با یادی از قطعه گلچهره در دلشدگان

تکرار فصل مشترکی دیگر از شجریان و تارخ بعد از 3 دهه

تکرار فصل مشترکی دیگر از شجریان و تارخ بعد از 3 دهه آبی طرح: آبی طرح: زمانی که سال 1370 در ساخت فیلم «دلشدگان» ـ اثر زنده یاد علی حاتمی ـ با هم همکاری داشتند، شاید هیچ وقت گمان نمی کردند که تولد و مرگشان تنها با فاصله یک روز در تقویم رقم بخورد و بدین ترتیب مرگ امین تارخ در حوالی زادروز شجریان سیلی از خاطرات قطعه «گلچهره» را به خاطرمان بیاورد.


دوم مهر ماه ۱۴۰۱ در تاریخ هنر به نام امین تارخ ـ بازیگر سرشناس ایرانی ـ ثبت گردید که در سن ۶۹ سالگی از دنیا رفت. بازیگری که در دهه ی ۷۰ در صورتیکه هنوز جوان بود و رعنا، در نقش هنرمندی جوان، مقابل دوربین علی حاتمی رفت و نقش یک موسیقیدان را با صدای محمدرضا شجریان ایفا کرد؛ کاراکتری که در جریان داستان همان فیلم هم اجل مهلتش نداد.
محمدرضا شجریان که همیشه خودرا فرزند ایران می نامید و از لزوم همراهی هنرمند با مردم می گفت، برای حضور در فیلم «دلشدگان» دستمزدی نپذیرفته بود و تنها شرطش این بود که کسی همگام با صدای او لب خوانی نداشته باشد.
«دلشدگان» را می توان فیلمی در رثای موسیقی دانست. برداشتی آزاد و شخصی از سه داستان واقعی در زمان قاجار که در آن گروهی از نوازندگان سازهای ایرانی برای پر کردن صفحه موسیقی به خارج از کشور سفر می کنند.
اولین داستان به سفر نوازندگان مشهور موسیقی ایران به شهر پاریس در سال ۱۲۸۶ خورشیدی در دوران محمدعلی شاه قاجار به سرپرستی آقاحسینقلی برای ضبط صفحه موسیقی مربوط می شود. دومین داستان نیز سفر گروهی از هنرمندان برای ضبط صفحه به شهر لندن با پشتیبانی یک سوداگر ارمنی به نام هامبارسون است که بعد از بازگشت از لندن میان وی و هنرمندان مشکلاتی به وجود می آید و قرارداد ضبط فسخ می شود.
سومین داستان نیز سفر گروهی دیگر از موسیقی دانان به همین دلیل به شهر تفلیس در سال ۱۲۹۳ خورشیدی است.
امین تارخ و لیلا حاتمی در فیلم «دلشدگان»


منبع:

1401/07/03
14:54:33
5.0 / 5
158
تگهای خبر: بازیگر , دوربین , فیلم , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است