انتشار پنجاه و سه منزلگاه توکایدو

انتشار پنجاه و سه منزلگاه توکایدو به گزارش آبی طرح کتاب «پنجاه و سه منزلگاه توکایدو؛ نگاهی به ژاپن دوره ادو بر مبنای مجموعه نقاشی های چاپ چوبی اوتاگاوا هیروشیگه» تألیف سیدآیت حسینی(استاد زبان و ادبیات ژاپنی دانشگاه تهران) منتشر گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این کتاب با چاپ تمام رنگی و نفیس در ۱۴۴ صفحه(قطع رحلی) با قیمت ۷۵۰ هزار تومان توسط انتشارات پرنده انتشار یافته است.
در معرفی «پنجاه و سه منزلگاه توکایدو» توسط ناشر می خوانیم: این کتاب نفیس شامل ۵۵ نقاشی چاپ چوبی ژاپنی متعلق به اوایل قرن نوزدهم به همراه توضیحات و شرح و تفسیر هریک از نقاشی ها و اطلاعات جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و مردم شناختی در رابطه با تصاویر است. این مجموعه نقاشی امروز جزو گنجینه های ملی کشور ژاپن به حساب می آید.
جاده ای که از دیرباز شهر اِدو(توکیو امروزی) را به شهر کیوتو وصل می کرد توکایدو نام داشت. طول این جاده ۴۹۵ کیلومتر بود و مهم ترین جاده کشور ژاپن محسوب می شد. حکومت وقت در طول این جاده 53 منزلگاه بوجود آورده بود. در نیمه های تابستان سال ۱۸۳۲ میلادی اوتاگاوا هیروشیگه نقاش مشهور آن دوران به همراه هیئتی رسمی در طول این جاده به سفر پرداخت. هیروشیگه در راهِ رفت، مجذوب مناظر سفر شد و در هر منزلگاه منظره ای از زندگی مردم یا طبیعت را برگزید و طرح زد و در راه بازگشت از کیوتو به ادو، طرح های خویش را کامل کرد و دو سال بعد، نقاشی های خود از پنجاه و سه منزلگاه جاده توکایدو بعلاوه دو تصویر از مبدأ و مقصد سفر را به ناشر سپرد. استقبالی که از این مجموعه شد خارج از حد انتظار و تصور بود و تمام نسخه های آن به فروش رفت و بارها تجدید چاپ شد.
تصاویر این کتاب صرف نظر از اهمیت هنری آن، منبع ارزشمندی برای مطالعات فرهنگی و مردم شناختی درباره ژاپن دوران ادو به شمار می آیند. تک تک تصاویر این مجموعه اطلاعات دست اول و مهمی درباره جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، حکومت داری و... ژاپن و زندگی مردمان آن در اختیار ما می گذارند. با این وجود، رمزگشایی از اطلاعات فرهنگی و اجتماعی نقاشی های ژاپنی برای بیننده غیرژاپنی که با تاریخ ژاپن و فرهنگ دوران ادو آشنا نیست معمولا چندان آسان نیست و مخاطب ایرانی برای دست یابی به فهم کامل تصاویر و درک جزئیات آن احتیاج به دریافت توضیحاتی درباره آنچه در تصاویر می بیند دارد.
کتاب حاضر با هدف عرضه چنین توضیحاتی تألیف شده است؛ حسینی در این کتاب تمام تصاویر مجموعه «پنجاه و سه منزلگاه توکایدو» اثر اوتاگاوا هیروشیگه را آورده است و برای هر یک از تصاویر آن، درباره محلی که تصویر نشان می دهد، بناها، آدم ها، اشیاء و رویدادهایی که در تصویر دیده می شوند و نکات مهم در رابطه با اثر که در تصویر دیده نمی شوند، اما دانستن آنها برای درک تصویر ضروریست توضیح داده است.
منبع:

1401/03/06
11:08:13
5.0 / 5
224
تگهای خبر: ادبیات , استاد , تصویر , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است