احیاگر خط تعلیق

احیاگر خط تعلیق آبی طرح: اصفهان غفور اسکندری سخندری، صاحب کتاب نظم و نثر «رساله خط سُخن دَری» از نشر الیما و کتاب «نگار اندیش» از نشر کنکاش اصفهان است و به حق او را احیاگر خط تعلیق دانسته اند.تدریس در رشته های تعلیق، شکسته و نستعلیق در انجمن خوش نویسان ایران، تجربه حضور در نمایشگاه های مختلف فردی و گروهی در تهران، اصفهان، خوزستان، شاهین شهر و خیلی از شهرهای دیگر، همین طور رمزگشایی و خوانش کتیبه سردر مسجد گناباد پس از چند قرن توسط این استاد حاذق، تنها بخش کوچکی از کارهای غفور اسکندری در حوزه خوشنویسی و خصوصاً خط تعلیق است. او متولد سال ۱۳۵۳ در شهرستان ایذه است و از سال ۹۶ در استان اصفهان و شاهین شهر سکونت دارد.

یادداشت زیر تأییدی است بر کرامت استاد غفور اسکندری سخندری و مهارت وی در خط تعلیق.

حسین فیض آبادی، مدرس خط شکسته و تعلیق انجمن خوشنویسان ایران و مؤلف کتاب های آموزشی خط شکسته، در یادداشت خود درباره ی «غفور اسکندری سخندری» و احیای خط تعلیق توسط او، چنین آورده است:

پس از فراز و فرودهای بسیار و درخشش بزرگانی چون؛ خواجه ابوالعال، خواجه تاج سلمانی، خواجه عبدالحی منشی، خواجه اختیار منشی گنابادی، آقا محمدکاظم واله اصفهان و... خط تعلیق، خطِ ویژه ایرانیان در محاق خاموشی فرورفته و غبار فراموشی، این خط پررمز و راز را فراگرفته بود، به شکلی که زیبایی و کرشمه های سحرآمیز آن از دید هنر دوستان و هنرمندان پنهان مانده بود. ولی خوشبختانه سرنوشت این خط کهن به گونه دیگری رقم خورد و در گوشه ای از این سرزمین پاک و پرمهر، انسانی عاشق دل به تعلیق بسته و با تمام وجود، عاشقانه و بی ادعا، با تلاشی بی مثال و خستگی ناپذیر می کوشید تا افسونگری های تعلیق را به همه معرفی نماید.

غفور اسکندری سخندری، استاد برجسته خط تعلیق، شاعر و خوش نویسِ باذوقِ هم روزگار ما، مردی است از ایرانِ اهورایی و ایل بزرگ بختیاری که عمر شریف خودرا در امتداد احیاء این میراث باارزش صرف نموده است.

او نخست درس عاشقی و شیدایی را در زادگاه خود نزد اسماعیل ترکان، آموزگار مدرسه اش آموخت و سپس از محضر معلمانی چون؛ ایوب کیانی هفت لنگ، منوچهر امیرزاده، علی حسین صانعی، ایرج خواجوی و استاد حسین کی منصور استفاده نمود. اسکندری با اراده ای خاص و عزمی راسخ توانست در کلاس های آموزشی انجمن خوش نویسان ایران (تهران) شرکت نماید و دوره ممتازی خط نستعلیق را با استاد محمدرضا یزدانی بگذراند و چندی بعد در کلاس های فوق ممتاز استاد یدالله کابلی خوانساری (چهره ماندگار خوش نویسی) حاضر شود و بعد از چندی این مرحله را با موفقیت طی کند؛ و اما روح بلند و ذهن کاوشگر غفور اسکندری، هنرمندِ هم روزگار ما آرمان دیگری می جست و دل خویش به سودای تعلیق و جان را به طره های ترَسُل آویخته بود. القصه؛ غفور اسکندری با شور و شیدایی، کمر همت به برکشیدنِ خط تعلیق بست و مشتاقانه کوشید تا غبار فراموشی از چهره آن بزداید. او با وجود کمبود منابع و آثار قابل دسترس و نداشتن استاد مرتبط، به تنهایی قدم در این راه سخت و دشوار نهاد و بعد از سال ها تحقیق، نوشتن و پایمردی در راه رسیدن به هدف خود و تلاشی ریاضت گونه، توانست به دنیای پرراز و رمز این خط پیچیده وارد آید و با درکی درست از قواعد و قوانین آن و خلاقیت و طبع ظریف خویش آثار دل پذیر، فاخر و ارزشمندی را با قلم مانای خود خلق کند.

شیوه اش سرشار از حرکات روان و نرمش های خیال انگیزی است که ضمن پایبندی به سنت بزرگان قلم تعلیق، بسیار خلاقانه، بدیع و دل نواز است.

اشراف بی نظیر وی در قلم رانی و انجام اتصالات سخت و دشوار و ریتم سطور؛ چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

استاد غفور علاوه بر تسلط در اجرای دقیق کلمات، ایجاد فضاهای جدید و آرایش صفحه و خلق فرم های تازه، بدیع، چشم نواز و نیز استفاده از دانگ های مختلف قلم توانمندی خودرا نشان داده و آثار بی مثال را خلق نموده است.

بی شک این دستاورد درخشان از همت بلند، صفای دل و درون پرمهر و بی آلایش او سرچشمه گرفته است.

«داند آن کس که آشنای دل است

که صفای خط از صفای دل است»

نام استاد غفور اسکندری برای همیشه در آسمان هنر ایران چونان ستاره ای پرفروغ و درخشنده می مانَد و آثارش زینت بخش هنر خوش نویسی خواهد بود. «او آقای تعلیق ایران است»
اثری از استاد غفور اسکندری سخندری (احیاگر خط تعلیق)


منبع:

1401/12/29
13:04:24
5.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است