گذر فرهنگی هفته ای که گذشت

گذر فرهنگی هفته ای که گذشت به گزارش آبی طرح برنامه های بزرگداشت شعر و ادب فارسی و انتصاب های جدید وزارت خانه های میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی را میتوان از مهم ترین های فرهنگ و هنر در هفته گذشته برشمرد.


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علی دارابی را بعنوان قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی انتخاب کرد.
رئیس ستاد سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اعلام نمود: آخرین فرصت ارسال مقاله برای این کنفرانس تا ۲۶ مهر و پیش از آغاز این کنفرانس خواهد بود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حکمی علی اصغر شالبافیان را بعنوان «معاون گردشگری» انتخاب کرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، طاهره قیومی را به سمت مشاور و مسئول پیگیری های ویژه وزیر و احمد خورشیدسوار را به سمت مشاور وزیر در امور تکنولوژی های جدید انتخاب کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی یاسر احمدوند را بعنوان معاون امور فرهنگی این وزارت خانه انتخاب کرد.
فعالیت نمایشگاه های موزه هنرهای معاصر تهران با عنایت به خروج تهران از وضعیت قرمز کرونا، از روز شنبه سوم مهرماه ادامه پیدا می کند و نمایشگاه «اندی وارهول» و «نهان برعیان» هم تمدید گردید.
نامزدهای دو بخش شعر ترکی و پژوهش اولین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) عرضه شدند.
پنجمین دوره جشنواره بین المللی «فیلم پرواز» با معرفی بعضی از اعضای دبیرخانه و داوران مقرر است، آذر ماه سالجاری در تهران برگزار گردد.
دبیرخانه سی ونهمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از تمدید مهلت ارسال آثار از جانب ناشران، پژوهشگران، محققان، مولفان، مترجمان و مصححان به این جایزه تا ۲۰ مهر سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.
افتخارات فرهنگی و هنری ایران در عرصه بین الملل
فیلم کوتاه «آپارات» به نویسندگی و کارگردانی حسن نجم آبادی منتخب هشتمین جشنواره بین المللی فیلم تک شاخ روسیه شد.
فیلم سینمایی «زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری در سومین حضور جهانی خود، در شانزدهمین دوره «Fantastic Fest» در بخش رقابتی «Next Wave» حضور دارد.
فیلم کوتاه تحسین شده ایرانی، «زنگ تفریح» ساخته نوید نیکخواه آزاد، در مسابقه بین الملل جشنواره فیلم کوتاه «ویزیونی کورته» ایتالیا روی پرده می رود.
فیلم کوتاه «حرف­ های شبانه» در اولین حضور بین ­المللی خود در جشنواره ساپورو ژاپن رقابت می کند.
مستند کوتاه «گاوچاه» به نویسندگی و کارگردانی کامران رسول زاده در سومین حضور بین المللی خود به چهل و یکمین دوره جشنواره پاییز در وورونت رومانی راه پیدا کرد.
فیلم کوتاه «خورشید گرفتگی» به کارگردانی رها امیرفضلی و علیرضا قاسمی به بخش مسابقه جشنواره نیس فرانسه راه پیدا کرد.
فیلم سینمایی «کشتن خواجه» به کارگردانی عبد آبست و تهیه کنندگی شهرزاد سیفی بعنوان تنها فیلم ایرانی در بخش مسابقه اصلی بیست و پنجمین دوره فستیوال «شب های سیاه تالین» حضور دارد. این فستیوال از ۲۱ آبان تا ۷ آذر در شهر تالین کشور استونی برگزار می گردد.


«گهواره سکوت» به نویسندگی و کارگردانی «مصطفی مهربان» به سیزدهمین جشنواره بین المللی بین دانشگاهی «داکا» راه پیدا کرد.
فیلم کوتاه «سفیدپوش» به نویسندگی و کارگردانی رضا فهیمی بعنوان فیلم منتخب بخش بین الملل جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران که رویداد تاییدشده آکادمی اسکار است، نمایندگی سینمای کوتاه ایران را در نودوچهارمین جایزه اسکار برعهده دارد.
فیلم سینمایی سینما خر (مِشمِشه) به نویسندگی و کارگردانی شاهد احمدلو و تهیه کنندگی علی یاور در ادامه نمایش های بین المللی خود در بخش مسابقه دومین دوره جشنواره نوستالژیا که از ۲۱ تا ۲۶ سپتامبر (۳۰ شهریور تا چهار مهر ماه) در میلان ایتالیا برگزار می شود، به نمایش درمی آید.
مستند «پا به توپ» به کارگردانی حدیث جان بزرگی جشنواره جمهوری چک به نمایش درمی آید.
منتقد هالیوود ریپورتر در نخستین پیشبینی خود از اسکار ۲۰۲۲، «قهرمان» را در پنج رشته بعنوان شانس نامزدی دریافت جایزه اسکار عنوان کرده است.
انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» ساخته زیبا ارژنگ و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از بیست و هفتمین جشنواره جهانی گدای طلایی اسلواکی جایزه گرفت.
فیلم کوتاه «مادرزاد» در اولین حضور بین ­المللی خود، موفق به دریافت جایزه ویژه هیئت داوران در شصت و یکمین جشنواره فیلم زلین شد.
فیلم کوتاه «بو» به نویسندگی و کارگردانی آریان رضایی به جشنواره چندفرهنگی فیلم تورنتو راه پیدا کرد.
شرکت پخش کننده آمریکایی اوتسایدر پیکچرز/ Outsider Pictures پخش بین المللی فیلم «ابلق» را به کارگردانی نرگس آبیار و تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی بر عهده گرفت.
فیلم سینمایی «دو سگ» به تهیه کنندگی نوید محمدزاده و پوریا حیدری اوره در جشنواره بین المللی فیلم ورشو روی پرده می رود.
فیلم سینمایی «آتابای» در نخستین حضور بین المللی خود در بخش مسابقه مراسم جوایز سینمایی «آسیاپاسیفیک» به رقابت می پردازد.
فیلم کوتاه «حرف های شبانه» ساخته «امید عبدالهی» به بخش مسابقه‌ی شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه «ساپورو» ژاپن راه پیدا کرد.
الهه نوبخت تهیه کننده و پخش کننده بین المللی سینما، بعنوان داور بخش مسابقه اصلی بیست و چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «مذهب امروز» ایتالیا انتخاب گردید.
فیلم کوتاه «دست ها»ساخته آمین صحرایی بعد از دریافت جوایزی برای فیلمنامه خود به جشنواره مذهب امروز ایتالیا رفت.
فیلم سینمایی عطرداغ به کارگردانی علی ابراهیمی و تهیه کنندگی امیرشهاب رضویان به بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم Aporia International Village Film Festival (۲۰۲۱) راه پیدا کرد.
فیلم سینمایی «نُه» به نویسندگی و کارگردانی شاهین رشیدی و تهیه کنندگی شاهین باباپور و شاهین رشیدی با پنج کاندید در یازدهمین دوره جشنواره «BIMIFF» در ریودژنیرو برزیل به نمایش درمی آید.
پویانمایی «باد دوچرخه سوار» به کارگردانی نازنین سبحان سربندی به بخش مسابقه مخاطبان نوجوان هفدهمین جشنواره بین المللی فیلمهای کوتاه فانتزی «رن» راه پیدا کرد.
شهاب حسینی، جایزه بهترین بازیگری را برای نقش آفرینی در فیلم «اولین برف»، از فنلاندی ها دریافت کرد.
فیلم کوتاه «خانه بخت» در چهارمین حضور جهانی در جشنواره جهانی فیلم «پانامانین» آمریکا رقابت می کند.
اخبار بین الملل فرهنگ و هنر
دختر «پابلو پیکاسو» ۹ اثر جدید از این نقاش معروف را به کشور فرانسه اهدا می کند.


هنرمندی در تایلند استخوان انگشت یک نقاش معروف را دزدیده و آنرا از سه پایه خود آویزان می کرد تا با این کار استعداد نقاشی اش را تقویت کند.
گیشه کرونازده سینمای جهان چشم امید به قسمت جدید از دو مجموعه سینمایی محبوب «ونوم» و «جیمز باند» دوخته تا پاییز سال جاری رونق را به بازار تماشای فیلم در سینماها برگردانند.
آمریکا یک لوح ۳ هزار و ۶۰۰ ساله را که بخشی از حماسه گیلگمش روی آن حک شده است، فردا (پنجشنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰) طی مراسمی به عراق بازمی گرداند.


«دنیل کریگ» که بیش تر با نقش جیمز باند شناخته می شود، با انتخاب یک بازیگر زن برای ایفای نقش این جاسوس معروف سینمایی مخالفت کرد.
سی وچهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم توکیو با نمایش فیلم «گریه کن ماچو»، آخرین ساخته «کلینت ایستوود»، افتتاح می شود.
برگزاری نمایشگاهی از شاهکارهای «رامبرانت هارمنزون فان راین» ۴۲ هزار بازدیدکننده را به گالری ملی کانادا در اوتاوا کشاند.


فیلم ابرقهرمانی «شانگ چی و افسانه ده حلقه» برای سومین هفته متوالی پرفروش ترین فیلم گیشه آمریکا شد.
شیوع کرونا با وارد آوردن خسارات مالی سنگین به موزه ها خیلی از آنها را بر آن داشت تا با حراج بعضی از آثار از حجم این زیان بکاهند و در تازه ترین این موارد «موزه هنر متروپولیتن» دست به حراج مجموعه ای از آثار به ارزش یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار زده است.


رمان جدید سالی رونی، داستان نویس و نمایشنامه نویس ایرلندی، با عنوان دنیای زیبا، کجایی (Beautiful World، Where Are You)، با ۶۷ نقد حرفه ای رکورد بیشترین نقد برای یک کتاب را شکست.
روسیه با بیان خبر اعزام یک تیم فیلمبرداری تعلیم دیده به مدار زمین، می خواهد تام کروز را در رقابت برای ساخت نخستین فیلم سینمایی در فضا شکست داد.
اسامی برندگان هفتادوسومین دوره از جوایز تلویزیونی امی در حالی برگزار شد که سریال های «تاج» و «تد لاسو» مهم ترین جوایز را از آن خود کردند.
کلیسای تاریخی نوتردام که حدودا ۲ سال و نیم قبل گرفتار آتشسوزی شد، پیرو تکمیل روند ایمن سازی سازه، برای بازسازی اصلی آماده شد.
یک نسخه از چاپ اول رمان فرانکنشتاین نوشته مری شلی در حراجی کریستیز به قیمت یک میلیون و ۱۷۰ هزار دلار فروخته شد و رکورد گران ترین اثر چاپ شده بوسیله ی یک بانو را در دنیای حراج جابه جا کرد.
اولین استادبزرگ زن در عرصه جهانی شطرنج از عوامل سریال «گامبی وزیر» به افترا دروغ پردازی شکایت نمود.
علاقه مندان به صنعت ارزهای دیجیتال در مجارستان برای تجلیل از خالق ناشناس بیتکوین، سردیسی از وی ساختند.


یک طراحی با مداد از پیرمردی که غمگین و خسته سرش را در بین دست هایش گرفته است، بعنوان یکی از آثار به جا مانده از ونسان ونگوگ هنرمند شناسایی شد. موزه ونگوگ در آمستردام صحت انتساب اثر به این هنرمند پرآوازه هلندی را تایید کرده است.
۵۰۰ قلم از یادگارهای «سیلوستر استالونه» از نقش های معروفی چون رمبو و راکی، پاییز سال جاری در آمریکا به مزایده گذاشته می شود.


1400/07/02
12:10:47
5.0 / 5
172
تگهای خبر: آواز , استاد , انیمیشن , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است