نشست خبری اركستر چكاوك ؛

موسیقی ایرانی در معرض نابودی است

موسیقی ایرانی در معرض نابودی است آبی طرح: آبی طرح: مدیر هنری و رهبر ارکستر چکاوک همراه با محمدرضا تنها خواننده موسیقی ایرانی با برگزاری یک نشست رسانه ای جزئیات تازه ترین کنسرت این مجموعه موسیقایی را برای اصحاب رسانه تشریح کردند.به گزارش آبی طرح به نقل از مهر، رضا شایسته مدیر هنری و رهبر ارکستر «چکاوک» و محمدرضا تنها خواننده موسیقی ایرانی روز یکشنبه بیستم خرداد ماه با برگزاری یک نشست رسانه ای جزییات تازه ترین کنسرت این مجموعه موسیقایی را برای خبرنگاران و اصحاب رسانه شرح دادند.
رضا شایسته نوازنده و رهبر ارکستر گروه «چکاوک» در آغاز این جلسه رسانه ای اظهار داشت: من واقعاً پس از ۲۵ سال کارکردن خسته شدم چونکه حالا در شرایطی قرار گرفتیم که کمترین پشتیبانی از ارکسترهای خصوصی فعال در عرصه موسیقی ایرانی صورت می گیرد. ما پرچم دار زنده نگه داشتن موسیقی هستیم که در شرف نابودی است و حداقل انتظار این است که دوستان در بنیاد فرهنگی هنری رودکی با ما همکاری بیشتری برای حمایت داشته باشند. یکی از همین حمایت ها کم کردن اجاره بهایی است که گروههای موسیقی موظف به پرداخت آنها هستند. اینها یک درد و دل است که می تواند مورد توجه مخاطبان و مدیران قرار گیرد. متأسفانه ما در طول این مدت هم در عرصه قیمت بلیت و هم اجاره بها شاهد افزایش قیمت ها بودیم که امیدوار هستم دراین زمینه مساعدت های لازم صورت گیرد.
این نوازنده افزود: یکی دیگر معضلاتی که در برگزاری کنسرت ها داریم، موسیقی هایی است که به خواننده ها معروف شده و ما نمی توانیم آنها را اجرا نماییم. در صورتیکه آهنگساز آن هنرمند دیگری است که خواننده را به شهرت رسانده است. اینها مشکلاتی است که حالا برای گرفتن مجوز کنسرت هایمان با آن رو به رو هستیم و امیدوار هستم هرچه سریعتر حل شود.
شایسته اشاره کرد: هم اکنون خوانندگانی که بتوانند در عرصه موسیقی سنتی دارای ریشه های اصیل باشند خیلی کم یافت می شوند برای اینکه همان خوانندگانی هم که در این زمینه فعال بودند به سمت موسیقی تلفیقی رفتند. شرایطی که حالا فضای مناسبی را فراهم نساخته است. این مساله هم سبب شده که شرایط نابسمانی در عرصه موسیقی ایرانی وجود داشته باشد. اینها معضلات بسیار مهمی است که می بایست روی آن تمرکز بیشتری صورت گیرد.
این رهبر ارکستر اضافه کرد: امیدوار هستم روزی برسد که طرفداران این نوع سبک های موسیقایی که ارکستر «چکاوک» روی آنها کار می کند از جایگاه بیشتر و بهتری در عرصه موسیقی برخوردار و اصنافی چون خانه موسیقی داشته باشند. به طور قطع لازم است که مدیران دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم شرایطی را فراهم آورند تا هنرمندان پیرو سبک های هنرمندانی چون مرحوم گلپایگانی و ایرج خواجه امیری فضای مناسب تری برای اجرای داشته باشند. باور کنید برگزاری کنسرت در این شرایط پیچیده اجتماعی و اقتصادی خیلی مشکل است چون اسپانسرها هم به سراغ سبک و سیاق کارهای ما نمی آیند و متأسفانه شرایط به شکلی پیش رفته که ما شاهد اتفاقات خوبی دراین زمینه نیستیم.
شایسته در ادامه این جلسه رسانه ای با اشاره به جزییات محتوایی این کنسرت اظهار داشت: آن چه در این برنامه پیش روی مخاطبان قرار می گیرد اجرای آثاری از هنرمندان برگزیده موسیقی کشورمان همچون اسدالله ملک، علی تجویدی، جهانبخش پازوکی، فضل الله توکل و محمد حیدری است که امیدوار هستم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.
آقایان امیدی به بهبودی موسیقی ایرانی نیست
محمدرضا تنها خواننده موسیقی ایرانی که در ارکستر پیش روی گروه «چکاوک» حضور دارد هم در این جلسه توضیح داد: من با موسیقی ایرانی قهر هستم چونکه سیاست هایی موجب شد که این موسیقی آنچنان که باید مورد توجه مخاطبان قرار نگیرد و حتی این کنسرتی که مقرر است با ارکستر «چکاوک» در تالار وحدت داشته باشیم در ناامیدانه ترین شرایط پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. چونکه واقعاً دراین زمینه حمایتی نشدیم در صورتیکه دوست داشتیم این حمایت ها از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داشت و جایگاه موسیقی ایرانی در وضعیت بهتری قرار می گرفت.
وی با انتقاد از شرایط این سالهای موسیقی ایرانی اظهار داشت: متأسفانه خیلی از استادان موسیقی ما درگذشته اند و شرایط پشتیبانی از این نوع موسیقی هم دیگر مثل قبل نیست و اینگونه موسیقایی در بحرانی ترین شرایط خود قرار گرفته که من و خیلی از هم صنفانم امیدی به بهبودی ماجرا نداریم. این بسیار دردناک است که بسیاری از جوانان و مخاطبان ما دیگر بزرگوارانی چون مرحوم گلپایگانی، حبیب الله بدیعی و همایون خرم و بسیاری دیگر از بزرگان را نمی شناسند.
تنها اشاره کرد: من اهل مصاحبه نیستم اما باید بگویم موسیقی ایرانی مرده است و این شرایط بسیار تأسف باری است که شخصاً امیدی به بهبود آن ندارم. من مقصر اصلی این شرایط را مافیای موسیقی می دانم که تا به امروز ضررهای زیادی به ما زده است. من دیگر رغبتی برای حضور در کنسرت ها را ندارم و اگر هم با ارکستر «چکاوک» کار می کنم به جهت علاقه ای است که به استادانم دارم.
کنسرت ارکستر «چکاوک» به رهبری ارکستر رضا شایسته روز سه شنبه بیست و دوم خرداد ماه در تالار وحدت تهران برگزار می گردد.


منبع:

1403/03/22
11:18:37
5.0 / 5
51
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , اركستر , استاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است