درویش خان، اولین قربانی سوانح رانندگی در ایران

درویش خان، اولین قربانی سوانح رانندگی در ایران به گزارش آبی طرح، درویش خان از هنرمندان نامی و استادان موسیقی سنتی ایرانی اواخر دوره قاجار و از افراد صاحب سبک و تأثیرگذار بر موسیقی ایرانی است. تصنیف «بهار دلکش»، تصنیف «ز من نگارم» و چند رنگ و پیش درآمد از آثار بجامانده از اوست.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «دوم آذر مصادف است با درگذشت غلامحسین درویش که همه او را به نام درویش خان می شناسند.

علت شهرت وی به نام درویش خان این بود که پدرش هنگام صدازدنش از لفظ «درویش» استفاده می کرد و همین نام بعدها بعنوان نام خانوادگی غلامحسین انتخاب|شد و او به درویش خان یا غلامحسین خان درویش معروف شد.

درویش خان از هنرمندان نامی و استادان موسیقی سنتی ایرانی اواخر دوره قاجار و از افراد صاحب سبک و تأثیرگذار بر موسیقی ایرانی است. تصنیف «بهار دلکش»، تصنیف «ز من نگارم» و چند رنگ و پیش درآمد از آثار بجامانده از اوست.

روح الله خالقی در کتاب خود در رابطه با درویش خان چنین گفته: «درویش تار و سه تار هر دو را نیکو می نواخت. مضراب ریز نازک و خوش آوازی داشت و پنجه اش لطیف و تند و مخصوصاً ذوق و سلیقه اش خیلی خوب و نوای سازش گرم و پخته بود...»

این هنرمند بزرگ در نواختن تار تبحر بسیاری داشت و در دوران او تار دارای پنج سیم (دو سیم سفید، دو سیم زرد، و یک سیم بم) بود اما با نگاه به سه تار به فکر افتاد سیم دیگری به تار بیفزاید و از آن هنگام تار دارای شش سیم شد و این عمل سبب ایجاد کوک های متنوع و جدید در تار شد.»

از شاگردان درویش خان میتوان افراد زیر را نام برد: علینقی وزیری، مرتضی نی داوود، موسی معروفی، حسین سنجری، یحیی زرین پنجه، سعید هرمزی، ابوالحسین صبا.

درویش خان در کارهای خیریه و عام المنفعه بشدت فعال بود و در این خصوص کنسرتهای فراوانی را برگزار کرد؛ همچون کنسرت هایی برای جمع آوری کمک به قربانیان آتشسوزی آمل در سال ۱۲۹۶، کنسرت جهت کمک به قحطی زدگان روسیه، کنسرت برای ساخت دبیرستان فرهنگ و....

درویش خان در اواخر عمرش از لحاظ معشیت بشدت تنگدست شد و در شرایط سختی زندگی می کرد تا آنجایی که مجبور به فروختن خانه اش شد. این هنرمند برجسته موسیقی ایران شب چهارشنبه دوم آذرماه ۱۳۰۵ بر اثر تصادف درشکه اش با ماشین زندگی را بدرود گفت. این اولین تصادف منجر به مرگ در ایران بود. آرامگاه وی در نزدیکی قبر ظهیرالدوله در محله دربند تهران واقع شده است.»

منبع:

1401/09/03
16:36:13
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آواز , استاد , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است