درگذشت یك پیشكسوت موسیقی هرمزگانی

درگذشت یك پیشكسوت موسیقی هرمزگانی آبی طرح درگذشت یك پیشكسوت موسیقی هرمزگانی


فرزند زنده یاد اللهیاری در گفت و گو با ایسنا، ضمن تأیید این خبر اضافه كرد: پدرم در این مدت از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار بود اما طی یك هفته گذشته به علت عارضه ای راهی بیمارستان شد.
آرمان اللهیاری با اشاره به اینكه شب گذشته(18 فروردین) ساعت 22 خبر فوت پدرم را از بیمارستان اطلاع دادند، افزود: متأسفانه ایست قلبی علت فوت پدرم بود.
وی با اشاره به اینكه این اواخر تنها دوستان پدرم همچون حسین قدسی نژاد، محمد محترم پناه جویای احوالش بودند، اظهار نمود: در این مدت مسئولی یادی از پدرم نكرد و كسی به یادش نبود و به شكلی پیشكسوتان در استان هرمزگان فراموش شدنی هستند.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، از زنده یاد اللهیاری آثاری همچون "پیرمرد، غصه، دختلوك، گل كاغذی" و بسیاری آثار دیگر به یادگار مانده است.
به دنبال تولید انگیزه فعالیت مجدد در زنده یاد اللهیاری بودم/باید قدر پیشكسوتان موسیقی را بدانیم
یك فعال موسیقی اظهار داشت: نسل جوان هر روز بیشتر از روز گذشته به فضای موسیقی ورود پیدا می كند و لازمه این كار شناخت پیشكسوتان و آثار آن هاست.
امید محبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اضافه كرد: "ﺟﻼل اﻟلهیاری" از هنرمندانی بود كه سال ها برای پیشرفت موسیقی استان هرمزگان كوشش كرد.
وی با اشاره به اینكه ترانه"غصه" كه با شعری از محمد علی قویدل توسط زنده یاد "ﺟﻼل اﻟلهیاری" به اجرا درآمد از ترانه های خاطره ساز موسیقی هرمزگان شد.
محبی با اشاره به اینكه ترانه "پیرمرد" از جانب زنده یاد اللهیاری به اجرا درآمد كه با استقبال غیرقابل باوری همراه شد و حتی توسط استان های همجوار اجرا شد، افزود: ترانه "دختلوك" دیگر اثری بود كه حتی توسط گروه مامبولیوا بازخوانی شد و در زمان خود اثری تحسین برانگیز بود و تنظیم و سبكش یك پله بالاتر از زمان انتشارش بود.
این فعال موسیقی با اشاره به اینكه تصمیم گرفتم تا با ساختن قطعات ماندگار در ثبت ترانه های قدیمی و ماندگار هرمزگان قدمی بردارم، عنوان كرد: در این كار تلاش كردم از خوانندگان پیشكسوت و صاحب اثر استفاده كنم و آن هایی كه در قید حیات نیستند، جایگزین شان خوانندگان نسل جدیدتر باشند.
وی با اشاره به اینكه ترانه "غصه" را با جمع بندی صورت گرفته با فاضل پیش قرار شد زنده یاد اللهیاری به اجرا در آورد كه با استقبالش همراه شد، تصریح كرد: قصدمان این بود تا بار دیگر وی به روی صحنه بیاید و بعد از این ترانه به فعالیت مجدد بپردازد و اتفاقا در ضبط اثر وی فی البداهه و در همان بار نخست بدون حتی اینكه نت ها را ببیند، به اجرا درآورد و بدون هیچ تغییراتی همان برداشت نخست را منتشر كردیم.
محبی با اشاره به اینكه باید مراسمات تجلیل از پیشكسوتان همچون قنبر راستگو و علی پورسیار باید بیشتر برگزار شود، افزود: نسل جوان هر روز بیشتر از روز گذشته به فضای موسیقی ورود پیدا می كند و لازمه این كار شناخت پیشكسوتان و آثار آن هاست.
این فعال موسیقی با اشاره به اینكه باید اصالت موسیقی هرمزگان را حفظ نماییم، خاطرنشان كرد: احمد توحدی، ابراهیم شهدوستی، حسین قدسی نژاد و خیلی از پیشكسوتان دیگر باید قدرشان بیشتر دانست و نباید تنها به یاد پیشكسوتانی باشیم كه جلوی چشم هستند بلكه باید به یاد كسانی باشیم كه خانه نشین هستند و مدت ها از فعالیت دست كشیده اند.
1397/01/19
14:04:56
5.0 / 5
4268
تگهای خبر: پیشكسوت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است