خودنگاره هایی که اندازه نقاش ها مشهورند

خودنگاره هایی که اندازه نقاش ها مشهورند آبی طرح: در طول تاریخ هنر، خودنگارگری همیشه یکی از موضوعات محبوب هنرمندان بوده است. در بعضی از موارد، خودنگاره ها تنها تصاویر بجای مانده از چیره دست ترین نقاشان جهان است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از مدرن مت، خودنگارگری که فراتر از سبک خاصی است، در هر جنبش اصلی، از رنسانس ایتالیایی الهام گرفته تا دوره پست مدرن و معاصر، رایج بوده است.
با در نظر گرفتن این نکته که هنرمندانی همچون «رامبرانت»، «پیکاسو»، «فریدا کالو»، «نورمن راکول»، «کلود مونه» و «وینسنت ون گوگ» در این کار اهتمام می ورزیدند، محبوبیت خودنگاره را می توان دریافت. و بااینکه به نظر نمی رسد که هنرمندان قدیمی مانند «میکل آنژ» و «رافائل» وجه اشتراک قابل توجهی با هنرمندان مدرن مانند «اندی وارهول» و «یایویی کوساما» داشته باشند، اما علاقه به خلق خودنگاره درنهایت همه آنها را به یک نقطه مشترک می رساند.
در گزارش، «نقاش های مشهور چه شکلی بودند؟» برخی از مشهورترین خودنگاره های برجسته ترین هنرمندان جهان را تماشا کردید و در ادامه با تعداد بیشتری از این خودنگاره ها آشنا خواهید شد:

«اندی وارهول»


«اندی وارهول»، هنرمند آمریکایی و یکی از چهره های کلیدی جنبش «پاپ آرت» است که چندین اثر هنری معروف و محبوب را خلق کرده است. از مشهورترین آثار هنری او می توان به پرتره های چند رنگ و تکرارشده او اشاره نمود. «وارهول» که این خودنگاره را در سال ۱۹۶۶ خلق کرد، آثار هنری را با تصویر افراد مشهوری مانند «مرلین مونر» و «الیزابت تیلور» در همین سبک خلق کرده بود.
در سال ۲۰۲۲ میلادی پرتره «مریلین مونرو» اثر «اندی وارهول» به قیمت ۱۹۵ میلیون دلار به فروش رسید و رکورد جدیدی برای هنر قرن بیستم و آثار هنرمندان آمریکایی رقم خورد.

«چاک کلوز»


«چاک کلوز» که یک هنرمند آمریکایی فوتورئالیست آمریکایی بود با پرتره های عکاسی بزرگ شهرت یافت. این هنرمند در سال ۱۹۶۸ میلادی خودنگاره رئال بزرگی را با عنوان «خودنگاره بزرگ » خلق کرد.

«لوسین فروید»


«انعکاس» (۱۹۸۵) که خودنگاره ای از «لوسین فروید» نقاش بریتانیایی است، سبک خاص این هنرمند را به خوبی به نمایش می گذارد. این تابلو نقاشی که در آن لایه های ضخیم رنگ مشهود است، نمایان گر سبک منحصربفرد «لوسین فروید» در خلق پرتره است.

«گرهارد ریشتر»


مجموعه بزرگ آثار هنری «گرهارد ریشتر»، هنرمند آلمانی به سبب دربرگرفتن سبک های متنوع تحسین برانگیز است. او علاوه بر آثار انتزاعی، پرتره هایی نیز تولید می کند که بااینکه نقاشی شده اند، اما شبیه تصاویر تار به نظر می رسند. یک نمونه مهم این سبک، تابلو Selbstportrait (۱۹۹۶) است که درحقیقت خودنگاره ای از «ریشتر» است که این هنرمند را حین نگاه کردن به زمین به تصویر می کشد.
«گرهارد ریشتر» به عنوان یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان معاصر آلمانی و از گرانترین نقاشان زنده جهان شناخته می شود که رکورد حراجی ها را بارها شکسته است. هنرمندی که سبک انتزاعی را در زمره ارزشمندترین آثار جهان جای داد و آثارش را بر دیوار موزه ها و موسسات مطرح جهان می توان تماشا کرد. اگر قرار باشد لیستی از مهم ترین هنرمندان معاصر آلمان و جهان را تهیه نماییم، بی گمان «گردهارد ریشتر» را نمی توان از قلم انداخت، چونکه نام «ریشتر» بارها به لیست گرانترین هنرمندان معاصر جهان راه یافته است. برای مثال، تابلو نقاشی «تصویر انتزاعی ۴ - ۸۰۹ » در سال ۲۰۱۲ به قیمت ۳۴.۲ میلیون دلار به فروش رسید.

«یایویی کوساما»


«یایویی کوساما»، هنرمند خلاق ژاپنی است که یکی از محبوب ترین هنرمندان معاصر شمرده می شود. با آنکه آثار هنری چیدمان او شهرت بیشتری دارند، اما «کوساما» در نقاشی کردن نیز مهارت دارد. این خودنگاره که در سال ۲۰۱۰ با رنگ اکریلیک خلق شده است، پالت رنگ روشن «کوساما» و به کارگیری الگو را نشان میدهد.
«یایو کوساما» که در سال ۱۹۲۹ متولد شد، کار خودرا از بیش از ۶۰ سال قبل شروع کرد. با این وجود، جهان فقط چند سال پیش با او آشنا شد. حالا بنظر می رسد برگزاری نمایشگاه های مختلفی در سرتاسر جهان، روش خوبی برای جبران زمان از دست رفته باشد. در سال ۲۰۱۷، «کوساما» یک موزه کامل را در توکیو افتتاح نمود که به آثار خال خالی او اختصاص داشت. «کوساما» خلق آثار هنری با مواد اولیه متفاوتی را تجربه کرده است و سبک های مختلفی همچون سورئال و پاپ آرت را امتحان کرده است.

«یان وان آیک»
«وان آیک» در تابلو «پرتره آرنولفینی» که مشهورترین اثر هنری اوست، یک تاجر ثروتمند ایتالیایی و همسرش را به تصویر کشیده است. در نگاه اول این تابلو فقط یک نقاشی ساده از پرتره دو نفر است، اما با نگاه دقیق تری به نقاشی می بینیم که انعکاس «وان آیک» در تابلوی مرکز نقاشی مشخص است.

«رافائل»
«مکتب آتن» که یک فرسکو مشهور از «رافائل» نقاش ایتالیایی رنسانس است، بیشتر به عنوان اثر هنری شناخته می شود که بزرگان فلسفه یونان باستان را به تصویر کشیده است. علاوه بر این شخصیت های بزرگ، چهره خود «رافائل» نیز در گوشه سمت چپ این نقاشی به چشم می خورد.
«رافائل سانتسیو» که بیشتر با نام «رافائل» شناخته می شود، امروزه در زمره نقاشان چیره دست قرار می گیرد. «رافائل» در سال ۱۴۸۳ چشم به جهان گشود. او هنر نقاشی کشیدن را از پدر خود که در آن زمان نقاش دربار «دوک اوربینو» بود آموخت. «رافائل» یکی از بالاترین طراحان در تاریخ هنر غرب محسوب می شود. او «کارتون» هایی (طراحی ) را برای فرشینه و شیشه های رنگی طراحی کرد. او همین طور به عنوان معمار برجسته ای شناحته می شد. طراحی کلیسای «سن پیترو» واقع در «واتیکان» یکی از اثار کارنامه معماری اوست.
با آنکه «رافائل» در سن ۳۷ سالگی درگذشت، اما این معمار و نقاش ایتالیایی کارنامه پرباری را از خود بجای گذاشت.

«دیه گو ولاسکز»
تابلو نقاشی «ندیمه ها» که توسط «دیه گو ولاسکز» هنرمند عصر طلایی اسپانیا در سال ۱۶۵۶ میلادی خلق شد، دربار سلطنتی مادرید را به تصویر می کشد. ولاسکز با زیرکی خودرا پشت سر «مارگاریتا» و خدمتکارانش به تصویر کشیده است. «ولاسکز» در این نقاشی درحالی دیده می شود که پالت و قلم موهایش را به دست دارد و در کنار سه پایه ایستاده است. «ندیمه ها» در کاخی واقع در مادرید خلق شد. اغلب اعضای دربار که در این تابلو نقاشی به همراه «مارگاریتا» و دو ندیمه ملکه به تصویر کشیده شده اند قابل شناسایی هستند. در این تابلو نقاشی همین طور خود «ولاسکز» درحالی که تابلو نقاشی بزرگی را نقاشی می کند و دو کوتوله، دیده می شود. نام زن و مردی که در پشت سر ایستاده اند و همین طور نام مردی که در خارج از اتاق بر روی پله ها ایستاده است نیز شناسایی شده است. در آینه نیز صورت «فیلیپ چهارم» و «ماریانا» ی اتریشی یعنی والدین دختربچه ای که در مرکز تابلو دیده می شود، نقاشی شده است. این دو در حال تماشای اتفاقی بودند که در اتاق می افتاد.
این نقاشی در ابعاد ۳۱۸ در ۲۷۶ سانتی متر خلق شده است.
«دیه گو ولاسکز» یکی از هنرمندان مهم اسپانیا و یکی از نقاشان برجسته «عصر طلایی اسپانیا» بود. این هنرمند که متولد « سویل» بود از همان دوران کودکی استعداد هنری خودرا نشان داد. در سال ۱۶۲۲ میلادی، نقاش محبوب دربار پادشاه «فیلیپه چهارم» درگذشت و به «ولاسکز» که در آن زمان به اسم و رسمی رسیده بود، فرمان داده شد که برای ورود به دربار اقدام نماید و پرتره خلق کند. بعدها این هنرمند جوان در سال ۱۶۲۴ میلادی به مادرید نقل مکان کرد و به نقاش رسمی دربار تبدیل شد.
منبع:

1402/06/03
08:58:27
5.0 / 5
212
تگهای خبر: اثر هنری , تصویر , طراح , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است