یک آلبوم موسیقی ایرانی منتشر گردید

یک آلبوم موسیقی ایرانی منتشر گردید به گزارش آبی طرح آلبوم «راست پنجگاه برپایه مقام راست» به روایت و نوازندگی سلمان سالک، از جانب موسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی منتشر گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «آوای مهربانی»، مقام راست یکی از مقام های باستانی موسیقی ایران است که امروزه در اغلب کشورهای خاورمیانه رواج دارد. اساس شکل گیری این مقام وجود ربع پرده ها در آن است و مانند دستگاههای شور و سه گاه دارای ربع پرده است. اما در دستگاه راست پنجگاه گوشه های اصلی آن بر خلاف انتظار، از پرده و نیم پرده ها بوجود آمده و فواصل آن مانند ماهور شنیده می شود.
سلمان سالک اعتقاد دارد که اصل مقام «راست» بر مبنای شواهد موجود در رسالات موسیقی قدیم ایران از زمان فارابی تا قاجار مانند آنچه که در کشورهای دیگر رایج است همان حالت را داشته و «راست پنجگاه» هم از این قاعده مستثنی نبوده است اما به علل تاریخی تعدیل فواصل در آن شکل گرفته است و مانند ماهور شده است. بنابراین میتوان آنرا بر مبنای فواصل مقام راست بازسازی و اجرا کرد.
این آلبوم شامل ۵۲ گوشه است که بعضی از آنها در هیچ یک از ردیف های سازی و آوازی دیده و شنیده نشده اند. ردیف حاضر حاصل تلاش ۲۰ ساله ی سلمان سالک در جهت بازگشت «راست پنجگاه» به فواصل اصلی خود است، تا بُعد دیگری از این دستگاه به سمع و نظر مخاطبانِ ارجمند برسد تا شاید راهی برای تمایز این دستگاه و علت وجودی آن ایجاد گردد.
این آلبوم دارای نسخه فیزیکی نیست و در پلت فرم های داخلی و خارجی به صورت دیجیتالی قابل دریافت است.1400/11/02
23:33:07
5.0 / 5
370
تگهای خبر: آواز , دستگاه , دیجیتال , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است