با خبر اجرا در كانادا؛

انتشار تازه ترین آلبوم هوشنگ کامکار

انتشار تازه ترین آلبوم هوشنگ کامکار آبی طرح: خاطرات جوانیم عنوان تازه ترین اثر موسیقایی هوشنگ کامکار آهنگساز و مدرس موسیقی ایرانی است که اخیرا در چارچوب ۶ قطعه پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.به گزارش آبی طرح به نقل از مهر، آلبوم «خاطرات جوانیم» با آهنگسازی و تنظیم هوشنگ کامکار منتشر گردید. این آلبوم شامل ۶ قطعه است که برای ارکستر سمفونیک و سازهای ایرانی نوشته شده است.
در این آلبوم ارسلان کامکار بعنوان نوازنده ویولن و ویولن آلتو، اردشیر کامکار بعنوان نوازنده کمانچه و همینطور علی جعغری پویان و سهراب برهمندی بعنوان نوازنده ویولن آلتو هنرنمایی کرده اند. ضمن این که هنرمندان دیگری همچون نگار نوراد نوازنده ویولنسل و احسان امامی نوازنده تار و همینطور کیوان نولاچینی نوازنده دوتار در این آلبوم حضور دارند. ضمن این که صدابرداری و مسترینگ «خاطرات جوانیم» هم توسط سیاوش کامکار در استودیو سیا انجام شده است.
مرتضی شمیسا گرافیست، سام شرف زاده مدیر رسانه ای و امین جهانگیری ناشر هم دیگر عوامل اجرایی تازه ترین آلبوم هوشنگ کامکار هستند.
در قسمتی از یادداشت نوشته شده در کاور آلبوم «خاطرات جوانیم» به قلم هوشنگ کامکار آمده است: بیشتر از یک سال است که انتشار این آلبوم بنا به علل مختلف در جهان و شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاده بود ولی حالا منتشر می شود. در اینجا با احترام به آهنگسازان ایرانی سفارش می کنم برای پیشرفت موسیقی ملی ایران می توانند از تمام تکنیکها و عوامل رایج موسیقی غربی در جهان امروزین چه موسیقی مدرن و چه پست مدرن و غیره در آثار خود استفاده نمایند به شرطی که هویت ملی موسیقی ما در آن به صورتی منطقی و اصولی به کار رود. نه این که صرفا موسیقی مدرن و دودکافونیک یا سریال و یا اولترا مدرن بنویسند که به نظر من نه تنها در ایران بلکه در جهان هم چندان مورد توجه قرار نخواهد گرفت و کار جدیدی نخواهد بود.
اگر چنان چه از موسیقیدانان مدرن غربی و آمریکایی بهتر نوشتند و تقلیدی ناقص از آنها نبود، شاید آثارشان مورد توجه عده ای خاص از مردم جهان قرار گیرد ولی هیچ کمکی به پیشرفت فرهنگ موسیقی ملی ایران نخواهد کرد.

نام اثر «خاطرات جوانیم» بدین دلیل انتخاب گردید که تفکرات موسیقایی من همیشه توام بوده با موسیقی ملی و سنتی ایران چه در محیط خانواده ام و چه سال هایی که با محمدرضا لطفی و دیگر هنرمندان زندگی کردم و هم تحصیلاتم در خارج از کشور که اصولی تر با روشهای فنی موسیقی کلاسیک غربی و پیشرفت های آن از نزدیک آشنا شدم. در نتیجه محتوی این اثر یادبودی است از این دوران با تمرکز بر دو شیوه مختلف موسیقایی.
قطعه اول «خاطرات جوانیم » که ترکیبی است از سنت و تجدد. اثری نسبتاً مدرن است که برای ارکستر سمفونیک و ساز تار و کمانچه در یک موومان نوشته شده است. ترکیب ملودی های سنتی در گوشه هایی از دستگاههای شور (درآمد و کرشمه)، همایون (بیداد و شوشتری)، راست پنجگاه (درآمد ) با بافت و هارمونی و کنترپوان غیرکلاسیک در ارکستر همچون خصوصیت های اصلی آن است.
بافت مدال ملودی های سنتی در تار و کمانچه با استفاده از فواصل سری و کرن موسیقی سنتی ایران به صورتی هماهنگ با هارمونی های پیچیده و متناسب با آن در هم ترکیب شده اند. در نتیجه برخلاف نظرات برخی اساتید که مخالف به کارگیری فواصل سری و کرن در موسیقی پلی فونی هستند، آهنگسازان جوان ما از به کارگیری این فواصل در آثار پلی فونیک ارکسترالشان به صورت ملودیک نگران نباشند.
بافت کنترپوانتیک جدید ارکستر هماهنگ با ملودی های سنتی، هویت ملی و ایرانی اثر را حفظ نموده است. مدولاسیون های متعدد در ارکستر و همینطور تغییرات موتیف ها و گوشه ها در دستگاههای متعدد با حفظ هویت ملی به صورتی منطقی و مناسب در تار ارائه شده است.
ایده اصلی من در این اثر همانگونه که قبلاً اشاره کردم استفاده هر چه آزادتر از قواعد هارمونی، کنترپوان و ارکستراسیون مدرن موسیقی غربی با عوامل موسیقایی کاملا سنتی ایران بوده که در آن هویت ملی موسیقی ما تا حدی حفظ شده است به صورتی که شنونده ایرانی با حالت اثر بیگانه نخواهد بود و برای طرفداران موسیقی جهانی هم تا حدی جذاب و جدید باشد.
این اثر به همراه کنسرتینو برای سنتور و ارکستر چند ماه دیگر توسط ارکستر سمفونیک ونکوور کانادا اجرا خواهد شد.
قطعه ششم «واریاسیون نوایی» برپایه ملودی محلی خراسانی نوایی ساخته شده و یکی از خصوصیت های منحصر به فرد آن وحدت و ارتباط تمام بخش های واریاسیون با ملودی نوایی است. به عبارتی تمام عوامل ملودیک، کنترپوانتیک و هارمونیک اثر از موتیف نوایی گرفته شده است.


منبع:

1402/08/23
14:05:44
5.0 / 5
140
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , اركستر , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است