طرح بیمه بیکاری هنرمندان سرانجام اجرائی می شود؟

طرح بیمه بیکاری هنرمندان سرانجام اجرائی می شود؟ به گزارش آبی طرح، مدیر عامل صندوق اعتباری هنر با تکیه بر این که در سال 1401 تعداد اعضا و خدمات ارائه شده رشد داشته بیان نمود: طرح بیمه بیکاری اعضای صندوق تهیه شده و در صورت تصویب در هفته جاری از سال آینده اجرایی می شود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سید مجید پوراحمدی - مدیرعامل صندوق اعتباری هنر- بامداد یکشنبه ۲۱ اسفندماه با حضور برخی همکارانش همچون مسلم کریمی، معاون اعضای صندوق و محمدعلی کاروان معاون سرمایه گذاری و اقتصاد هنر صندوق به تشریح عملکرد و آمار کارهای یک سال قبل این صندوق پرداخت.

وی در ابتدا بیان کرد: با اهمیت ترین موضوع فعالیت ما پشتیبانی از مجموعه هنرمندان و نویسندگان و روزنامه نگاران و فعالان عرصه قرانی است که در سال ۱۴۰۱ با روند اصلاح عضویت، کارگروه هایی در استانها به همراه دو نفر از کارشناسان خبره هنر تخصصی تشکیل شد تا کارها به درستی پیش رود. این کار در تهران با خانه های تخصصی درحال انجام هست و حاصل اینها اضافه شدن بیش از ۱۴ هزار عضو از سال قبل بود که الان بیش از ۹۷ هزار نفر عضو صندوق اعتباری هنر هستند. برخی هم به دلیلهای مختلف همچون فوت یا نداشتن فعالیت، از جمع صندوق خارج شدند که حدود دو هزار نفر می شوند.

وی افزود: ما حتی افرادی را که چند سال قبل فعالیت داشتند و به سبب شرایط خاص این سالهای اخیر امکان کار نداشتند خارج نکردیم و امکان ارائه مدارک هست. در بخش بیمه نیز امسال ۱۰ هزار نفر اضافه شدند و الان حدود ۵۴ هزار نفر بوسیله صندوق تحت پوشش بیمه هستند. حدود ۶۰ درصد بیمه افراد بوسیله صندوق پرداخت می شود که رقم ۲۴۰ میلیارد تومان برای آن از دولت گرفتن کردیم.

پوراحمدی با اشاره به این که بوسیله همین خدمات بیمه ای عده ای از اعضا بازنشسته می شوند، به معرفی انواع بیمه های ارائه شده بوسیله صندوق پرداخت و تصریح کرد که حدود سه هزار هنرمند و فعال کم بضاعت بطور رایگان تحت پوشش بیمه درمانی و هزار نفر در بیمه تامین اجتماعی هستند.

او در بخش تسهیلات با تأکید بر این که دریافت منابع صندوق از دولت در بودجه، فقط برای پرداخت بیمه اجتماعی و درمان و تکریم و مستمری است اظهار داشت: ما برای تسهیلات اختصاص اعتباری نداریم و آنچه به انجام می رسد به ابتکار کارهای درونی سازمان است. برای امسال ۱۴۹ میلیارد تومان با رشد ۳۰۶ درصد در این بخش عملکرد ثبت شده داشتیم. در بخش پرداختی های بلاعوض نیز با رشد ۳۳۱ درصدی بیش از ۱۵ میلیارد تومان خدمات دهیم که بیشتر شامل هزینه های درمانی یا مشکلات مسکن و بیمه ای برای دو هزار نفر بودند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر افزود: ما طرحی داشتیم که به آن افتخار میکنیم و آن هم طرح جوان سازی جمعیت و ازدواج و فرزندآوری بود. از مهر سال قبل ۱۵۵۱ نفر تسهیلات این طرح را استفاده کردند که شامل ۳۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان و پنج میلیون تومان پول بلاعوض بود.

وی افزود: علاوه براین ها ارائه یکسری خدمات ویژه را شروع کردیم همچون طرح نشان اعتبار هنر که دارندگان این نشان از مزایای آن استفاده میکنند همچون پرداخت ماهانه یک میلیون تومان و اگر بیمه نداشته باشند، ارائه رایگان خدمات بیمه ای در دستور کار قرار میگیرد. همین طور طرح میلاد با پرداخت ۵۰۰ هزار تومان در روز تولد اعضا در امتداد تکریم نامداران انجام شده و ادامه دارد.

او افزود: بتازگی آموزشهای رایگان در مناطق کم برخوردار توسط وزارت ارشاد انجام می شد و ما برای ایجاد کسب وکار مرکز مشاوره ای برای کسب و کارهای فرهنگی و هنری ابتدای سال آینده راه اندازی خواهیم کرد.

پوراحمدی در بخش دیگر با اشاره به این که در سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۳۵ میلیارد تومان خدمات حمایتی برای اعضا داشتیم، درباره ی کارهای هنر کارت اظهار داشت: سال آینده برنامه ویژه ای برای هنر کارت داریم همچون این که پس از شرایط پیش آمده و بروز مشکل برای اطلاع رسانی، نرم افزاری را آماده کرده ایم که خبرها در دسترس اعضا قرار گیرد. برای هنر کارت هم قراردادهای جدید برای ارائه خدمات درمانی و رفاهی بسته شده که در ایام آینده اطلاع رسانی می شود.

پوراحمدی در پاسخ به سوالی درباره ی مسکن اعضا اظهار داشت: یکی دو بار تفاهم نامه ای منعقد و جلساتی برگزار شده و بتازگی نماینده ویژه ای از جانب وزیر مسئول شده تا پیگیری ها با معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی دنبال شود. حدود ۱۲ هزار نفر از اعضای ما در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند و خارح از آن مسیر نیز درحال پیگیری هستیم تا از مسیر دیگری پیش برویم ولی به سبب حساسیت موضوع فعلا نمیتوان تا رسیدن به نتیجه قطعی اظهار نظر کرد.

وی در پاسخ به این که برخی هنرمندان از دریافت نکردن خدمات به خصوص بعد از شرایط چند ماه اخیر که به اظهارنظر و واکنش در این رابطه نسبت داده می شود و نیز درباره ی اختلال یا توقف در بیمه برخی اعضا که در دوران کرونا فعالیت نداشتند گله مند هستند، بیان کرد: ما اصلا تحت تاثیر فضای مجازی نیستیم و تمام خدمات ارائه شده ما و اعداد و ارقامش قابل رصد است اما بنظر می رسد برخی خدمات را، فقط واریزی نقدی می دادند در صورتیکه ما انواع خدمات را ارائه می نماییم. در دوران کرونا برای جبران شرایط، پنج مرحله واریزی داشتیم ولی پس از آن پرداخت های نقدی، موردی رخ داده است.
او اضافه کرد: ما هیچ هنرمندی را حتی کسانی که در سال های دور فعالیت داشته، از صندوق حذف نکردیم ولی افرادی را داشتیم که با جعل سند از میلیونها تومان خدمات بیمه ای صندوق بهره برده بودند که ۱۵۰ نفر تا حالا در این راه حذف شدند. البته شاید ۱۰- ۱۵ نفر به اشتباه حذف شدند که بلافاصله برگشت داده شدند. اما در کل با افزایش تعداد اعضا و خدمات در سال ۱۴۰۱ روبرو بودیم که این کار با وجود افزایش تعرفه بیمه اتفاق افتاده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره ی ارائه بسته های ویژه نوروز یا ماه رمضان اظهار داشت: دوست داشتیم چنین کاری صورت گیرد ولی منابع آنرا نداریم. آن بسته حمایتی ۳۵۰ میلیاردی هم که در سه بخش برای پشتیبانی از هنرمندان در دوران کرونا ارائه شد، به سبب همزمانی با برخی روزهای خاص مثل یلدا، مناسبتی برداشت شد ولی در رابطه با کرونا بود. البته برای ماه رمضان می خواهیم در طرح اکرام برای عده ای که مشکلاتی دارند اقداماتی انجام دهیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر همین طور در آخر خبر داد: برای سال آینده برنامه ریزی هایی برای بیمه بیکاری هنرمندان را در دستور کار گذاشتیم و می خواهیم، خودمان پیش دستی نماییم و دست کم بیمه بیکاری اعضا را از منابع داخلی صندوق تامین نماییم. این طرح اگر چهارشنبه پیش رو در هیات امنا تصویب شود از شروع سال آینده اجرا می گردد.
منبع:

1401/12/22
12:56:42
5.0 / 5
190
تگهای خبر: آموزش , اصلاح , بیمه , تخصصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است