داوری نشان ملی صنایع دستی كشور شروع شد

داوری نشان ملی صنایع دستی كشور شروع شد به گزارش آبی طرح مدیركل دفتر توسعه، ترویج و آموزش معاونت صنایع دستی از آغاز داوری نشان ملی صنایع دستی كل كشور از آغاز هفته در تهران اطلاع داد.


علی حاجی شیزری در گفت وگو با ایسنا درباره نشان ملی صنایع دستی بیان كرد: مرحله اول داوری نشان ملی صنایع دستی در استان ها به آخر رسید و آثار انتخاب شده استان ها را از ابتدای هفته برای داوری كلی در تهران تحویل می گیریم. داوری آثار در تهران یك هفته زمان می برد.
او درباره اینكه چرا داوری نهایی در تهران انجام می شود؟ توضیح داد: دلیل این كار بررسی آثار در یك نقطه متمركز است، بنابراین از داوران مختلف برای این كار در همه رشته ها دعوت كردیم تا تمام آثار استان ها در كنار هم بررسی شوند.
مدیركل دفتر توسعه، ترویج و آموزش معاونت صنایع دستی افزود: پیش از این داوری آثار، منطقه ای انجام می شد اما برای آنكه ارزیابی صحیح تری صورت بگیرد، تصمیم گرفتیم داوری نهایی را در تهران انجام دهیم. بنابراین تلاش می كنیم با عنایت به هر رشته از اساتید فراخور آن برای داوری دعوت كنیم.
حاجی شیزری با اشاره به اینكه امسال برای داوری در هر رشته معمولا پنج تا هفت داور حضور خواهند داشت، اظهار داشت: این اقدام برای آن است كه آثار از منظرهای متفاوت كاربردی، تكنیكی و ساخت بررسی شوند. ما در مرحله اول داوری كه در استان ها صورت گرفت، اعمال نظر نداشتیم و تاكید كردیم در این مرحله از كارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای داوری آثار در استان ها استفاده نشود، بنابراین در 90 درصد داوری ها و تا جایی كه كمبود نیرو وجود نداشت از كارشناسان سازمان استفاده نشد.
او درباره اینكه آیا بعد از داوری، نمایشگاهی از آثار منتخب برگزار می شود؟ بیان كرد: بلافاصله بعد از داوری، نمایشگاهی از آثار منتخب در آذرماه برگزار می گردد اما هم اكنون محل و زمان دقیق نمایشگاه مشخص نیست.
مدیركل دفتر توسعه، ترویج و آموزش معاونت صنایع دستی درباره اینكه نشان ملی چه مزایایی برای صاحبان آثار دارد؟ اظهار نمود: گواهی نامه هایی كه صاحبان آثار دریافت می كنند، یك برند است كه از آن به عنوان بخشی از رزومه خود استفاده می كنند. همینطور این نشان می تواند در حضور صنعتگران و هنرمندان در نمایشگاه های داخلی و خارجی نقش داشته باشد.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، نشان مرغوبیت صنایع دستی در سال ۲۰۰۰ میلادی به طور مشترك توسط سازمان یونسكو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی ASEAN پایه گذاری شد. به دنبال موفقیت های كسب شده، این طرح در سراسر دنیا گسترش یافت. در سال ۲۰۰۱ میلادی هم به صورت آزمایشی در منطقه جنوب شرقی آسیا اجرا شد. جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۷ در این برنامه بین المللی شركت كرده است. گرفتن «نشان ملی» مقدمه ای برای شركت و دریافت «نشان اصالت یونسكو» است.


 

1396/08/26
15:33:23
5.0 / 5
4375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است