روایتی از مراسم یادبود حسن ناهید

یاران در فراق او گریستند!

یاران در فراق او گریستند! آبی طرح: به گزارش آبی طرح، انسان هر کسی که باشد، در هر جایگاهی، دوستان و رفیقانی دارد؛ ولی وقتی که پیشه فرد هنر باشد، دایره دوستان او به واسطه ارتباطات کاری گسترش پیدا می کند. اما تنها زمانی این دوستی ها واقعی خواهد بود که مرام آن فرد همچون هنرمندان بزرگ باشد و «معرفت» خصوصیت بارز او باشد، آن زمان است که همچون «حسن ناهید» دوستانی واقعی خواهد داشت.


در موسیقی نسلی را داریم به نام «نسل طلایی موسیقی»؛ دیگر چندان از آنها باقی نمانده، یکی یکی رفتند. همین چند روز پیش حسن ناهید هم رفت. آنهایی هم که از آن نسل باقی مانده اند، گرد پیری بر محاسنشان نشسته، حتی نسل های جوان تر آنها هم دیگر جوان نیستند و کم کم پا به جای بزرگان خود خواهند گذاشت.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، آدمی زنده است به دوستان و رفیقان. این دوستان انسان هستند که در سختی ها و خوشی ها او را همراهی می کنند و تا پای مرگ همراه او می روند.


پیش تر هم گفته ایم، باز هم می گوییم، بزرگانی همچون حسن ناهید نه تنها در موسیقی خود نمونه بوده و هستند، بلکه در اخلاق شان هم همیشه زبانزد بوده اند.
به هر حال از آنجاییکه این اخلاقِ نیکو است که در آخر می ماند، دیدیم که چه جمعیتی برای بدرقه «حسن ناهید» آمدند؛ رفقایی که سالیان سال با او دوستی کرده بودند و حتی در سخت ترین شرایط برای دیدار آخر خویش را به او رساندند.


حالا بعد از سپردن حسن ناهید به خانه ابدی، باری دیگر دوستان و آشنایان او گرد هم آمدند تا یاد و خاطره او را گرامی بدارند و برای ساعاتی هرچند کوتاه در کنار هم به سوگ هم بنشینند.
زمانی که بعد از رفتن بزرگی گرد هم جمع می شویم، رسم اینست که هر نفر به نوبه خود از او یادی کند و یا اگر شعر یا قطعه ای موسیقی در دست هست، در ادای احترام به او اجرا نماییم.


البته که بطور قطع شایسته است در مراسم یک بزرگ موسیقی، ادای احترام به او با ساز و آواز همراه باشد و در مراسم ناهید هم همین گونه شد.


در یادبودی که به فاصله کوتاهی بعد از درگذشت «حسن ناهید» برای او برگزار شد، عده زیادی از اهل هنر و موسیقی در فرهنگسرای «ارسباران» گرد هم آمدند. از محمد اسماعیلی گرفته که باری دیگر باوجود دشواری قدم گذاشتن برای او به یاد دوست و رفیق قدیمیش به میان دیگر آشنایان آمد تا هوشنگ کامکار، علی اصغر شاهزیدی، عبدالحین مختاباد، بیژن بیژنی، کیوان ساکت، سالار عقیلی، وحید تاج، شاهو عندلیبی، معصومه مهرعلی و....


به هر حال در این مراسم هر کسی به نوبه خود، بگونه ای به این بزرگ موسیقی ادای احترام کرد؛ یکی مانند محمد اسماعیلی در حالیکه چشمانش اشک بار بود باری دیگر به صحبت از یار و رفیق قدیمی خود پرداخت، سالار عقیلی و شاهو عندلیبی دقایقی را به یاد و احترام ناهید ساز و آواز با نوای نی را اجرا کردند، کیوان ساکت دقایقی را تار نواخت، وحید تاج، رضا موسوی زاده (سه تار) و احسان لیوانی (نی) هم اجرایی را آمیخته با ساز ابدی ناهید به نمایش گذاشتند.


منبع:

1401/12/08
14:02:39
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آواز , شعر , فرهنگ , فرهنگسرا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است