چرا حسن ناهید دیگر نمی تواند نی بنوازد؟

چرا حسن ناهید دیگر نمی تواند نی بنوازد؟ آبی طرح: حسن ناهید، نوازنده پیشكسوت نی است كه این روزها دیگر توان نواختن نی ندارد.


وی در این باره به ایسنا می گوید كه به علت انجام عمل ایمپلنت دیگر نمی تواند ساز بنوازند و توضیح می دهد: دكتری كه كار ایمپلنت را روی دندان های من انجام داد نمی دانست من آن ها را برای چه كاری می خواهم. با انجام این عمل، لایه ای روی فكم اضافه كرده كه تمام فضای دهان من را گرفته است.
ناهید می گوید سه، چهار سال پیش این اتفاق رخ داده و او اكنون تنها از طریق تدریس در دانشگاه و كلاس خصوصی امورات زندگیش را می گذراند.
این نوازنده پیشكسوت همینطور با گله می گوید، حقوق بازنشستگی وزارت ارشاد كفایت نمی كند و مبلغ ۱۸۰ هزار تومانی كه مؤسسه هنرمندان پیشكسوت به او می دهد هم هزینه پول تاكسی او هم نیست.
وی همینطور آرزو می كند، هركس كه به موسیقی علاقه مند است، بتواند در این زمینه كار بكند.
حسن ناهید درباره شیوه نی نوازی اش اظهار داشته بود: «هر نوازنده ای باید سبك خودش را داشته باشد همانطور كه در تار نوازی صدای تار شهناز و دیگران فرق دارد در نی نوازی هم این مورد صدق می كند. ساز هر نوازنده ای صدای خویش را دارد و سبك اش هم مشخص است. من هیچ وقت از زنده یاد كسایی تقلید نكردم و دنبال كار خودم رفته ام و تك نوازی های زیادی داشته ام.»
وی همینطور درباره ورود و نوازندگیش در اركستر اظهار كرده بود: « وارد كارهای اركستری شدم متوجه شدم نی نقطه ضعفی دارد و آن هم این است كه وقتی می خواهی از صدای بم به زیر بروی یك نت كم است. در این راستا از استاد قنبری مهر كمك خواستیم تا این خصوصیت نی را برطرف كنند اما این در حالی بود كه زیبایی نوای نی در این بود كه با همان شیوه شنیده شود. در حالیكه كسایی هم سال ها با همین نی ها نواخته است. یادم می آید زمانی كه با اركستر فیلارمونیك لندن به رهبری ایرج صهبایی همكاری می كردم یك روز نوازنده فلوت اركستر نزد من آمد و سازم را گرفت و گفت "ساز سختی به نظر می رسد"»
ناهید متولد ۱۳۲۲ است و از ده سالگی موسیقی كار كرده است. ناهید از ۱۸ سالگی نزدی حسین تهرانی آموزش دیده و از شاگردان زنده یاد حسن كسایی ـ نوازنده مطرح نی ـ بوده است. این نوازنده سابقه همكاری با اركسترهای ایرانی و خارجی را در كارنامه كاری خود دارد.1397/02/15
11:14:37
5.0 / 5
4631
تگهای خبر: اركستر , پیشكسوت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است