ضرغامی:

مردم در فضای مجازی تخریب آثار تاریخی را به ما اطلاع دهند

مردم در فضای مجازی تخریب آثار تاریخی را به ما اطلاع دهند وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: در فضای مجازی همه افرادی که درباره تخریب یک اثر به ما اطلاع می دهند جزو سربازان افتخاری میراث فرهنگی هستند؛ تمام کسانی را که در فضای مجازی در این عرصه می نویسند، جزو نیروهای خودمان می دانیم.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا از میراث آریا، سیدعزت الله ضرغامی در نشست هم اندیشی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: میراث فرهنگی شناسنامه کشور است و شما بزرگان و اساتید، سرمایه بزرگ ما هستید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: آنچه مهم می باشد و باید به آن توجه گردد این است که میراث فرهنگی ما درحال نابودی است. در سه ماه گذشته که جلسات مختلفی تشکیل دادم و در این زمان به مکان های مختلفی رفتم، دیدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست. زمانی که به سمنان رفتم، دیدم آثار ۲ هزار ساله به حال خود رها شده و محل تجمع معتادان شده است.
وی افزود: در بازدیدی که از محله پامنار تهران داشتم، دیدم که خیلی از آثار تاریخی این محله رها شده است. باید این موضوعات را حل کنیم؛ بدین منظور برای آن بودجه در نظر گرفتیم و این مورد را پیگیری خواهیم کرد.
ضرغامی اظهار داشت: در سفری که به استان زنجان داشتم، دست مرمتگر گنبد سلطانیه را بوسیدم؛ از من پرسیدند چرا این کار را انجام دادی؟ گفتم او ۵۰ سال عمر خویش را صرف مرمت آیات و روایت این گنبد کرده و فداکاری کرده است. این دست برکت است و من افتخار می کنم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: برای رفع مشکل بودجه وزارت خانه طرحی را شروع کردیم تا از تمام ظرفیت های بخش خصوصی و دستگاههای دولتی استفاده نماییم. ان شاءالله با کمک تمام اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی مشکلات را حل خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: در تمام نقاط کشور آثار زیادی داریم، اما برای حفاظت آنها نیرو نداریم. اعلام کردم در فضای مجازی همه افرادی که درباره تخریب یک اثر به ما اطلاع می دهند جزو سربازان افتخاری میراث فرهنگی هستند. تمام کسانی را که در فضای مجازی در این عرصه می نویسند، جزو نیروهای خودمان می دانیم. چونکه با این اطلاع رسانی از تخریب آثار جلوگیری می کنند. باید یک جشنواره ای در آینده برگزار کرد و از خدمات آنها قدردانی نمود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در این جلسه دیدم که شما اساتید و پیشکسوتان نسبت به میراث فرهنگی و حفاظت از آن متعهد هستید. همان گونه که مطرح کردید در کنار حفظ میراث مادی باید میراث معنوی و ناملموس را هم حفظ نماییم و آنرا درست تفسیر نماییم. میراث معنوی و مجموعه میراث فرهنگی ما به اعتقادات، باورها، ریشه ها و دیانت ما بازمی گردد، ازاین رو نباید این دو مبحث را دو قطبی نماییم.
ضرغامی تصریح کرد: مقرر است آقای دارابی کمیته های مختلفی را در حوزه میراث فرهنگی تشکیل دهد و اساتید سوالات خویش را در این بخش به صورت دقیق مطرح کنند تا در نشست های بعدی با حضور اساتید و پیشکسوتان بررسی شود و با عرضه پیشنهادها و راهکار ها بتوانیم میراث فرهنگی را به سمت جلو پیش ببریم.

1400/09/02
23:21:33
5.0 / 5
64
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است