نمایشگاه ‏فرش معاصر ایرانی

نمایشگاه ‏فرش معاصر ایرانی به گزارش آبی طرح نمایشگاه آثار «میرمولا ثریا» با عنوان «صوف» با آثار نقاشی و طراحی با فرش معاصر ایرانی، جمعه ۲۱ مهرماه ‏افتتاح می گردد. ‏


به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، آثار «میرمولا ثریا» با عنوان «صوف» كه شامل نقاشی و طراحی با ‏فرش معاصر ایرانی است، جمعه ۲۱ مهرماه در گالری خاك افتتاح می گردد.
گفته می شود؛« این نخستین بار است كه یك هنرمند، فرش را به مثابه ‏بوم نقاشی در نظر گرفته و آثاری خلق كرده است كه گرچه می توان آنها را دست بافت در نظر گرفت، اما در واقع این آثار ‏برخوردی معاصر و هنری با فرش ایرانی است.
از همین رو آثار را می توان نقاشی هایی در نظر گرفت كه می توانند به دیوار ‏آویزان شوند و یا به عنوان حجم روی زمین قرار بگیرند. »
در این نمایشگاه قریب به ۳۰ اثر بافته شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۶۰ تا ۲۰۰ در ۳۰۰ سانتیمتر وجود دارد و همینطور بالغ بر ۱۵ اثر ‏طراحی به نمایش در می آید. ‏
میرمولا ثریا درباره ی نمایشگاه اش نوشته است:
«در ابتدا اینچنین بوده است كه دستبافت های عشایری و نقوش روی آن، منعكس ‏كننده نحوه زندگی، طبیعت پیرامون و آرزوهای آن روزهای بافنده بوده است. بعدها آنچنان می گردد كه شهر نشینی و تجارت، ‏خیال كوچ نشین را آلوده می كند و خیال رهای هنرمند بافنده، اسیر كسب و صنعت شهری می گردد.
خیال سیال بافنده از دست می ‏رود و تصورات و نیازهای اشراف نقش بند بافته ها می گردد. نقوش ساده، هندسی و ابتدایی از گیاهان و حیوانات كه تجلی تعابیر ‏فردی انسان كوچ نشین از پیرامونش بوده كم كم به نقوش پرگو، پیچیده، غیر واقع بدل میشود و دیگرهرگز آن رویكرد بی واسطه ‏بافنده پدیدار نمیگردد.
آنچه بعدها می بینیم البته صنعتی است والا كه خیال سفارش دهنده را به شكوه و تمامیت اجرا می كند. ‏
این روزها بیشتر بر فی البداهه گی تصویر و طرح تمایل دارم. از تكرار مكررات و آذین كلیشه های سنتی كه وام دار فرهنگ ‏ایستا است، پرهیز دارم. به امروزم نگاه می كنم، به اطرافم و آنچه بر من می گذرد. نقوش در بافته هایم، گاهی ریشه در قصه ای ‏دور دارد كه تا امروز به دنبالم است و گاهی حادثه ای است كه در كمینم است و بی خبرم. به آن، به بافته، آنگونه نگاه میكنم كه ‏زمینی است كه میبایست خیال را در ان كاشت. ‏
سالهای زیادی بر آن رفت تا از سنت گذشته بدانم و باز بدانم كه چگونه این هنر آزاده و پویا به صنعتی اسیر، جامد و تكرار پذیر ‏بدل گشت. بر این باورم كه خیال را باید آزاد كرد و ان موقع است كه بافته، به هر گونه كه باشد گستره و جولانگاهی خواهد بود ‏برای تجلی اندیشه هنرمند امروز. ‏»
میرمولا ثریا متولد ۱۳۵۷ رامسر است. وی كارشناسی ارشد خویش را در رشته صنایع دستی از دانشگاه میراث فرهنگی تهران و ‏كارشناسی ارشد طراحی فرش دست بافت را از دانشگاه آزاد اصفهان دریافت كرده است. وی تا كنون بیش از ۸ نمایشگاه انفرادی ‏در آمریكا، لبنان، كویت، دبی، ایران برگزار كرده است.
افتتاحیه نمایشگاه «صوف» جمعه ۲۱ مهرماه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در گالری خاك واقع در خیابان شریعتی، دو راهی قلهك، ‏خیابان بصیری، كوچه ژیلا، گلاك ۱ برگزار می گردد. ‏
این نمایشگاه تا ۸ آبان هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای عموم است. گالری خاك شنبه ها تعطیل است. ‏


 

1396/07/19
13:56:35
5.0 / 5
4669
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است