خاطره هایی از پوراحمد روزنامه نگار

خاطره هایی از پوراحمد روزنامه نگار آبی طرح: یادی از مهری ودادیان، خاطره ای از گزارش های پوراحمد برای کیارستمی و جام جهانی، اظهاراتی درباره ی سینمای کمدی، داوری مهرداد اسکویی در جشنواره مستند میلنیوم، گزارشی از تاخیر چندساله در ساخت سریال «حضرت معصومه(س)»، غافلگیری محمدعلی موحد در تولد صدسالگی، پارکینگ شدن محل کشف بانوی 7هزارساله تهران و اقدام عجیب تیم فوتبال «میلان» با موسیقی ایرانی گزیده ای از اخبار فرهنگی هنری روز دوشنبه یکم خردادماه بود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، روز دوشنبه یکم خرداد ماه به مناسبت تولد مهری ودادیان از او نوشتیم؛ این بازیگر سینمای ایران دوم خرداد در سال ۱۳۱۵ متولد شد و ۹ اسفند ماه سال ۸۹ دار فانی را وداع گفت. در سال ۸۷ ایسنا به بهانه روز مادر به عیادت مهری ودادیان رفت، در این عیادت دخترش هم حضور داشت، به بهانه سالروز تولدش بخشهایی از این مصاحبه را بازنشر کردیم.

خاطره ای از گزارش های پوراحمد برای کیارستمی و جام جهانی
گزارشی هم از کیومرث پوراحمد داشتیم که یکی از بنیانگذاران مجله فیلم دوران روزنامه نگاری این کارگردان را برایمان روایت کرد. همین طور پوراحمد سال ها پیش در مصاحبه ای اشاره نمود که در دوره ای پیش از ورود به سینما در روزنامه ها و مجلات کار کرده و نقد و یادداشت های سینمایی نوشته است. او پس از انقلاب کارش را با نقدنویسی به ویژه در ماهنامه فیلم شروع کرد و با انتشار مجله فیلم امروز در آن نشریه هم مطالب متنوعی نوشت. او سال ۱۳۵۳ با دستیاری در مجموعه تلویزیونی «آتش بدون دود» فعالیتهای تصویری و سینمایی اش را شروع کرد.

تماشاگران سینما کمدی را پس می زنند؟
مدیر پردیس سینمایی آزادی نیز ضمن اشاره به اینکه جدول اکران سینماها تا آخر سال با تعداد زیادی فیلم کمدی وضع خوبی خواهد داشت، از ادامه این شرایط و احتمال پس زدن مخاطب ابراز نگرانی کرد.

داوری مهرداد اسکویی در جشنواره مستند میلنیوم
مهرداد اسکویی ـ مستندساز ایرانی امسال به عنوان یکی از اعضای هیات داوران جشنواره بین المللی «میلنیوم مستند در مقابل جاذبه» در کشور لهستان حضور یافت. بیستمین جشنواره بین المللی مستند «میلنیوم مستند در مقابل جاذبه» از تاریخ ۱۱ تا ۲۱ می (۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت) در کشور لهستان انجام شد و مهرداد اسکویی سینماگر ایرانی به عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش اصلی این رویداد حضور یافت.

«می دسامبر» در صدر آرای منتقدان کن
جشنواره فیلم کن هم در حالی به نیمه راه خود رسیده است که فیلم «می دسامبر» ساخته جدید «تاد هینز» تا حالا بالاترین نمره را در جدول منتقدان اسکرین در این رویداد سینمایی دریافت کرده است. همین طور فیلم «مگس های سیاه» از «ژان استفن ساوار» با بازی «شان پن» با امتیاز ۱.۳، تا به اینجای جشنواره کن کمترین اقبال را از طرف منتقدان سینمایی دریافت کرده است.

تاخیر چندساله در ساخت سریال «حضرت معصومه(س)» از کجاست؟
چند سالی است که همزمان با میلاد حضرت معصومه (س)، خبرهایی در خصوص تولید سریالی با موضوع زندگی این دختر ممتاز در خاندان عصمت و طهارت، از طرف سازندگان اعلام می شود اما در عمل اتفاق خاصی را شاهد نیستیم. با این همه بتازگی تلویزیون از این مجموعه تاریخی نمایشی، به عنوان سومین سریال الف ویژه در دستور ساخت بعد از سریال های «سلمان فارسی» و «موسی(ع)» یاد کرده و این اتفاق را به حمایت های ویژه منوط دانسته است.

غلط های مصطلحی که غلط نیستند!
مدتی است، در عرصه ادبیات سوژه ای با عنوان غلط های مصطلح را دنبال می کنیم؛ غلط های مصطلح در حقیقت عبارت ها و واژه های اشتباهی هستند که با توجه تکرار زیاد در بین عامه مردم درست تلقی می َشوند. این دفعه گفت وگویی با علی اشرف صادقی ـ زبان شناس و استاد دانشگاه ـ داشتیم که در اینباره معتقد است: کلمات بسیاری وجود دارد که سعدی و حافظ و مولوی بصورت دیگری به کار برده اند و امروزه در نتیجه تحول زبانی بصورت دیگری به کار می رود و ما نمی توانیم تلفظ های امروز را به زور به تلفظ های قرن هفتم برگردانیم، اصلا نمی شود برای اینکه عامه مردم این طور تلفظ می کنند. عده ای آمدند و آنها را غلط های مصطلح خواندند. اگر منظور این است که تلفظ قدیمی تر صحیح است و تلفظ جدیدتر غلط پس ما نرم و برف را هم باید بگوییم تلفظ جدیدتر است و غلط. اما این طور نیست برای اینکه آنها جا افتاده اند و تلفظ قدیمی از بین رفته است.

توهم توطئه ر تولد صدسالگی محمدعلی موحد
همین طور روز دوشنبه (یکم خرداد ماه) فرهنگستان زبان و ادب فارسی محمدعلی موحد را برای تولد صدسالگی اش غافلگیر کرد. او نیز در واکنش شوخ طبعانه ای به این مساله اظهار داشت: در صدسالگی تازه فهمیدم نظریه توطئه که می گویند یعنی چه، کاش به من گفته بودید که مقرر است تولد بگیرید. بامداد با تاخیر رسیدم و خیال می کردم برای کار اداری دیر کرده ام، اگر می دانستم تولدم است از شب گذشته می آمدم این جا می خوابیدم!
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از راه اندازی «خانه اقوام» با هدف معرفی شایسته اقوام مختلف ایرانی در فرهنگسرای نیاوران آگاهی داد.

محل کشف بانوی ۷هزارساله تهران پارکینگ موتور شد!
بعد از گذشت حدود هشت سال از کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله از خیابان مولوی تهران، دیرینه شناس جوانی که کنجکاوی و مدوامت او منجر به این کشف مهم شد، به ایسنا خبر داد: محل کشف این بانوی هفت هزارساله، برخلاف وعده ها، نه فقط به سایت موزه شهری تبدیل نشد، بلکه سطح آن پوشانده و پارکینگ موتورسیکلت ها شده است.

«قله شاهوار» در خطر است
همین طور هانی رستگاران ـ پژوهشگر میراث فرهنگی و ثبت میراث ملی ـ در گفت و گو با ایسنا، درباره ی «قله شاهوار» به عنوان میراث طبیعی ایران که در خطر است، توضیحاتی ارائه داد. «قله شاهوار، میراث طبیعی ایران که در استان سمنان قرار گرفته، یکی از مهم ترین زیستگاه های قوچ اوریال است که انفجارهای گوناگون برای استخراج سنگ «بوکسیت» و جاده کشی های متعدد، علاوه بر تخریب پوشش گیاهی و زیستگاه جانوران، فرسایش خاک و افزایش ریزگرد، احتمال سیل و آلودگی آب را در این منطقه بالا برده و به افزایش تصادف های جاده ای منجر گردیده است.»

چرا سهم ایران از حج کم است؟
در ادامه، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دلیل محدود اندک سهمیه حج ایران و انتظار طولانی مدت برخی زوار که به ۳۰ سال می رسد را توضیح داد. عربستان، اندونزی، پاکستان، هند، بنگلادش و نیجریه، به ترتیب بیشترین سهمیه حج را دارند و ایران با ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر سهمیه حج بعد از این کشورها قرار گرفته است.

اقدام عجیب تیم فوتبال «میلان» با موسیقی ایرانی!
دست آخر این که، حساب رسمی باشگاه فوتبال «آ. ث. میلان» در اینستاگرام طی اقدامی جالب از یک موسیقی اصیل ایرانی و البته قدیمی بر روی ویدیوی گل های تیمش مقابل تیم «سمپدوریا» در شب پیروزی پنج بر یک بهره برده است. موسیقی که باشگاه فوتبال «آ. ث. میلان» در ویدیوی اخیر خود کار کرده است، اثری از آقا موسی خان معروفی (پدر جواد معروفی) است؛ فردی که گفته می شود ردیف های ایرانی را زنده کرده است.
پیشنهادهایی برای خواندن:
از حمایت اسکورسیزی از آزادی بیان تا حماقت ترامپ
گران ترین هنرمند زن جهان کیست؟
جنجال «ونسان ون گوگ» در تابلوی شهری
تبعات ورود هوش مصنوعی به موسیقی/ اثر «شجریان» با صدای «بیلی آیلیش»!1402/03/03
14:32:37
5.0 / 5
78
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است