معاون گردشگری خبر داد:

آغاز نمایشگاه گردشگری تهران از فردا

آغاز نمایشگاه گردشگری تهران از فردا به گزارش آبی طرح، معاون گردشگری از پیشنهاد لغو روادید با ۵۰ کشور اطلاع داد و آنرا یکی از اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت مقابله با ایران هراسی اعلام نمود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، علی اصغر شالبافیان در نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین المللی گردشگری که از سه شنبه ۱۸ بهمن ماه به مدت چهار روز در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود، اظهار داشت: با عنایت به اتفاقات اخیر، اهمیت نمایشگاه سال جاری دو چندان است؛ در شرایطی که امکان برگزاری برخی نمایشگاه ها طی این مدت میسر نشد این نمایشگاه با استقبال مخاطبان روبرو شده است.
به قول او، این نمایشگاه در ۱۵ سالن و فضایی حدود ۶۷ هزار متر مربع برگزار می گردد. گردشگری موضوعی، همچون دسترس پذیر، سلامت، کشاورزی مهم ترین نگاههای نمایشگاه شانزدهم است. همینطور ۸۰۰ متر مربع از فضای نمایشگاه به گردشگری سلامت اختصاص پیدا کرده است.
معاون گردشگری اضافه کرد: تعداد مشارکت کنندگان خارجی در نمایشگاه سال جاری بیشتر از ۲۰۰ نفر از ۴۷ کشور است که قطر، عراق، ژاپن، اندونزی، تاجیکستان، قراقستان، مالزی، روسیه و ونزوئلا همچون کشورهایی هستند که غرفه دارند و عمان، تاجیکستان، امارات، سوریه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، لبنان، لیبی، الجزایر، چین، عراق و گرجستان هم در نمایشگاه حضور خواهند داشت.
شالبافیان همینطور به برنامه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای مبارزه با ایران هراسی، اشاره نمود و از پیشنهاد لغو روادید با ۵۰ کشور، اطلاع داد و اظهار داشت: بازارهای نوظهور زیادی وجود دارد که پتانسیل های جمعیتی و درآمد مناسبی را دارند، بعضی از این ها کشورهای همسایه هستند. این مورد به نهادهای ذی ربط عرضه شده است.
وی همینطور بیان نمود: با پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بند مشخص بودجه ای را برای مقابله با ایران هراسی پیشنهاد داده ایم که امیدواریم مصوب شود.
معاون گردشگری با بیان اینکه در بازارهای هدف تغییری به وجود نیامده است، اظهار نمود: بازارهای اروپا حتما باید مورد پیگیری قرار بگیرد. اگر بخواهیم گردشگری را ابزاری برای مقابله با ایران هراسی قرار دهیم از راه این کشورها صورت می گیرد. بدین منظور سال جاری در نمایشگاه «فیتور» با قدرت حضور پیدا کردیم. برخی کشورها هم که کم تر به آنها توجه شده، اما دارای ظرفیت خوبی هستند مانند هند را مورد توجه قرار داده ایم.
شالبافیان ضمن اشاره به اینکه در دستورالعمل تبصره ۱۸ چند رویکرد جدید و حمایتی لحاظ شده است، اظهار داشت: ۱۰ هزار میلیارد تومان برای حوزه گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته شده است. منابع صرفاً به تکمیل پروژه ها اختصاص پیدا نمی کند و بازساری، نوسازی و تجهیز را هم شامل می شود. همینطور خود پروژه امکان به وثیقه گذاشتن خواهد داشت.
معاون گردشگری افزود: منابعی برای تبصره ۱۸ به منظور تحریک تقاضا در نظر گرفته شده، اما هنوز ابلاغ نشده است.
او در رابطه با تشکیل صندوق حمایتی گردشگری با عنایت به ابهام های مطرح شده در رابطه با آن بخصوص بعد از آن که در لایحه بودجه به تبدیل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به صندوق توسعه گردشگری اشاره شده است، اظهار داشت: این صندوق باید مستقل باشد و ماهیت عمومی غیردولتی داشته باشد. همینطور استمرار آن مشارکت غیردولتی را می طلبد. همینطور هیچ منع قانونی برای داشتن دو صندوق ذیل وزارت خانه وجود ندارد؛ چونکه وزارت خانه دارای سه مأموریت جداگانه است. برپایه تصمیمی که در دولت گرفته و به مجلس عرضه شد صندوق کارکرد سه حوزه را به صورت مشترک در بر می گیرد.
شالبافیان در رابطه با تأمین منابع صندوق حمایتی اظهار نمود: منابعی در وزارت خانه وجود دارد و می تواند ظرفیت هایی را مهیا کند. همینطور در لایحه بودجه ۱۳۹۸ یکی از علل مطرح شده برای افزایش قابل توجه عوارض خروج از کشور پشتیبانی از زیرساخت های حوزه گردشگری بود که توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام گردید. عوارض خروج از کشور باید به صندوق پشتیبانی از گردشگری تزریق و باعث تقویت حوزه گردشگری شود.
مصطفی فاطمی ـ دبیر شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ـ ضمن اشاره به اینکه هر یک از استان ها با نگاهی خاص در نمایشگاه حضور دارند، به تشریح این رویکردها پرداخت و اظهار داشت: استان خوزستان پرنده نگری و دفاع مقدس، بوشهر گردشگری دریایی، هرمزگان گردشگری دریایی، سیستان و بلوچستان میوه های گرمسیری و خوراک و میراث فرهنگی، خراسان رضوی گردشگری مذهبی و زیارت، خراسان شمالی از مزرعه تا خوراک، سمنان کویر، قم مذهبی، گلستان دسترس پذیری معلولان و دیوار بزرگ گرگان، مازندران گردشگری تندرستی و سرمایه گذاری، گیلان خوراک، اردبیل پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی ۲۰۲۳، آذربایجان شرقی گردشگری ادبی، آذربایجان غربی گردشگری سلامت، زنجان گردشگری معدن، قزوین گردشگری آبی، فارس عشایر و گردشگری ادبی، یزد گردشگری ادبی بر پایه داستان و روایت و اسطوره ها، اصفهان گردشگری الکترونیک و دیجیتال مارکتینگ و تور مجازی، کرمان نهضت مقاومت، البرز گردشگری مجازی و خوراک های سنتی، چهارمحال و بختیاری گردشگری ماجراجویانه، کهکیلویه بویر احمد گردشگری روستایی و عشایری، مرکزی اکوتوریسم، لرستان گردشگری کشاورزی، همدان گردشگری کودک، کردستان گردشگری خلاق و موسیقی و سلامت، کرمانشاه میراث ملموس و خوراک، ایلام گردشگری روستایی و تهران پارک ها را تم اصلی خود قرار داده اند.
مریم جلالی، معاون صنایع دستی نیز درحالی که مقرر است برخی از سالن های این نمایشگاه به صنایع دستی اختصاص یابد، از تأمین اعتبار از محل تبصره ۱۸ به صورت وام با سود ۸ تا ۱۲ درصد با هدف تحریک تقاضا برای خرید صنایع دستی اطلاع داد که همزمان با این نمایشگاه اجرا خواهد شد.
نمایشگاه بین المللی گردشگری همزمان با صنایع دستی از سه شنبه ۱۸ بهمن ماه تا جمعه ۲۱ بهمن ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.
منبع:

1401/11/18
10:41:51
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است