صفحات کتاب در سکانس های سینما

صفحات کتاب در سکانس های سینما به گزارش آبی طرح سینما از گذشته تابحال یکی از بزرگترین روایتگران کتاب ها بوده است. این هفته کتاب هایی که به آثار نمایشی تبدیل گشته اند، با شما همراهی می کنند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، کتاب های زیادی برای ساخت آثار سینمایی مورد اقتباس قرار گرفته اند، نویسندگانی که آثارشان سال ها پیش برای آگاهی مخاطبان یا صحنه نمایش نوشته شده است به نظرشان نمی آمد که روزی در قرن ۲۱، با تازه ترین تکنیک های سینمایی به نمایش در آید. این هفته نویسندگانی اتفاقی در دوبلین متولد شده اند، آثاری خواندنی برای شما دارند.
دفاع از دیوانگی های آقای فیلمساز
وودی آلن، کمدین، بازیگر، کارگردان، نویسنده و موسیقی دان آمریکایی یکم دسامبر ۱۹۳۵ (۹ آذر ۱۳۱۴) در بروکلین نیویورک به دنیا آمد.
در ۱۸ سالگی به دانشگاه سینمایی نیویورک رفت و بلافاصله در دوره ای به نام «تولیدات سینمایی» مردود و مجبور به ترک دانشگاه شد. پس از آن ۲ سال برای کمدینی به نام دیوید آلبر، متن می نوشت. سپس وارد تلویزیون شد و پنج سال به نوشتن متن برنامه های تلویزیونی مشغول شد. آلن که از نوجوانی نواختن کلارینت را شروع کرده بود با ورود به برنامه های تلویزیونی، اسم کوچک وودی هرمن نوازنده مشهور کلارینت را بر خود گذاشت.


آلن فعالیت حرفه ای خویش را بعنوان نویسنده کتاب های طنز آغاز کرد. سپس در دهه ۶۰ میلادی وارد فعالیت فیلم سازی شد. او ۱۹ بار نامزد اسکار و چهار بار برنده آن شده است که این جوایز شامل یک جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم آنی هال و سه جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی است. وی تابحال بیشتر از ۵۱ فیلم را کارگردانی کرده و ۷۵ فیلم هم در کارنامه فیلمنامه نویسی خود دارد.
کتاب دفاع از دیوانگی مجموعه ای کامل از داستان ها و نوشته های طنز ووی آلن را در برمی گیرد.
این کتاب اولین بار در سال ۲۰۰۷ انتشار یافته، مجموعه ای از مقاله های طنز وودی آلن از سه کتاب بی حساب ( ۱۹۷۱ )، بی بال و پر ( ۱۹۷۵ ) و عوارض جانبی ( ۱۹۸۰ ) است. هر سه این کتاب ها که در لیست کتاب های پرفروش آمریکا قرار داشته اند و شامل مقاله ها و نمایشنامه هایی هستند که پیشتر در نشریات مختلفی همچون نیو ریپابلیک، نیویورک تایمز، نیویورکر و غیره به چاپ رسیده بودند.
دفاع از دیوانگی، در ۳۰۰ صفحه با ترجمه مازیار عطاریه و روزبه استیفایی توسط نشر شورآفرین انتشار یافته است.اسکار فینگل ا. فلاهرتی ویلز وایلد که به نام هنری اسکار وایلد معروف است، ۱۶ اکتبر ۱۸۵۴ (۲۴ مهر ۱۲۲۴) در شهر دوبلین ایرلند متولد شد. او شاعر، داستان نویس، نمایشنامه نویس و نویسنده ایرلندی داستان های کوتاه بود.
پدرش سر ویلیام وایلد مردی فرهنگ دوست بود و به پیشه چشم پزشکی اشتغال داشت. او بعدها به مقام چشم پزشک مخصوص ملکه هم نایل شد و یکی از عتیقه شناسان برجسته ایرلند بود. مادرش جین وایلد با نام مستعار اسپرانزا، شاعر سرشناس و مترجم آثار الکساندر دوما و لامارتین بود. اسکار وایلد تحصیلات ابتدایی را در دهکده اینسکیلن واقع در شمال ایرلند دنبال کرد و در دانشگاه های ترینیتی، مگدالن و آکسفورد به تحصیل پرداخت.


وی در سال ۱۸۸۴ با کنستانس لوید ازدواج کرد و به ترتیب در سالهای ۱۸۸۵ و ۱۸۸۶ صاحب دو فرزند پسر شد. وایلد مجموعه داستان شاهزاده خوشبخت را برای دو پسرش نوشت.
اسکار وایلد در ۳۰ نوامبر ۱۹۰۰ (۳۰ آذر ۱۲۷۹) در گمنامی، در شهر پاریس دیده از جهان فرو بست.
کتاب پنح نمایشنامه، مجموعه ای از پنج اثر اوست که روی صحنه تئاتر رفته است.
نمایشنامه بادبزن لیدی ویندیمیر به نقد رفتارهای ویکتوریایی می پردازد. این نمایشنامه که نخستین نمایشنامه اسکار وایلد است و در سال ۱۸۹۲ نوشته شده است. نمایشنامه شوهر ایده آل حول یک طرح باج خواهی می چرخد که یک زوج متاهل را مجبور به بررسی دوباره معیارهای اخلاقی خود می کند و در عین حال تفسیری درباره سیاستمدارانی که می توانند ادعا کنند نظر اخلاقی هستند سالم هستند، عرضه می دهد. نمایشنامه اهمیت ارنست بودن با شوخ طبعی خاص وایلد به مسائلی چون نامزدی های مخفی، هویت های اشتباه و... کمدی درخشانی ساخته است که با گذشت سال ها هنوز در کتب درسی مدارس انگلیسی زبان، تدریس می شود. وایلد در نمایشنامه زن بی اهمیت به مساله رسوایی اجتماعی می پردازد و در نمایشنامه سالومه زنی را به تصویر می کشد که مورد تمسخر قرار گرفته و کسی در صدد گرفتن انتقام او بر می آید.
کتاب پنج نمایشنامه، با ترجمه ابوالحسن تهامی در صفحه، توسط نشر نگاه به چاپ رسیده است.


کشیشی که طنزنویس شد
جاناتان سویفت، زاده ۳۰ نوامبر ۱۶۶۷ (۹ آذر ۱۰۴۶) در شهر دوبلین در ایرلند به دنیا آمد. او فرزند دوم و تنها پسر جاناتان سویفت بود و به علت اینکه هفت ماه بعد از مرگ پدرش به دنیا آمد، نام او را به خود گرفت.
او طنزپرداز، مقاله نویس و نویسنده رساله برای احزاب سیاسی بود که بعد از تحصیل در دانشکده الهیات، سرکشیش کلیسای جامع سن پاتریک دوبلین شد.
سویفت به خاطر آثاری همچون سفرهای گالیور، پیشنهاد فروتنانه، یادداشت هایی به استلا، نامه های دریپیر، نبرد کتاب ها، برهانی بر ضد لغو مسیحیت و حکایت وان شناخته می شود. دانشنامه بریتانیکا از او بعنوان برجسته ترین طنزپرداز نثرنویس به زبان انگلیسی یاد کرده است.


سویفت در ابتدا تمام آثار خویش را تحت نامهای مستعاری مثل لموئل گالیور، آیزاک بیکرستف، ام بی دریپیر، و یا به صورت گمنام منتشر نمود. سبک نوشتاری طعنه آمیز و خشک او سبب شده که چنین طنزی بعنوان طنز سویفتی، شناخته شود.
او ۱۹ اکتبر ۱۷۴۵ (۲۷ مهر ۱۱۲۴)، درگذشت.
جراحی که ناخدا شد
سفرهای گالیور که بیشتر از آن که داستان به شمار برود، هجویه ای به یاد ماندنی از جاناتان سویفت به حساب می آید.
این کتاب داستان مردی به نام لموئل گالیور را تعریف می کند که در آغاز، جراح بود و بعدها ناخدای چندین کشتی شد. گالیور، بعد از شکستن کشتی و سرگردان شدن در دریا، در جزیره لی لی پوت، به هوش می آید؛ ساکنان این جزیره، مردمانی کوتاه قامت هستند که اندازه شان، دعواهایی که بر سر خوش تیپی و شهرت می کنند را بسیار خنده دار جلوه می دهد. ملاقات های گالیور با غول ها، اسب هایی فیلسوف مسلک و موجوداتی درنده خو، به او بینشی بهتر و عمیق تر درباره رفتارهای انسانی می بخشد.
این رمان، شناخته شده ترین کتاب سویفت بوده و اثری کلاسیک در ادبیات انگلیسی بشمار می رود. او درباره این کتاب گفته است: «سفرهای گالیور را نوشتم تا دنیا را از خواب غفلت بیدار کنم، نه که آنرا منحرف سازم.»
این کتاب جزو لیست برترین رمان های انگلیسی گاردین قرار گرفته است و فیلم هایی بر طبق این کتاب در سالهای ۱۹۳۶ و ۲۰۱۰ ساخته شده است.
در ایران، این کتاب در سالهای مختلف و به روش های متعدد ترجمه و انتشار یافته، اما یکی از نسخه های کامل این کتاب توسط نشر برج هم با ترجمه محمود گودرزی، انتشار یافته است.
این کتاب ۳۲۰ صفحه، با جلد سخت (گالینگور) به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/09/11
23:12:07
5.0 / 5
277
تگهای خبر: ادبیات , بازیگر , تحصیل , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است