد رحمانیان، احسان حاجی پور، سیدهادی عامل هاشمی، آرش دادگر، نبی الله (مجید) گیاهچی (عضو علی البدل اول)، شکر خدا گودرزی(عضو علی البدل دوم) بعنوان اعضای هیات مدیره انجمن صنفی سراسری کارگردانان تئاتر ایران انتخاب شدند و دراین میان احسان فکا بعنوان بازرس و مجید کریمی بعنوان بازرس علی البدل عرضه شدند.

همچنین در جلسه شامگاه ۱۹ تیر هیات مدیره انجمن صنفی سراسری کراگردانان تئاتر ایران، شهرام گیل آبادی را بعنوان رییس این انجمن صنفی، محمد رحمانیان را بعنوان نایب رییس و احسان حاجی پور را بعنوان دبیر انتخاب کردند..معرفی نخستین هیات مدیره انجمن صنفی سراسری تئاتر کودک و نوجوان

انتخابات نخستین هیات مدیره انجمن صنفی سراسری تئاتر کودک و نوجوان ۱۸ تیر با حضور ۱۵۰ نفر از اعضا در محوطه باز تالار وحدت انجام شد.

پس از شمارش آرا هیات مدیره منتخب شامل مهدی قلعه، علی فروتن، روشنک کریمی، مجید قناد، احسان مجیدی، مجید نصیری و مجتبی کاظمی به عنوان اعضای اصلی، علی صفا، حامد زحمتکش و جواد مهدی به عنوان اعضای علی البدل، مریم خاکسار تهرانی به عنوان بازرس اصلی و بهنام حبیب پور بعنوان بازرس علی البدل عرضه شدند.

این رویداد که نخستین انتخابات انجمن صنفی سراسری تئاتر کودک و نوجوان ایران بود با حضور نماینده وزارت کار و هیات رئیسه ناظر بر انتخابات با حضور رییس سنی جلسه منصور خلج برگزار شد.

در این مجمع علاوه بر انتخابات هیات مدیره و بازرسان، اساسنامه پیشنهادی و روزنامه کار و کارگر بعنوان روزنامه کثیرالانتشار اطلاع رسانی و به تصویب رسید.اجرای صحنه ای در حضور باد بهرام بیضایی

نمایش در حضور باد به نویسندگی بهرام بیضایی، کارگردانی علی جهانجونیا و با بازی رضا رشیدی اقدم، نشاط رازانی و علی جهانجو، تیر و مرداد ۱۴۰۰ هر شب از ساعت ۱۷ در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه می رود.

بهرام بیضایی برای اولین بار مجوز اجرای عموم نمایشنامه در حضور باد در تهران را صادر کرده است.

علی جهانجونیا کارگردان نمایش در یادداشتی در ارتباط با این اثر گفته است: بسیار مفتخرم که می توانم این اثر را به تایید آقای بیضایی برای اولین بار در تهران به اجرای عمومی در بیاورم؛ آن هم در روزهایی که دست به کارهای بزرگ زدن شاید ریسک باشد برای اینکه هیچ تضمین و اعتباری - که شاید قبل از این ذره و قطره ای وجود داشت - اصلا دیگر وجود ندارد. انتخاب این اثر به علت مضحکه بودن آن، این امید را به ما می دهد که می توانسیتم برای مخاطب شادی بخش باشیم و واسط آشتی تماشاچی و تئاتر، در این دوران کرونائی قرار بگیریم؛ اما نه با هرمتنی که الزاما کمدی است؛ بلکه با یک اثر فاخر دیگر از بهرام بیضایی.

نکته دیگری که برایم اهمیت داشت این بود که در روزگار امروز تولید محتوای نمایش دراماتیک تاثیر کمتری دارد برای اینکه در جهانی زیست می نماییم که روزانه شاهد اخبار و وقایعی هستیم که اگر آنرا در یک تئاتر ببینیم، شاید به زیاده روی و اغراق متهمش کنیم؛ فکر می کنم دراماتیک ترین آثار امروز مستندها باشند؛ چون خیانت ها، قتل ها، جدایی ها، تنهایی ها و غیره دیگر نیازی به نمایشی شدن ندارند و وقایع الاتفاقیه روزانه هستند؛ حداقل در این بازه زمانی به نظر من.

پس تصمیم گرفتم این دفعه از در مضحکه وارد شوم و این بخش از روابط دنیا را به تصویر بکشم تا در کنار انتقال پیام، لطیف هم باشد و نتوان به اغراق آن که شاید اصل حقیقت است، خرده ای وارد کرد. خلاصه بگویم که این روزها شاید مضحکه هم نوعی از مستند باشد!

در خلاصه این نمایش آمده است: تئاتر در حضور باد مضحکه ای تک پرده ای است که در آن مرد دراز، مرد چاق و میانجی با تصمیم به آشتی و هم زیستی شروع می کنند؛ سپس پی دلیلهای وقوع فاجعه ای می گردند که از پس آن همه دنیا مرده اند و هیچ باقی نمانده است. پس آنها دادگاهی سه نفره می سازند و....اجرای نمایش بچه های اکباتان با حضور کودکان کم توان ذهنی و حرکتی

نمایش بچه های اکباتان با طراحی، نویسندگی و کارگردانی باران فرد و حضور دیدنی گروهی از کودکان و نوجوانان توانمند و کم توان حرکتی و ذهنی بعنوان بازیگر در سالن آمفی تئاتر مجموعه آموزشی خضرا با رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی به اجرا درآمد.

نمایش بچه های اکباتان با حضور تلفیقی از بچه های توانمند و کم توان حرکتی و ذهنی در مقام نقش آفرینان با مدت زمان ۲۰ دقیقه در شرایطی به صحنه رفت که اجرای تماشایی آنها با استقبال خوب تماشاگران و خانواده ها روبه رو شد.

همچنین شهریار فرد به عنوان بازیگر بزرگسال در نقش دلقک، هم بازی بچه ها در این نمایش بود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: داستان نمایش ما، داستان لذت بردن از زندگی است؛ چیزی که احساس می نماییم در این روزگار، زیر خروارها گرد و غبار مخفی شده است.

کودکان و نوجوانانی که در این نمایش به اجرای نقش پرداختند، عبارت اند از: دریا مرادی، مارال ابراهیم پور، محمدحسین سعادتی، امیرحسین مهدی آبادی، آتوسا بیگدلی، رادین دژاکام، عسل عبدالوند، آروین شهبازی، مهرسا سوری، آرینا ترابی و با حضور رونیکا شافعی و شهریار فرد.

همچنین شهریار فرد (مشاور کارگردان) و نهال فرجادی (موسیقی) در تولید این اثر نمایشی همکاری داشتند.خوک هندی در تماشاخانه مهرگان

نمایش خوک هندی به نویسندگی سباستین تی یری، مترجمی ساناز فلاح فرد، طراحی و کارگردانی رامین دولت آبادی و تهیه کنندگی امین صدر از روز چهارشنبه (۲۳ تیر)، ساعت ۱۸ و ۳۰ در سالن یک خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود.

نگار عزیزی، محمد براتعلی، فائزه ثنایی، لاله حشمت پسند و امیرحسین نعیمی در این اثر به ایفای نقش می پردازند.

در خلاصه داستان نمایش خوک هندی آمده است: النا کرافت برای برداشت از حساب خودش به بانک فرانسوی مراجعه می کند و در همان ابتدا متوجه تغییراتی در بانک می شود و کارمند بانک از دادن پول به او امتناع می کند و با بحثی که بین او و دو کارمند بانک صورت می گیرد، کرافت متوجه می شود که بانک فرانسوی او توسط هندی ها خریداری شده و روی پول او قوانین هندی اعمال شده است...

علاقمندان جهت تماشای این نمایش که از روز چهارشنبه (۲۳ تیر) هر روز ساعت ۱۸: ۳۰ در سالن یک خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود، می توانند بوسیله سایت تیوال و یا گیشه خانه نمایش مهرگان به آدرس خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن بست اول، پلاک ۵ مراجعه نمایند.


1400/04/23
11:14:53
5.0 / 5
154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است