چشم اندازی از هورامان جهانی

چشم اندازی از هورامان جهانی آبی طرح: همزمان با ثبت چشم انداز فرهنگی هورامان/اورامانات در لیست میراث جهانی یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، چشم اندازی از این سرزمین را با یادآوری نمایشگاه عکس «اورامان؛ دامان آسمان» مرور کرد.


به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی چکمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران تصریح کرد: با همت بسیار عالی کارشناسان ایرانی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همکاران ارجمند کمیسیون ملی یونسکو در ایران و دفتر نمایندگی ایران در پاریس این اتفاق فرخنده به ثمر نشست. همین طور باید از مدیران و مسؤولان و هنرمندان استانهای کردستان و کرمانشاه که در این راه کوشش های قابل توجهی کردند، تشکر کنم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران با اشاره به اینکه این پرونده از اهمیت بالایی برای کشورمان برخوردار بود، تصریح کرد: هنرمندان ایرانی در این راه با همراهی در برگزاری برنامه هایی همچون نمایشگاه گروهی عکس «اورامان؛ دامان آسمان» نقشی پررنگ در این اتفاق داشتند که از همه آنها تقدیر می کنم.
نمایشگاه گروهی عکس «اورامان؛ دامان آسمان» در مهر سال ۱۳۹۹ با حضور حجت حسام مهدی، ارزیاب مصری پرونده اورامانات از طرف سازمان ایکوموس (نهاد مشورتی یونسکو درباب نگهداری و پاسداری از میراث فرهنگی) در خانه هنرمندان ایران انجام شد.


این نمایشگاه دربرگیرنده ۷۰ عکس منتخب از ۳۵ عکاس ایرانی خصوصاً عکاسان استانهای کرمانشاه و کردستان بود که تصاویر بدیعی از طبیعت، معماری، زندگی روزانه مردم و آیین های منحصر به فردی چون «عروسی پیرشالیار» و «پالنگان» را به تصویر کشید.
در ادامه مجموعه برنامه های مربوط به پرونده ثبت جهانی چشم انداز فرهنگی اورامانات، مجموعه آثار برگزیده این نمایشگاه در ۱۰۵ صفحه و شمارگان ۳۰۰ نسخه توسط کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران منتشر گردید.
هورامان یا اورامانات نام منطقه ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم خاص است که بخش هایی از شهرستان های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می شود.


معماری هورامان (اورامانات) بطور کامل با کوهستان انطباق یافته و متکی بر ساخت وساز با بهره گیری از سنگ و به شکل خشکه چین است و خانه ها در روستاهای منطقه باتوجه به شیب تند دامنه های صخره ای بصورت پلکانی تولید شده است، خانه ها در بیشتر موارد در دو طبقه تولید شده و برمبنای معیشت، فضای خانه ها با یکدیگر متفاوت می باشد و خانه های افراد باغ دار، کشاورز و دامدار کمابیش با هم متفاوت می باشد. در خیلی از موارد طبقه همکف به محل نگهداری گله و انبار اختصاص دارد. فضای اصلی مسکونی در طبقه بالاتر واقع است و از بخش های مختلفی تشکیل می شود. ساکنان این منطقه نیز به گویش هورامی سخن می گویند.
کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، این موفقیت بزرگ را به مردم شریف ایران زمین و تمام همکاران محترم دخیل در این پرونده جهانی، تبریک می گوید.
پرونده «چشم انداز فرهنگی هورامان/ اورامانات» در نشست امروز چهل وچهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (سه شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰) در شهر فوجو چین مورد بررسی قرار گرفت و با تصویب اعضای کمیته، بعنوان بیست وششمین میراث ملموس کشورمان در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.


منبع:

1400/05/06
08:59:39
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است