صمدیان: زیر سایه و نور دولتی ها نبودیم

صمدیان: زیر سایه و نور دولتی ها نبودیم آبی طرح: نشست پانزدهمین جشن «تصویر سال» و جشنواره «فیلم تصویر» در حالی با یادی از هواپیمای سقوط كرده تهران به یاسوج برگزار گردید كه دبیر آن اظهار داشت: ما تاكنون زیر سایه و نور دولتی ها نبوده ایم.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سیف الله صمدیان در ابتدای این نشست با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج اظهار نمود: من برای بازماندگان این حادثه آرزوی صبر دارم و امیدوارم صنعت هواپیمای ایران زیر سایه خصومت ها، شیطنت ها و ناهنجاری های سیاسی و اقتصادی قرار نداشته باشد.
او با اشاره به اینكه پانزدهمین دوره این رویداد برگزار می شود، بیان كرد: برای رسیدن به این عدد نمی دانید از چه مسیری عبور كردیم، آن هم در كشوری كه برخی افعال ظاهرا امكان پذیر نیست و برای رسیدن به یك توافق در عرصه فرهنگ نامحتمل به نظر می رسد.
صمدیان كه پیش از ظهر ۲۹ بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران سخن می گفت، افزود: تصویر سال بعنوان یك استثنا تنها رویداد فرهنگی ایران است كه فارغ از سیاست زدگی های فرهنگی دوام آورده است. ما تاكنون زیر سایه و نور دولتی ها نبوده ایم.
دبیر تصویر سال اظهار داشت: ۱۵ سال جشن تصویر سال یك سفره غنی از نظر فرهنگ و هنر است اما بسیار ساده وبدون اتكا به بودجه دولتی. همه گروه های فكری، سیاسی و فرهنگی بدون لباس سیاست زدگی دور آن نشسته اند.
او در ادامه با اشاره به بخش های عكس، گرافیك و كاریكاتور اظهار نمود: در كاریكاتور هم فراجناحی عمل می نماییم و داورها از تركیب گروه های مختلف فكری تشكیل شده اند.
صمدیان درباره جشنواره فیلم تصویر اظهار داشت: این بخش شامل فیلم هایی است كه امكان اكران در بیرون ندارند و غیرتجاری هستند. پیش از اینكه سینمای هنر و تجربه تشكیل گردد و شكل منسجم تری بگیرد تا دوازدهمین دوره ما تنها مرجع اكران فیلم های كوتاه، انیمیشن، ویدئو آرت و مستندی بودیم كه رنگ و بوی هنر و تجربه داشتند.
او ادامه داد: افتخار تصویر سال این است از همین گروه های جوان افرادی مانند نرگس آبیار، آیدا پناهنده و سعید روستایی بیرون آمدند. خیلی از دانشجویان عباس كیارستمی هم فیلم هایشان را در همین رویداد نشان دادند.
دبیر جشنواره فیلم تصویر با اشاره به حضور بخش «جشنواره جشنواره ها» توضیح داد: در این بخش كنار بخش های فیلم آزاد و زیر 25 سال قصد داریم آثار برگزیده های جشنواره های سینما حقیقت، فیلم كوتاه، خانه سینما و... را در سالن شهناز و ناصری به نمایش دربیاوریم. این كار به علت اینكه در انتها سال صورت می گیرد می تواند یك جمع بندی كلی برای دوستداران سینما و دانشجویان باشد.
صمدیان همینطور درباره بودجه این رویداد اظهار نمود: با افتخار و ذلت اقتصادی می گوییم تصویرسال بودجه دولتی ندارد. هراز چند گاهی افرادی اسپانسر بخش هایی می شوند.
او در ادامه یادی كرد از داورهایی كه در دوره های مختلف این رویداد همراه آن بودند و نام افرادی مانند ابراهیم حقیقی، ابراهیم حاتمی كیا، احمد عربانی، اصغر فرهادی، اردشیر رستمی، امید روحانی، امیرشهاب رضویان، آلفرد یعقوب زاده، آیدین آغداشلو و... را برد.
صمدیان همینطور اظهار داشت: امسال در كنار نمایشگاه های عكاسی، پوستر و كاریكاتور با كمك داورهای بخش كاریكاتور 120 اثر از مناسبت های مختلف سال با كمك سردبیر نشریات مختلف انتخاب شده است كه این آثار ژورنالیستی كاریكاتور هم به روی دیوار خواهند رفت.
دبیر تصویر سال درباره بخش مالتی مدیای این رویداد توضیح داد: مقرر است امسال نمایشگرهای LCD بزرگی در هر گالری قرار داده شود و آثاری را كه امكان چاپ و نمایش آن ها را نداشتیم اما جذاب بودند نمایش دهد.
او درباره این بخش ادامه داد: در بخش «ایران ما» گنجینه ارزشمندی جمع آوری شده است كه امیدوارم اسپانسری پیدا شود و هزینه چاپ آثار آن را بدهد. همینطور آلفرد یعقوب زاده (عكاس) كار خاصی انجام داده و پادشاهی و نقش حیوانات را در هند عكاسی كرده كه آثار او هم در بخش مالتی مدیا به نمایش درخواهد آمد.
صمدیان افزود: آثار مرتضی نیكوبذل از جنگ ضد دانش، مروری بر كلكسیون شخصی محمد گلجامجو كه به بیش از 50 سال پیش برمی گردد، تصاویر ورزشی احمد معینی جم در یك سال قبل و بخش گوشه های سبز شامل آثار عكس سمیه غلام نژاد درباره آموزش نگهداری گلدان ها در مدارس هم در بخشی از مالتی مدیا به نمایش درخواهد آمد.
او همینطور درباره بخش تصاویر موبایلی اظهار نمود: ما قصد داریم تصاویر این بخش به شكل یك كتاب دربیاید تا نشان دهد می توان با موبایل هم به رویكرد هنری رسید. من به شخصه با موبایل فیلم می سازم و فیلم هایم در جشنواره های مختلف به نمایش درمی آید.
دبیر تصویر سال درباره بخش «یزد، شهر جهانی» توضیح داد: این بخش ویژه عكس و گرافیك است. در این قسمت ما تعداد زیادی عكس از سال هایی كه مردم در این شهر دوربین به دست گرفتند تا امروز را نشان خواهیم داد. همینطور مقرر است اوایل سال آینده با كمك شهردار یزد این نمایشگاه را در آنجا برگزار نماییم.
صمدیان در ادامه درباره بخش «ساخت ایران» كه دومین دوره خویش را سپری می كند، اظهار داشت: تمام تولیداتی كه ایرانیان در حوزه های كشاورزی، صنعت، هنر و... دارند به نمایش درخواهد آمد.
او همینطور از بخش ویژه عكاسی از نقاط محروم اطلاع داد و اظهار داشت: این بخش حاصل یك تور گروهی عكاسی است كه اگر مسئولان تاكنون مناطق محروم را جدی نگرفته اند، جدی بگیرند. این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز برقرار خواهد بود.
دبیر تصویر سال در ادامه اظهار داشت: ما مقرر است نمایشگاهی یك هفته ای از تصاویر یك عكاس ایتالیایی برگزار نماییم. این عكاس از عشایر ایران تصاویری را ثبت كرده و با زندگی عشایر ایتالیا همخوانی بوجود آورده است.
او با اشاره به اینكه ما هر سال فقط یك بخش مسابقه داریم، اظهار داشت: این بخش به نام«محسن رسول اف»است كه هفت سال پیش در یك سانحه هوایی جانش را از دست داد. وی در زمینه عكاسی، كاریكاتور، گرافیك و فیلم فعال بود و در یك سال ۲۰ نمایشگاه برگزار كرد. او سمبل خوبی است كه جوان ها یك وجهی نباشند. هزینه جایزه این بخش را خانواده رسول اف با استفاده از بنیاد او می دهد.
صمدیان ادامه داد: همینطور به یاد وحید سهرابی ابد (عكاس خبرگزاری ایسنا) مقرر است یك جایزه سه میلیون تومانی به عكاس یا تصویر ویژه سال اهدا شود.
دبیر تصویر سال اظهار داشت: ما همینطور مقرر است فردی شاخص را درحوزه تصویر ایران معرفی نماییم. در سال های گذشته از اكبر عالمی، محمود كلاری و عباس كیارستمی در این بخش تجلیل شده است.
او همینطور درباره بخش فیلم توضیح داد كه در مجموع ۶۰ ساعت فیلم (۱۵۸ فیلم) در بخش آزاد و ۱۱ ساعت (۴۰ فیلم) در بخش جوان به نمایش درخواهد آمد. همینطور مروری بر برنده های قبلی این بخش خواهد شد و قسمتی را برای فیلم هایی كه درباره عكاسان تولید شده است، اختصاص خواهم داد.
در این نشست اسامی هیات داوران بخش های مختلف این گونه معرفی شدند:
داوران بخش عكس: محمد فرنود، نادر داودی و بهنام صدیقی
داوران بخش فیلم: محمد آلادپوش، نرگس آبیار و ابوالفضل جلیلی،
داوران بخش كاریكاتور: كامبیز درم بخش، اردشیر رستمی و جواد علیزاده
داوران بخش پوستر: ایمان صفایی، مریم كهوند و مهدی فاتحی
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، پانزدهمین دوره ی «جشن تصویرسال» و «جشنواره فیلم تصویر» دوم تا بیستم اسفندماه ۱۳۹۶ همچون دوره های گذشته در رشته های عكاسی، گرافیك و كاریكاتور و فیلم با دراختیار داشتن كلیه ی نگارخانه ها و تالارهای نمایش خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.1396/12/02
09:10:02
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: پوستر , تصویر , جشنواره , عكاسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است