پرستویی: آن بالایی كیست كه اجازه پخش برنامه ناصرخان را نداد؟

پرستویی: آن بالایی كیست كه اجازه پخش برنامه ناصرخان را نداد؟ آبی طرح پرستویی: آن بالایی كیست كه اجازه پخش برنامه ناصرخان را نداد؟


به گزارش آبی طرح به نقل از خبر آنلاین، امروز یكشنبه ۶ خرداد پیكر ناصر ملك مطیعی از ساختمان شماره ۲ خانه سینما به سمت بهشت زهرا تشییع شد. در مراسم تشییع پیكر ناصر ملك مطیعی كه صبح شنبه ۵ خرداد در ۸۸ سالگی درگذشت، خیلی از چهره های نام آشنای سینمای ایران از مسعود كیمیایی تا مهناز افشار و فرامرز قریبیان حضور پیدا كردند. علی دهكردی یكی از حاضران در این مراسم به چهل سال دوری ملك مطیعی از سینما اشاره نمود و اظهار داشت: «او به ما یاد داد كه سكوت بُرنده ترین سلاح است.»

انتقاد تند پرستویی از صدا و سیما و مهران مدیری پرویز پرستویی بازیگر سرشناس سینِما و تلویزیون در این مراسم حاضر بود و سخنرانی كوتاهی داشت. وی در انتقاد از رفتار صدا و سیما با ملك مطیعی اظهار داشت: «صداوسیما كه از پول بیت المال تأمین می گردد باید منصفانه تر رفتار كند. چرا بعد از ۴۰ سال از ناصر ملك مطیعی خواستید به تلویزیون بیاید و اینگونه با او رفتار كردید؟ در ساعات گذشته صدا و سیما یادش افتاده از ناصرخان بگوید، درست بعد از مرگش.» پرستویی نوك پیكان انتقاداتش را به سمت مهران مدیری هم گرفت و اظهار داشت: «آقای مهران مدیری در برنامه خودشان از میهمانان می پرسند عاشق شده اید یا نه؟ سئوال من از او این است كه آیا می دانست ناصر ملك مطیعی به علت عشقی كه به مردم داشت به برنامه او رفته بود؟ چرا برنامه او پخش نشد؟ مگر این طور بوده كه آقای ملك مطیعی برای آمدن به صدا و سیما التماس كرده باشد؟ اینكه می گویید از بالا به ما دستور داده اند یعنی چه؟ آن بالا كیست كه چنین دستوری داده باشد؟» وی در آخر خطاب به اهالی سینما اظهار داشت: «ما بسیار قدرتمند هستیم و نباید یاران خویش را از دست بدهیم. بیایید قدر پیشكسوتان خویش را بدانیم. اگر دیشب امكان داشت كه ناصر را از تلویزیون پخش كنند در همه این سال ها هم می شد كه تصویر او پخش شود.»

كیمیایی: من به ناصر ملك مطیعی تعظیم می كنم صحبت های پرویز پرستویی با تشویق مردم روبه رو شد و بعد از او مسعود كیمیایی روی صحنه آمد كه فیلم «قیصر» را با بازی ملك مطیعی كارگردانی كرده است. كیمیایی اظهار داشت: «در حالی كه ناخوشم باید می آمدم تا با ملك مطیعی وداع كنم.» كارگردان «سربازهای جمعه» درباره سختی كار فیلمسازی در ایران هم صحبت كرد: «اینجا فیلمسازی دشوار می باشد اما ما مانده ایم. آنكه اینجا مانده سختی بسیار می كشد و بنابراین من به ناصر ملك مطیعی تعظیم می كنم. من «قیصر» را با او كار كردم و دیگر بخت یارم نشد كه همراهش باشم.» وی در ادامه به تحسین پرستویی پرداخت و اظهار داشت: «پرستویی بی پروا حرف می زند. درود بر كسی كه نمی ترسد. ترس دشمن جسارت است. از آدم های ترسو بترسید آن ها دروغ می گویند.» فیلم «قیصر» به كارگردانی مسعود كیمیایی سال ۴۸ به سینِما عرضه شد. بهروز وثوقی، جمشید مشایخی و ناصر ملك مطیعی در این فیلم بازی كردند. عباس كیارستمی سازنده تیتراژ «قیصر» بود.

متوسلانی: تاریخ درباره ملك مطیعی و كسانی كه به او ظلم كردند قضاوت می كند محمد متوسلانی از بازیگران قدیمی سینمای ایران هم در این مراسم حاضر بود و درباره ملك مطیعی صحبت كرد. او اظهار داشت: «صحبت درباره ملك مطیعی زمان زیادی می خواهد و جایش اینجا نیست، فقط متأسفم كه دوستی عزیز و هنرمند را از دست دادیم كه می توانست برای سینمای ایران بسیار مفید باشد. تاریخ درباره او و كسانی كه ظلم كردند قضاوت خواهد نمود.» در بین حاضر چهره های جوان تر هم حضور داشتند و برخی درباره بازیگر «سه قاپ» صحبت كردند. پژمان بازغی اظهار داشت: «من سینِمای ایران را با ملك مطیعی، فردین و وثوقی شناختم كه ۲ نفر از آن ها را دیگر نداریم. قدر پیشكسوتان را بدانیم. من آخرین نفری بودم كه ملك مطیعی را دیدم. مثل ماه شده بود.» پخش صدای قیصر سینمای ایران پس از 40 سال در جمع ایرانیان محسن امیریوسفی كارگردان «خواب تلخ» هم صحبت های كوتاهی در رسای ملك مطیعی داشت: «بر سر جنازه فرمون سینمای ایران باید یادی نماییم از قیصر سینمای ایران.» در ادمه امیریوسفی با اشاره به اینكه چند ساعت قبل با بهروز وثوقی گفت وگویی داشته، اعلام نمود صدای این هنرمند را در جمع حاضران پخش خواهد نمود و سپس پس از 40 سال صدای وثوقی در جمع ایرانی ها در وطن پیچید. برپایه آنچه كانال سینما منتشر نموده متن سخنان وثوقی به این شرح است: «سلام می كنم به مردم عزیزم، سلام ایران. من بهروز هستم. بهروز وثوقی شما. چهل سال است كه دور از وطن و مردم هستم و پس از 40 سال صدایم در میان مردم پخش می گردد. آن هم در خاك وطنم ولی ناراحتم كه باید با غم و اندوه با مردمم صحبت كنم. در اندوه از دست دادن یك بزرگ. یك برادر. یك پیشكسوت. یك استاد. یك ناصر ماندگار. یك ناصر ملك مطیعی كه او هم پس از من چهل سال منتظر ماند. من امروز داغدار از دست دادن برادری هستم كه به آرامش رسید. ناصر عزیز در وادی تجرد دل غربت زده ام در مسیر زندگانی جسمانی با تو دلخوش بودم. اینك ای استاد و پیشكسوت هنری ام كه سال های گذشته در كنار هم مثل دو برادر كار كردیم، من در غم از دست دادنت در این غربت غریب دور از وطن مرثیه گویت شده ام. ناصر عزیز 30 سال بر پرده سینما محبوب دل مردم بود و چهل سال بیرون از پرده باز هم محبوب مردم ماند و حالا ناصر پیش ما نیست. ناصر رفت پیش فردین عزیز، رفت پیش شاعر سینما، پیش علی حاتمی، رفت پیش بزرگانی كه سینمای ایران را ساختند و تحویل جوانان امروز دادند. در آخر ناصر و فردین این نازنین ها ستون های محكم سینمای ایران خواهند ماند. روحشان شاد.»

گلایه های فرزند ملك مطیعی از صدا و سیما در این مراسم امیرعلی پسر ناصر ملك مطیعی درباره آرزویی صحبت كرد كه با فیلم «نقش نگار» به تحقق رسید. او اظهار داشت: «آرزو داشتم پدرم را روی پرده سینِما ببینم. آقای عطشانی بازی در فیلم «نقش نگار» را پیشنهاد داد و من می خواستم به آرزویم برسم. در دورانی كه فیلم توقیف شد پرویز پرستویی بسیار كمك كرد و مردانه پشت پدرم ایستاد. حجت الله ایوبی هم بسیار به ما كمك كرد و من به آرزویم رسیدم. یك بار پدرم را بردم و عكسش را بر سردر سینِما نشانش دادم و او از شادی بغض كرد.» انتقاد از صداوسیما بخش دیگری از صحبت های فرزند ناصر ملك مطیعی بود. وی در این باره اظهار داشت: «وقتی پدرم زنده بود، صداوسیما نگذاشت تصویرش پخش شود، حال سؤال من این است كه چرا تصویرش را همراه با خبر مرگ وی در شبكه های تلویزیونی پخش می كنند؟ چرا تصویر یك هنرمند بعد از مرگش از تلویزیون پخش می گردد اما در زمان حیات در حالیكه دوست دارد تصویرش پخش شود، این اتفاق نمی افتد؟» حجت الاسلام آهنگران در انتها این بخش از مراسم نماز را بر پیكر ملك مطیعی خواند و در ادامه پیكر این بازیگر فقید با حضور پرشور مردم راهی قطعه هنرمندان بهشت زهرا شد.

عكس ها: ایلنا و ایسنا

58241

1397/03/06
12:47:15
5.0 / 5
4333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است