دبیر كمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ:

کشور، درگیر تروریسم رسانه ای مخرب و پنهان است

کشور، درگیر تروریسم رسانه ای مخرب و پنهان است دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به این که کشور درگیر تروریسم رسانه ای مخرب و پنهان است، از برگزاری همایش ملی پدافند غیرعامل و رسانه پایدار با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آینده نزدیک آگاهی داد.


به گزارش عصر دوشنبه ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید جابری انصاری، با اشاره به جزئیاتی از برگزاری همایش ملی پدافند غیرعامل و رسانه پایدار، اظهار داشت: این همایش هفدهم آبان ماه سالجاری به صورت مشترک بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان پدافند غیرعامل برگزار می شود.
وی ضمن اشاره به این که تدابیر مقام معظم رهبری در حوزه بازسازی ساختار فرهنگی رسانه ای کشور مبتنی بر الگوی انقلابی در دستور کار جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اظهار داشت: باآنکه امروز رویکرد عمومی پدافند غیرعامل در حوزه صیانت از دارایی ها و زیرساخت های کالبدی است اما حقیقت امر این است که دارایی های معنوی به مراتب دارای اهمیت بیشتری هستند و لزوم دارد تا از این دارایی ها صیانت شود و الگوی دفاع در مقابل تهدید نوین عملیاتی گردد.
دبیر کمیته پدافند غیر عامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به این که کشور ما امروز درگیر یک تروریسم رسانه ای مخرّب و پنهان است که حمله به آرامش و امید اجتماعی را در دستور کار قرار داده است، افزود: الگوی رسانه پایدار تلاش دارد تا مفاهیم دفاع در عرصه رسانه و فرهنگ را تبیین و تقویت کند.


جابری انصاری با تکیه بر این که یکی از موضوعات محل بحث این همایش ارتقای کیفی شیوه اطلاع رسانی در شرایط اضطرار است به عملکرد خوب رسانه ملی در مدیریت رسانه ای اختلال در سامانه هوشمند سوخت اشاره نمود و اظهار داشت: در این همایش تلاش داریم تا با هم اندیشی با مدیران روابط عمومی دستگاه ها و زیرساخت ها یک الگوی نوین در حوزه اطلاع رسانی کارآمد در شرایط اضطرار هم عرضه نماییم.
دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تحولات اخیر مدیریتی در این وزارت خانه هم اشاره نمود و اضافه کرد: با حضور دکتر سید محمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از مدیران جوان و انقلابی کشور هستند، جایگاه و اهمیت پدافند فرهنگی بیشتر از گذشته در دستور کار قرار گرفته است و امید است این رویکرد بتواند نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در حوزه فرهنگ متناسب با مطالبات و تدابیر مقام معظم رهبری بازسازی و بازآرایی کند.

پدافند غیرعامل در یک نگاه
پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می گردد که به جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن میتوان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تأسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کم کرد.
پدافند غیرعامل به معنای کاهش صدمه پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با استفاده از فعالیتهای غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه های امن می باشد.
در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش مؤثری ایفا کنند در صورتی که در پدافند عامل مانند سیستم های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.
پدافند غیر عامل در شبکه های توزیع به اصولی پیشگیرانه ای اطلاق می شود که با انجام آنها ضریب اطمینان شبکه بالا رفته و در مواقع بحران خسارت وارده کاسته می شود همانند مقاوم سازی پایه ها، نصب اسپیسر و غیره. ۵ تا ۱۲ هم آبان سال جاری بعنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است.

1400/08/11
08:18:00
5.0 / 5
263
تگهای خبر: حقوق , دستگاه , سازمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است