گفت وگویی برای سالروز تولد هنرمند

فرشچیان چگونه فرشچیان شد؟

فرشچیان چگونه فرشچیان شد؟ آبی طرح: محمود فرشچیان بی گمان مشهورترین نگارگر معاصر ایران است. آثار او نه فقط نزد هنرشناسان، بلکه نزد مردم نیز از مقبولیتی خاص برخوردارست.


حسین عصمتی ـ هنرمند نگارگر و مجسمه ساز ـ که داوری رشته نگارگری جشنواره هنرهای تجسمی فجر امسال را عهده دار است، در ارتباط با جایگاه محمود فرشچیان در زمینه نگارگری ایران در گفت وگویی با ایسنا چنین می گوید: هر هنرمندی برای خودش یگانه است و هیچکس نمی تواند جایگاه آن هنرمند را به دست بیاورد و یا به آن نزدیک شود. فرشچیان نیز از آن جهت که هنرمند نگارگر ماست تحولاتی را در این هنر به وجود آورده و سبب گسترش یافتن این هنر شده است. همین طور فرشچیان برای جوانان انگیزه بوجود می آورد و بعضی اوقات از آنان حمایت معنوی و مادی می کند. او جایگاه خاص خودش را دارد و کسی نمی تواند به جایگاهش برسد.
او ادامه می دهد: در زمینه نگارگری افراد مطرح دیگری نیز داریم؛ هنرمندانی چون تاکستانی، مطیع و آقامیری از استادان پیشکسوت ما هستند اما به همین تعداد محدود شدند و هم اکنون از انگشتان دست هم تجاوز نمی کنند. ما هنرمندان پیشکسوتمان را با عنوان هنرمندان نسل اول می شناسیم اما خوشبختانه هنرمندان نسل دوم که ما نیز می توانیم در آن قرار بگیریم، تعداد قابل توجهی هستند و برای خودشان جایگاه و شیوه خاصی در تولید آثار هنری در زمینه نگارگری دارند.
عصمتی در ارتباط با عوامل دخیل در رسیدن محمود فرشچیان به جایگاه فعلی، چنین بیان می کند: این سوال نیازمند پژوهش است اما یکی از این دلیلهای، دریافت حمایت های معنوی در حوزه های مختلف بود. همین طور ایجاد فضای کار را می توان علت دیگری برای دیده شدن وی در نظر گرفت؛ برای مثال دعوت از فرشچیان برای طراحی ضریح امام حسین (ع) و امام رضا (ع) ایجاد فضای کار و به صورتی حمایت معنوی از ایشان بود و موجب ایجاد انگیزه برای کار می شد؛ بدین سبب اگر چنین امکانات، شرایط و فضایی برای دیگر هنرمندان فراهم گردد، گرچه خودشان نیز در ایجاد این فضا دخیل هستند، آنها نیز این توانایی را دارند تا آثارشان را بهتر و بیشتر نمایش دهند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، نقاشی های محمود فرشچیان با ترکیبی از عناصر سنتی و مدرن، سبک منحصر به فردی برای نگارگری ایرانی رقم می زند. می توان گفت او بنیان گذار مکتب شخصی و خاص خود در نگارگی است که ضمن پایبندی به مبانی نقاشی سنتی ایرانی، با استفاده از مهارتهای جدید و ترکیب آن با سه بعدنمایی غربی، تأثیر قابل توجهی در روند پیشرفت نقاشی ایرانی گذاشته است. آثار فرشچیان در بیش از صدها نمایشگاه فردی و جمعی در ایران و سایر کشورها به معرض نمایش گذاشته شده و شهرتی بین المللی را برای او و هنر ایران به ارمغان آورده است؛ به شکلی که موزه ها، کتابخانه ها و مجموعه داران شخصی بدنبال داشتن قطعه ای از آثار او هستند.
استقلال بخشیدن به نقاشی، استفاده از پرسپکتیو با نگاه به هنر غرب و نگاه ویژه به بازسازی مفاهیم دینی و عرفانی از شاخصه های اصلی آثار فرشچیان به شمار می روند. شاید در نگاه نخست آثار فرشچیان با سنت چند صدساله نگارگری ایران متفاوت به نظر بیاید، اما می توان نقطه های پیوند آنرا با هنر ایرانی خصوصاً هنرهای سنتی اصفهان، زادگاه فرشچیان باز یافت.
رابرت هیلن براند، استاد برجسته هنر اسلامی دانشگاه ادینبورگ انگلستان نیز درباره ی فرشچیان نوشته است: «محمود فرشچیان با پیشینه هنر ایرانی به خوبی آشناست، اما به شیوه غیرقابل تقلید خود نقاشی می کند که به هیچ روی با اسلوب های پیشین هنر ایرانی اشتباه نمی گردد. او روایتگر پیغام مستقل خویش است. بدین روال، نقاشی های وی بازتابی از جهان بینی کاملاً فردی اوست و تنها در وهله دوم، توان و ظرفیت جاودانی هنر ایرانی در بازآفرینی خود، برخورداری باردیگر از شکل های پیشین به شیوه های اعجاب انگیز، تمرکز بر جزئیات به روشی کمابیش ریزبینانه و تلفیق ایده های فراایرانی با جهان اندیشه ایرانی را به منصه ظهور رسانده است».
با تأسیس موزه فرشچیان در مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد، سازمان میراث فرهنگی کشور تصمیم گرفت تا فرصتی برای عموم هموطنان عزیز و هنردوستان جهان فراهم آورد تا از آثار این هنرمند بزرگ در یک مجموعه زیبا بازدید به عمل آورند. در این موزه بیش از ۷۰ اثر از آثار این هنرمند گردآوری شده است. همین طور طراحی های ضریح حضرت اباعبدالله(ع) و حضرت رضا (ع) به قلم ماندگار فرشچیان انجام شده است که بصورت افتخاری انجام داده است.
در ادامه گزارش ایسنا که به مناسبت زادروز این هنرمند تنظیم شده است، تعدادی از آثار او را می بینیم:
عصر عاشورا


منبع:

1401/11/05
12:23:20
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است