تصفیه های گسترده استالینی به دست مردم رسید

تصفیه های گسترده استالینی به دست مردم رسید کتاب «تصفیه های گسترده استالینی» از دیدگاه صدمه شناسی به این دوره تاریخ پرداخته است.


به گزارش خبرنگار کتاب ایرنا، کتاب تصفیه های گسترده استالینی، ویراسته نوح برلاتسکی و ترجمه شهربانو صارمی پنجمین عنوان از مجموعه چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان است که توسط انتشارات ققنوس منتشر گردید. این مجموعه در ۱۶۰ صفحه و شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه از دیدگاه های مختلف به رویدادهای سرنوشت ساز تاریخ معاصر می پردازد.
نسخه اصلی این کتاب که پنجمین عنوان از مجموعه چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان است، سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات بهشت سبز (Greenhaven press) انتشار یافته است.
این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول کتاب به زمینه تاریخی تصفیه های استالینی پرداخته است. دیدگاه اول در این بخش نگاهی اجمالی به تصفیه بزرگ کرده است. در این بخش روایت هیروآکی کورومیا از تصفیه های بزرگ و رئوس کلی بعضی از مباحث تاریخی ثبت شده است.
دیدگاه دوم به بررسی مصائبی که برنامه پنج ساله استالین آفرید پرداخته است. در این بخش توصیف روزنامه نگار ولزی از اوضاع روسیه در اوایل دهه ۱۹۳۰ عرضه شده است. در دیدگاه سوم درباره بازجویی های همراه با شکنجه صحبت شده است. در این بخش گفته های بیل جیمز نویسنده استرالیایی در کتابی درباره تجربیات زندانیان کولاک بیان شده است.
در دیدگاه چهارم محاکمه پزشکان متهم به توطئه بررسی شده است. در این بخش ارگان رسمی شوروی، پزشکان یهودی را به خیانت متهم می کند. در دیدگاه پنجم جانشین استالین، او و تصفیه هایش را محکوم می کند. نیکیتا خروشچف جانشین استالین، شخصیت استالین و استفاده از وحشت را محکوم می کند.
در بخش دوم کتاب مباحث پیرامونی تصفیه های گسترده استالینی بررسی شده است. دیدگاه اول این بخش به این که تصفیه، واکنشی منطقی به فساد حزب کمونیست بود، پرداخته است. ماریو سوزا نویسنده کمونیست سوئدی اعتقاد دارد حزب کمونیست روسیه در دهه ۱۹۳۰ فاسد بود و تلاشهای استالین برای پاکسازی آن لزوم داشت.
در دیدگاه دوم گفته شده که تصفیه ابزاری در دست استالین برای تثبیت بی رحمانه قدرت بود. بنابر استدلال ویلیام سیوئل نویسنده مارکسیست، استالین از تصفیه برای تحکیم قدرت بوروکراتیک خود و خیانت به انقلاب کمونیستی استفاده نمود. دیدگاه سوم در بخش دوم می گوید، تصفیه نتیجه نابخردانه بدگمانی (پارانویا) استالین بود.
دیدگاه چهارم اعلام نمود که میزان کشته های دوران حکومت استالین کم، ارزیابی شده است. بنابر استدلال آر. جی. رومل استاد علوم سیاسی، استالین مسئول مرگ بیشتر از ۲۰ میلیون نفری است که ادعا شده سبب مرگشان شده است.
دیدگاه پنجم به مبالغه در تعداد کشته های دوران استالین می پردازد. بنابر استدلال تیموتی اسنایدر استاد تاریخ، برآوردهای قبلی از کشته های دوران حکومت استالین با شواهد جدید سیر نزولی یافته و نشان داده است که تعداد افرادی که به دستور استالین کشته شدند، بیشتر از آن هایی نبود که به دستور آدولف هیتلر به قتل رسیدند.
دیدگاه ششم به این مسئله می پردازد که جنایات استالین کمتر از هیتلر نبود. بنابر استدلال رون روزنباوم خبرنگار آمریکایی، جنایات استالین به اندازه جنایات هیتلر هولناک و اهریمنی بود. در دیدگاه هفتم بیان می شود که استالین به بدی هیتلر نبود. بنابر استدلال آویشای مارگالیت استاد فلسفه، از تعداد دقیق کشته شدگان که بگذریم، نازیسم به لحاظ فلسفی بسیار اهریمنی تر از استالیسم بود.
دیدگاه هشتم بیان می کند که استالین هنوز در روسیه محبوب است. به قول آدریان بلامفیلد خبرنگار، حکومت روسیه و روس ها حسرت ثبات و قدرت دوران استالین را می خوردند. دیدگاه نهم می گوید که استالین در روسیه امروزی محبوبیتی ندارد. بنابر استدلال توماس شرلوک استاد علوم سیاسی، حکومت روسیه و مردم این کشور به شدت منتقد استالین هستند.
بخش سوم کتاب به روایت های شخصی پرداخته است. دیدگاه اول به یاد روسیه شوروی دوران استالین نوشته شده است، اوئن متیوز از تجربیات آلکساندر سولژنیتسس – و پدربزرگ خودش- در گولاک می گوید. در دیدگاه دوم روایت دختری روس از دوران کودکی اش در دوران وحشت استالین می گوید. نینا مارکفنا زنی که در دوران وحشت استالین کودکی خردسالی بوده از خاطراتش می گوید.
در دیدگاه سوم نیکیتا خروشچف به تقبیح استالین و تصفیه های وی می پردازد. نیکیتا خروشچف جانشین استالین و رهبر اتحاد شوروی از تجربیات شخصی اش با استالین و تصفیه های وی می گوید. دیدگاه چهارم به دادگاه رودلف اسلانسکی پرداخته است. یکی از جان به دربرده های مجارستانی از تجربه اش در دادگاه نمایشی استالینی می گوید. در دیدگاه پنجم خاطره زن جوان روس از گولاگ بیان شده است. زنی جوان که از خاطراتش در اردوگاه های کار الزامی شوروی می گوید.
قسمتی از متن کتاب: زینوویف و کامنف را پس از یک سال و نیم زندان برای بازجویی به مسکو بردند. تا این زمان بارها تحقیر شده و به لحاظ اخلاقی در هم شکسته بودند. استالین به سبک و سیاق خود ترتیبی داد تا تخم نفاق بین این دو مرد بپاشد. زینوویف از سلول خود برای استالین نامه های ملتمسانه نوشت «روحم در آتش این اشتیاق می سوزد که به تو ثابت کنم دیگر دشمن نیستم. برای نشان دادن از هیچ کاری دریغ نمی کنم...»
کامنف شجاعت نشان داد. به بازجویش گفت «حالا ترمیدور [دوران وحشت در انقلاب فرانسه] را با چشم خودت داری می بینی. انقلاب فرانسه درس خوبی به ما آموخت اما نتوانستیم آنرا به کار بگیریم. نمی دانیم چطور از انقلاب خود در مقابل ترمیدور محافظت نماییم. این بزرگ ترین اشتباه ماست و تاریخ ما را به خاطر آن محکوم خواهد نمود.»
به ییژوف دستور داده شد آن دو را برای محاکمه در ملا عام آماده کند، آنها بایست به خود و تروتسکی افترا می زدند _ به خاطر انقلاب! خانواده های آنها را تهدید کردند، برخی از آنها گرفتار ان کاود شدند. آنها را به زندان انداختند و تحقیر کردند.


منبع:

1401/05/19
11:19:58
5.0 / 5
205
تگهای خبر: استاد , فلسفه , كتاب , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است