آوازخوانی ایرج در نمایشگاه كتاب

آوازخوانی ایرج در نمایشگاه كتاب آبی طرح: نشست رونمایی كتاب «ایرج نابغه آواز ایران» در نمایشگاه كتاب تهران با آوازخوانی حسین خواجه امیری (ایرج) همراه شد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، امیرعلا عدیلی، نویسنده كتاب «ایرج نابغه آواز ایران»، در این نشست اظهار داشت: این كتاب تحت نظارت استاد ایرج (حسین خواجه امیری) نگاشته شده است و جزء به جزء مراحل نگارش كتاب با تایید استاد ایرج بوده است. حتی این هنرمند، دست خطی را هم برای دست اندركاران پروژه ارسال كرده كه در صفحه اول كتاب به چاپ رسیده است.

او درباره انتشار كتاب آنلاین «ایرج نابغه آواز ایران» اظهار نمود: این كتاب مروری بر زندگی و آثار ایرج است كه شامل سه فصل است. در فصل اول به بررسی زندگی و كار، توانمندی ها، خاطره های وی و همكاری ایرج با استادان موسیقی، همینطور مقاله هایی از فعالان و بزرگان موسیقی ایران درباره ایرج پرداخته شده است.

ایشان در ادامه اظهار داشت: فصل دوم این كتاب شامل گفت وگوهایی با ایرج، دوستان و نزدیكان وی، مثل احسان خواجه امیری، اكبر گلپایگانی و علی جهاندار است و در فصل سوم تحلیل آوازها و اجرای برنامه های رادیویی ایرج و فهرست نگاری از تصنیف ها، آوازها و همكاران او آورده شده است.

اسماعیل آذر هم به تاریخ چندهزارساله موسیقی ایران اشاره نمود كه به قول او، وقتی تاریخ را صحیح تر بنگریم متوجه خواهیم شد كه دارای ریشه هایی متفاوت با موسیقی غربی و دارای اصالت منحصر به فردی است.

وی در ادامه سخنان خود به مكتب های موسیقی ایرانی اشاره نمود كه در دوران معاصر به اوج خود رسیده است.

آذر اضافه كرد: موسیقی ایرانی پس از اسلام دارای چهار دوره بوده است كه به نظر می رسد مهمترین آن در دوران معاصر مكتب اصفهان باشد كه ایرج خواجه امیری استاد مسلم این مكتب به حساب می آید.

این استاد زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: معتقدم ایرج خواجه امیری استاد مسلم مكتب اصفهان است كه خوانندگان موسیقی سنتی مثل استاد شجریان آرزو داشتند روزی مثل ایرج شوند.

او اظهار نمود: مكتب اصفهان دارای فراز و فرودهای ناگهانی است كه هر كسی نمی تواند در این مكتب آواز بخواند چراكه این مكتب روی تلفظ شعر بسیار تاكید دارد و هر خواننده در این مكتب برای شعرهایی كه می خواند، اهمیت خاصی قائل است.

در انتها این مراسم، آذر از ایرج خواجه امیری درخواست نمود برای حاضران در نشست قطعه ای را اجرا نماید و حسین خواجه امیری (ایرج) آوازی را كه به قول خود از پدرش آموخته بود، خواند.

كتاب «ایرج نابغه آواز ایران» شامل زندگی نامه، مصاحبه ها، متن و جزئیات و لیست اسامی هنرمندان حاضر در قطعات مختلف و همینطور آثار آوازی حسین خواجه امیری (ایرج) انتشار یافته است.

سی ویكمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران با شعار «نه به كتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برپاست.1397/02/16
11:56:22
5.0 / 5
4893
تگهای خبر: آواز , استاد , شعر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است