معیار انتخاب مفاخر ایران چیست؟

معیار انتخاب مفاخر ایران چیست؟ به گزارش آبی طرح، معاون پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در رابطه با معیار این انجمن برای تقدیر از یک چهره بعنوان شخصیتی در زمره مشاهیر ایران می گوید: این که در نهایت چه کسی بعنوان یک فرد مفاخری و مشاهیری انتخاب می شود یک سوال اساسی است. در رابطه با این مساله بحث های زیادی شده است ولی باید در نظر گرفت سیر تاریخی که این افراد طی می کنند، گویای بخشی از معیارهای تعیین کننده این امر است.


کاوه خورابه ـ معاون پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ـ در ادامه صحبت هایش به ایسنا می گوید: درحقیقت با بررسی مسیری که یک چهره نام آور طی کرده است، فارغ از متر و معیارها میتوان با یک خرد جمعی به این رسید که آیا او بعنوان یک چهره شاخص در حوزه های علمی، هنری، پژوهشی، دینی مطرح است یا خیر؟ مصداق این امر فردی همچون «فردوسی» است؛ یعنی این ما نیستیم که فردوسی را بعنوان یک فرد مشهور در تاریخ ادبیات تعیین می نماییم بلکه اوست که خودش را بر ما و اتفاقا در تاریخ متجلی می کند و می گوید که در چه جایگاهی قرار دارد.
او تصریح می کند: شاید در یک رویکرد آکادمیک یکسری شاخصه ها و متر و معیارهایی مد نظر قرار گیرد؛ به این صورت که اگر با آن شاخصه ها خوانایی داشته باشد و بتواند امتیازات لازم را کسب کند، عنوانی را دریافت خواهد نمود که تعیین کننده او بعنوان یک فرد نام آور ملی خواهد بود.
خورابه بیان می کند: در نهایت در انجمن یک درگاه معنوی داریم که معمولاً بر مبنای پیشنهادهایی که از سوی دوستان و اهالی فرهنگ در خصوص جهت شناسایی یک فرد صورت می گیرد، این گونه عمل می کند که در ابتدا اطلاعاتی در رابطه با فرد پیشنهادی جمع آوری می شود، روی آنها مطالعه می شود، برپایه ساختار اداری تعریف شده انجمن در شورای علمی مطرح می شود، در هیات مدیره انجمن اعلام می شود و در نظر گرفته می شود که باید برای آن شخصیت خاص بزرگداشتی گرفته شود یا خیر.
از او در رابطه با اعضای انجمن سوال می نماییم. توضیح می دهد: در انجمن عضو نداریم؛ یعنی این گونه نیست که مثل خانه های سینما یا تئاتر عضوگیری داشته باشیم. در انجمن تنها شورای علمی، هیات مدیره و یک هیات امنا داریم ولی به هر حال انجمن به منظور معنوی کلمه، خانه همه مفاخر ایران است.
«مزایای انجمن برای برای مفاخر و مشاهیر ایران چیست؟» پاسخ می دهد: شاید یکی از مهم ترین دغدغه و هدف های هر فردی که در هر حوزه علمی فعالیت می کند، دیده شدن باشد. به هر حال هیچ خطاطی تنها به جهت اینکه خطاطی کرده باشد نمی نویسد و هیچ نقاشی هم تنها به جهت اینکه نقاشی کرده باشد نقاشی نمی کند، بلکه این معطوف به یک هدف است؛ یعنی دیده شدن، توسط جامعه شناخته شدن و مورد مطالعه قرار گرفتن.
او ادامه می دهد: جایی همانند انجمن شأنیت رسانه ای خودش را دارد که می تواند واسطه ای شود بین این شخصیت ها در حوزه شناسایی آنها و مخاطبان. یکی از کارهایی که از همان ابتدای تأسیس در انجمن انجام شده است، چاپ کتاب زندگینامه و شرح خدمات علمی فرهنگی شخصیت ها بوده است؛ به این صورت که مجموعه مقالاتی حول محور آنها گردآوری و چاپ می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
منبع:

1401/10/09
13:31:29
5.0 / 5
273
تگهای خبر: ادبیات , چاپ , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است