اهمیت معنایی موسیقی در یك نمایشگاه نگارگری

اهمیت معنایی موسیقی در یك نمایشگاه نگارگری آبی طرح: نمایشگاه «خنیاگران» از مجموعه آثار فاطمه ارژمند در گالری ایده پارسی برگزار می گردد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این نمایشگاه جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه در گالری ایده پارسی افتتاح می گردد و در آن ۲۰ اثر از فاطمه ارژمند به نمایش در می آید.
فاطمه ارژمند از سال ۱۳۸۰ در زمینه نگارگری فعالیت داشته و تاكنون در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی آثار خویش را به نمایش گذاشته است. آثار این نمایشگاه در غالب آثار نگارگری با موضوعات مختلف با تمركز بر مبحث خنیاگران و نوازندگان در هنر مینیاتور خواهد بود.
هنرمنددر بخشی از بیانیه نمایشگاه اینگونه به آثار خود اشاره كرده است:
«نگارگری ایرانی در مكتب قدیم خود هنری بوده است وابسته به شعر و ادبیات. و همواره در دوره های مختلف تاریخی روایت هایی از داستان ها، افسانه ها و اساطیر ایرانی، در قالب نظم و نثر، با بن مایه هایی از عرفان شرقی تصویرسازی شده اند.
آنچه در قاعده ی قدیم می بینیم هر نگاره روایتی مصور و مفصل از یك یا چند مجلس منظوم یا منثور است. در معدود آثار باقی مانده گاهی در روایتی عاشقانه، گاهی در بزم و گل گشت و حتی در رزم شاهان، خنیاگرانی مشغول نواختن تصویر شده اند. حضور این نوازندگان در فضای روایی داستان، در معنای درونی، اشاراتی ست به تعابیر عرفان شرقی و در معنای بیرونی نشان از هم نوایی شعر و ادبیات فارسی با موسیقی دارد.
مجموعه ی خنیاگران می كوشد اهمیت معناییِ موسیقی و حضور نوازندگان را، بعنوان جزئی از فضای نگاره های قدیم، در روایتی متفاوت نشان دهد. حفظ روح قدیم در فضای هر نگاره تعهدی ست كه نگارگر به آن وفادار مانده است.»
نمایشگاه «خنیاگران» روز جمعه ۲۱ اردیبهشت افتتاح و تا روز ۲۶ اردیبهشت به نشانی خیابان شریعتی، خیابان دولت، نرسیده به سه راه نشاط، كوچه اله وردی آذر، پلاك ۲۸، گالری ایده پارسی پذیرای علاقمندان خواهد بود.1397/02/18
12:10:10
5.0 / 5
5063
تگهای خبر: ادبیات , تصویر , شعر , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است