با حضور نوازندگان انجام گرفت؛

جشنواره موسیقی امیرجاهد به ایستگاه انتهایی رسید

جشنواره موسیقی امیرجاهد به ایستگاه انتهایی رسید به گزارش آبی طرح، آخرین روز از پنجمین دوره جشنواره موسیقی امیرجاهد روز جمعه ۲۶ آبان در سرای محله ابوذر با بخش ویژه موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار گردید.به گزارش آبی طرح به نقل از مهر، آخرین روز جشنواره پنجم امیرجاهد به تکنوازی سازهای موسیقی کلاسیک ایرانی اختصاص داشت و شرکت کنندگان اجراهای خویش را به صحنه بردند.
اکثر اجراها مختص موسیقی کوبه ای و تکنوازی تمبک بود و ۸۵ نوازنده تمبک قطعاتی مقابل هیات داوران اجرا کردند.
بخش اول اجراها، به تکنوازی تمبک اختصاص داشت و بعد از آن، اجراهای دف، تار، سه تار، سنتور و کمانچه برگزار شد و در آخر، در قسمت آواز گوشه هایی در دستگاههای مختلف اجرا شد. حضور پررنگ نوازندگان استانهای کشور، از نکات ویژه روز پایانی جشنواره بود.
آمنه خدادادی نوازنده و سرپرست برنامه ریزی و هماهنگی تیم داوران پنجمین دوره جشنواره در مورد کلیت اجراها در شش روز گذشته اظهار داشت: متأسفانه برخی شرکت کنندگان در ریتم مشکل داشتند، در بعضی هم سونوریته و نوانس مشکلاتی وجود داشت. عزیزان شرکت کننده باید بدانند این مسائل در موسیقی خیلی مهم است و درصورتیکه این مسایل خصوصاً نظریه موسیقی اصلاح گردد، مطمئناً سطح اجراها بسیار بالاتر خواهد رفت. شما اگر نظریه قطعاتی که می خواهید بنوازید را یاد گرفته باشید، اجراهای خیلی بهتری خواهید داشت. البته یقین دارم در دوره های آینده حتما در اجرایشان این نکات رعایت خواهد شد.
آرش فرهنگ فر هم در مورد اجراهاتوضیح داد: یکی از مسائلی که در این جشنواره در قسمت تمبک به وضوح به چشم می آمد تکنیک خوب شان بود، اما می بایست روی صدادهی بهتر تمرکز بیشتری کنند. همینطور در مواقعی تمپو تغییر می کرد. برخی از نوازندگان ناآگاهانه متر و تمپو را تغییر می دادند که این مورد به وضوح به چشم آمد و به هیچ وجه توقع نداشتم که به صورت ناگهانی این کار را انجام دهند. به هر صورت هدف جشنواره کسب تجربه است و مطمئناً به مرور زمان و با تمرین زیاد می توانند این مشکلات را رفع کنند.
فرهنگ فر در انتها خاطرنشان کرد: پیشنهادی که برای شرکت کنندگان دوره آینده دارم، اینست که از امروز تمرینات خودشان را برای حضور در ششمین دوره جشنواره آغاز کنند. به هر حال موسیقی هم مانند ورزش است و باید از امروز برای دور بعد مسابقات تلاش کنند تا بتوانند اجراهای بهتری به نسبت این دوره داشته باشند.
پنجمین دوره جشنواره موسیقی امیرجاهد در روز ششم اجراها در ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی به پایان رسید و اختتامیه آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

1402/08/28
00:04:55
5.0 / 5
135
تگهای خبر: آواز , اصلاح , جشنواره , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است