آنچه در فرهنگ و هنر گذشت

آنچه در فرهنگ و هنر گذشت به گزارش آبی طرح، انتشار جدید ترین پروانه ساخت های غیرسینمایی، اکران تفریق در شبکه نمایش خانگی، سرنوشت جوایز فجر، یک انتصاب تازه در جشنواره تئاتر فجر، سرنوشت آخرین سریالِ کیانوش عیاری، آماری از تعداد بیننده سریال های درحال پخش، پاسخ در رابطه با مسائل و حاشیه های کتابخانه ملی، حضور علیرضا قزوه و  سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در ایسنا، نگرانی از شکسته شدن حریم پاسارگاد و آمار سفرهای اربعین از اخبار فرهنگی هنری هفتم شهریورماه بود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، روز سه شنبه هفتم شهریورماه، شورای صدور پروانه ساخت آثار غیرسینمایی با ساخت سه عنوان فیلم کوتاه داستانی، دو عنوان فیلم بلند داستانی و دو عنوان فیلم مستند غیرسینمایی موافقت نمود.
این در حالی بود که خبر رسید، فیلم سینمایی «تفریق» بعد از انتشار غیرقانونی، بدون اکران در سینماها به شبکه نمایش خانگی می آید.

گزارشی از تعداد سینماهای فعال در ۴ دهه اخیر
یک گزارش آماری از تعداد سینماهای فعال در چهار دهه اخیر داشتیم؛ با وجود آنکه خیلی از سینماهای قدیمی در چند سال قبل تخریب شده یا تغییر کاربری پیدا کرده اند، یکی از موضوعات قابل بحث در حوزه زیرساختی سینما تعداد سالن های سینماست؛ جایی که عده قابل توجهی از کارشناسان فرهنگی و سینمایی معتقدند سینماسازی باید گسترش یاید و از آن سو عده ای دیگر اعتقاد دارند که با عنایت به میزان کم مخاطب و فیلمهای تولیدی، نیازی به افزایش سالن ها نیست.

انتشار فراخوان جشنواره فیلم فجر همزمان با روز ملی سینما
در ادامه اعلام گردید که فراخوان چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر ۲۱ شهریورماه همزمان با روز ملی سینما منتشر می شود.

بخشی از جوایز فجر هنوز اهدا نشده
حدودا نزدیک به هفت ماه از برگزاری جشنواره فیلم فجر و معرفی برگزیدگان این رویداد می گذرد که خبر رسیده بخشی ازجوایز این رویداد که بوسیله ی یک شرکت خودروسازی وعده داده شده بود اخیرا اهدا شده اما همچنان بخشی از جوایز که در ارتباط با دیگر شرکت خودروسازی می شود، اهدا نشده است.

یک انتصاب در جشنواره تئاتر فجر
پس از اضافه شدن بخش دانشجویی به چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر، مهدی حامدسقایان دبیر این دوره از جشنواره طی حکمی، حسین عبدالهی را بعنوان مدیر بخش دانشجویی این دوره از جشنواره انتخاب کرد.
حمید جبلی و ایرج طهماسب در یک قاب
آغاز فیلمبرداری فیلم کوتاه «سرنوشت»، مستند «چمدان آبی» در مرحله پیش تولید، برگزاری کارگاه چهار فصل تئاتر، معرفی دبیر المپیاد فیلم سازی نوجوانان همچون دیگر خبرهای سینما و تئاتر بود.
بیم و امید جشنواره ونیز در ۸۰ سالگی

چه سرانجامی در انتظار آخرین سریالِ کیانوش عیاری است؟
پس از گذشت چند ماه از تصمیم تلویزیون نسبت به پخش سریال «۸۷ متر» در شبکه نمایش خانگی و عرضه آن از یکی از پلت فرم ها، هنوز از این اتفاق خبری نیست و این که چه سرانجامی در انتظار آخرین سریالِ کارگردان باسابقه سینماست، دقیقاً مشخص نمی باشد. پیگیری های خبرنگار ایسنا از اغلب پلت فرم های پرمخاطب هم درمورد پخش سریال کیانوش عیاری حکایت از آن دارد که تابحال رایزنی از جانب تلویزیون با این پلت فرم ها صورت نگرفته و با این اوصاف «۸۷ متر» دومین سریال پس از «سرزمین کهن» است که توسط یکی از کارگردانان باسابقه برای تلویزیون ساخته شده و با سرنوشت نامعلومی روبه روست.

آمار تعداد بیننده های سریال های درحال پخش
در ادامه، مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما اخیرا با عرضه گزارشی، آمار تعداد بیننده سریال های درحال پخش تلویزیون را اعلام نمود که بر مبنای آن «بازپرس» با ۲۲.۵ درصد بیننده در بین پاسخگویان این نظرسنجی پرمخاطب ترین سریال سیما شده و توانسته رضایت ۸۳.۹ درصدی تماشاگران را از آن خود کند.

مدیر شبکه پنج: استعفایم صحت ندارد
مدیر شبکه پنج سیما هم مطالب منتشرشده در خصوص استعفایش را نادرست خواند.
سریال نرگس آبیار به انتشار نزدیک شد

پاسخ در رابطه با مسائل و حاشیه های کتابخانه ملی
همینطور رییس کتابخانه ملی و معاونانش در نشست خبری که سه شنبه هفتم شهریورماه در محل اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد، در رابطه با عملکردشان در دو سال گذشته گفتند؛ افزایش بودجه و خرید تجهیزات، شیفت شب، وضعیت بایگانی راکد، آبگرفتگی اسناد و دیجیتال سازی اسناد از موضوع هایی بود که در این جلسه عنوان شد.

بزرگداشت کورش صفوی
مراسم یادبود و بزرگداشت کورش صفوی، زبان شناس، مترجم و استاد دانشگاه علامه طباطبایی که اخیرا دار فانی را وداع گفت، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

فراخوان لالایی «گهواره» منتشر شد
در ادامه، فراخوان ملی لالایی با عنوان «گهواره» که پیش درآمدی برای اولین دوره آموزش تخصصی لالایی عنوان شده است، منتشر گردید.

رشد ۳۰۰ درصدی تولید مستند در دو سال ابتدایی دولت سیزدهم
همینطور سیدامیر حسین قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران همزمان با هفته دولت با حضور در ایسنا اقدامات زیرساختی و عملکردی این بنیاد را در قسمت فرهنگی شرح داد.

نشست «محرم در نظرسنجی های ایسپا»
در این روز همچنین نشست «محرم در نظرسنجی های ایسپا» با حضور جبار رحمانی عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی وزارت علوم و سجاد صفارهرندی رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی در محل ایسپا برگزار شد.
نتایج نظرسنجی ایسپا در رابطه با محرم

با صدا و سیما سلبریتی موسیقی شده اند و حالا دستمزدهای گزاف می خواهند!
همینطور علیرضا قزوه مدیر مرکز موسیقی، شعر و سرود صدا و سیما در نشستی در ایسنا در رابطه با موضوعات مختلفی همچون کپی رایت، موسیقی فیلم، موسیقی کودک، سرود و... صحبت کرد که در این لینک می توانید مشروح این گفتگو را بخوانید.
این مرد ردیف موسیقی ایرانی را زنده کرد

چند اثر هنری در دولت سیزدهم مجوز خروج از کشور گرفت؟
اداره کل هنرهای تجسمی بمناسبت هفته دولت، گزارش عملکرد خویش را از زمان شروع به کار دولت سیزدهم تا پایان مرداد سالجاری عرضه کرد که بر مبنای آن این اداره کل، مجوز خروج از کشور ۳ هزار و ۸۳۹ اثر هنری را صادر کرده است.
مرتضی ممیز در رابطه با آثار شباهنگی چه گفته بود؟
چرا همه «ون گوگ» را می شناسند؟

نگرانی از شکسته شدن حریم پاسارگاد
در ادامه، یک فعال میراث فرهنگی از فعالیت معدن و دیوارکشی در نزدیکی پاسارگاد، درحالی که حریم این میراث جهانی نقض شده است، ابراز نگرانی کرد.

مرمت خانه پدری شهریار، قلعه بابک و ۳۰ اثر تاریخی دیگر
معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هم از مرمت بیشتر از ۳۰ اثر تاریخی در شش ماه نخست سال ۱۴۰۲ اطلاع داد و اظهار داشت: تعدادی بنای شاخص مانند مسجد جامع تسوج سراب و قلعه بابک کلیبر که جزو مطالبات مردمی بودند، مرمت، ساماندهی و حفاظت اضطراری می شوند.
همینطور پسربچه ای در آلمان یک سکه نقره رومی را در مدرسه کشف کرد.

آمار سفرهای اربعین اعلام شد
در نهایت اینکه سیدعباس حسینی در نشست شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از ثبت نام بیشتر از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سامانه سماح تا روز دوشنبه اطلاع داد و اظهار داشت: نزدیک به دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این افرد با پرداخت حق بیمه ثبت نام خویش را قطعی کرده اند.
ترکیه رکورد شکست1402/06/09
13:32:17
5.0 / 5
236
تگهای خبر: آموزش , اثر هنری , استاد , بنیاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است